Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Formalności stało się zadość – wypadałoby powiedzieć po podpisaniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o OZE. Oznacza to, że w życie wchodzi system aukcyjny z tzw. „opustami”, a do comiesięcznej faktury za prąd wystawianej przez właściwego dystrybutora energii będzie doliczana opłata przejściowa w kwocie 8 zł brutto.

 

Jak podkreśla w komunikacie Kancelaria Prezydenta, celem ustawy z 22 czerwca jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych wobec przepisów ustawy z 20 lutego 2015 r., które jeszcze nie weszły w życie.

 

W informacji Kancelarii przeczytamy ponadto:

"Nowelizacja ma w szczególności uporządkować sytuację wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz zasad udzielania dla nich pomocy publicznej. W tym celu wprowadza do ustawy definicję prosumenta - odbiorcy końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą".

 

Ustawa w znowelizowanej formie odwróci proporcje wsparcia dla produkcji zielonej energii. Korzyść odczują źródła wytwarzające energię stabilnie, tj. biogazownie i współspalanie biomasy z węglem. Przeciwko proponowanym w noweli zmianom opowiadała się opozycja oraz przedstawiciele większości środowisk, których działalność skupia się w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).

 

Stosowane dotychczas „zielone certyfikaty” oraz wsparcie dla prosumentów (taryfy gwarantowane) zastąpi m.in. aukcyjny system wsparcia OZE oraz tzw. opusty (właściciele instalacji wytwarzających prąd o mocy do 10kW za każdą oddaną do sieci 1kWh energii otrzymają możliwość odbioru 0,8kWh z powrotem; powyżej tej mocy będzie obowiązywał barter w proporcji 1:0,7 – przyp. red.),  które wejdą w życie już 1 lipca br.

 

Do rachunków za energię odbiorców końcowych dopisywana będzie tzw. „opłata przejściowa”. Rząd tłumaczy jej podniesienie z dotychczasowego poziomu 3,87 zł do 8 zł „kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych KDT”. Rocznie będzie to obciążenie w kwocie 96 zł dla każdego gospodarstwa domowego. Więcej o tej zmianie, jak i o wymienionych wcześniej pisaliśmy w artykule Nowelizacja ustawy o OZE przyjęta przez Sejm - co wprowadza?

 

Ostatnimi kluczowymi zmianami są aktualizacja definicji prosumenta (osoby konsumującej i wytwarzającej prąd w ramach własnych zasobów jednocześnie) i umożliwienie tworzenia klastrów i spółdzielni energetycznych. Należy się jednak spodziewać, że – zgodnie z informacjami płynącymi z resortu energii – ustawa zostanie ponownie znowelizowana w ciągu najbliższych miesięcy.

oprac. DM

 

Źródło: wnp.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl