Prosumenci pozbawieni wsparcia
Przewiń do artykułu
Menu

Niestety, jak można było się spodziewać, nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca, pozbawiła prosumentów wszelkich nadziei na choćby wyrównanie rachunku za prąd pobrany i oddany do sieci. Szczególnie dotknęło to firmy, które korzystają z mikroinstalacji na własny użytek, a nadmiar wyprodukowanej energii oddają do sieci.

 

Nowelizacja ustawy wprowadziła szereg istotnych zmian, wśród których znajdziemy te pozytywne i negatywne. Do tych drugich należy zaliczyć rozliczenia różnicy pomiędzy energią pobraną i oddaną do sieci energii elektrycznej w danym półroczu, czyli net-metering. Wiadomo, że net-metering nie zawiera opłat dystrybucyjnych, a jedynie samą cenę prądu, dlatego „wyjście na zero” okazuje się niemożliwe. Nowelizacja ustawy zlikwidowała net-metering, nie proponując nic w zamian, co pozostawiło autokonsumpcyjne instalacje domowe bez jakiegokolwiek wsparcia.

 

Dla przedsiębiorców jedyna możliwość to sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii po średniej cenie sprzedaży za poprzedni kwartał. Z kolei przedsiębiorcy nastawieni na sprzedaż całości wyprodukowanej energii do sieci mogą liczyć na wsparcie aukcyjne.

 

Takie rozwiązanie sprawy stoi w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami rządu, dotyczącymi preferowania małych instalacji na własny użytek. Oprócz tego, według nowelizacji ustawy, dystrybutor prądu będzie musiał przez 15 lat odkupować energię od przedsiębiorstwa, wytwarzającego ją w swojej mikroinstalacji. Być może wprowadzona nowelizacja jest tylko dokumentem przejściowym, bo koliduje z regulacjami dotyczącymi OZE między Polską a Unią Europejską. Na ustawę o OZE z prawdziwego zdarzenia, gwarantującą prosumentom obiecane wsparcie, przyjdzie nam jeszcze poczekać.

 

 


Dodatkowe informacje o zmianach w ustawie o OZE znajdziecie również w artykułach:

 

- Długookresowo Ministerstwo Energii wspiera rozwój OZE

- Jest ustawa. Ograniczy rozwój OZE

- O ustawie o OZE. Wykładnia z pierwszej ręki czy nowomowa?

- Co inwestorzy mają z uchwalonej ustawy o OZE

 


 

(ska)

 

źródło: gramwzielone.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl