Projekt Ozerise specjalnie dla wsi
Przewiń do artykułu
Menu

Projekt Ozerise ma na celu praktyczną pomoc w doborze mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych i ich grupach/spółdzielniach energetycznych.


W ramach projektu, w wybranych na podstawie szczegółowych ankiet 10 gospodarstwach rolnych, zostały zainstalowane liczniki energii elektrycznej oraz ciepła monitorujące online zużycie energii. Ponadto, zostały zainstalowane urządzenia monitorujące wietrzność i nasłonecznie na terenie gospodarstwa.


Na podstawie wyników pomiarów zużycia energii i warunków meteorologicznych

 

 

przygotowywana jest odpowiednia internetowa aplikacja (kalkulatory) doboru systemów hybrydowych wszystkich rodzajów mikroinstalacji OZE,

indywidualnie - z uwzględnieniem profili zużycia energii elektrycznej i ciepła na cele produkcyjne i bytowe dla każdego z gospodarstw rolnych. Opracowywany jest także system zarządzania energią w prosumenckim gospodarstwie rolnym.


Przeprowadzona zostala symulacja dla gospodarstwa 6-osobowego korzystającego z małej elektrowni wiatrowej (MEWi) i energii zakupionej u lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej (tzw. sprzedawcy zobowiązanego). Analogiczne analizy wykonano dla elektrowni słonecznej PV.


Symulację przeprowadzono, oddzielnie dla potrzeb produkcyjnych i bytowych, dla trzech typów okresu rozliczeniowego: 6-miesięcznego, tygodniowego oraz godzinnego. Do analizy wyników badań wprowadzono pojęcie współczynnika zużycia energii wyprodukowanej przez mikroinstalację OZE (tu MEWi) do całkowitego zapotrzebowania na energię.


W badanym gospodarstwie domowym, w okresie bilansowania półrocznego, więcej energii jest konsumowanej przez użytkowników na własne potrzeby. Wyniki potwierdzają liczbowo stawianą często tezę, że przy dobrze dobranej wielkości mikroinstalacji, im dłuższy okres rozliczeń, tym wyższy współczynnik autokonsumpcji i mniej energii sprzedawanej jest do sieci jako nadwyżki.


W przypadku badanego gospodarstwa rolnego o wielkości 150 ha udziały autokonsumpcji oraz sprzedaży nadwyżki uzależnione są od wielu czynników.


Wytypowane do badań gospodarstwo rolne charakteryzuje się dużą energochłonnością, w ciągu półrocza: kwiecień – wrzesień zużyło 24.774 kWh.  W okresie październik – grudzień było największe zużycie energii, podczas suszenia płodów rolnych.


W przypadku tego gospodarstwa, w okresie rozliczeniowym godzinowym, korzystniejsze jest zagospodarowanie energii wyprodukowanej (nadwyżki). Tylko 36 proc. energii jest sprzedawane do sieci.


Profile chwilowego zapotrzebowania na energię charakteryzują się szczególnie dużą, skokową zmiennością w przypadku produkcji rolnej. Dlatego w okresie największego zużycia energii elektrycznej zauważono brak wpływu na poprawę bezpieczeństwa energetycznego gospodarstwa rolnego.


Więcej o projekcie Ozerise.


Oprac.: Ewa Grochowska


Źródło tekstu: www.polskiinstalator.com.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl