Prosument w powijakach
Przewiń do artykułu
Menu

W Polsce w I półroczu 2014 r. zarejestrowano ok. 200 mikroinstalacji PV, co w sumie daje ilość 239 instalacji w naszym kraju. To nawet nie jest energetyczne „przedszkole”. Dla porównania – w Niemczech działa obecnie 2 mln prosumentów. Nie traćmy jednak nadziei.

 


Szybki rozwój OZE obserwuje się również w Wielkiej Brytanii, gdzie pod koniec I kwartału 2014 roku zarejestrowano ok. 470 tys. mikroinstalacji prosumenckich o łącznej mocy ok. 2,39 GW. Większość stanowią instalacje fotowoltaiczne.

 

 

W Polsce prosumenci mogą liczyć jedynie na 80 proc. ceny prądy z roku ubiegłego, czyli dzisiaj 18 groszy za kWh, jeśli produkowaną przez siebie energię zechcą sprzedać do sieci elektroenergetycznej.

 

 

Jak powiedział „Rzeczpospolitej” Witold Wawdysz - prezes firmy Sunpark Polska, z pewnością niewiele się zmieni, jeśli ceny odbioru prądu prosumenckiego pozostaną na tym poziomie. Przy normalnym użytkowaniu instalacji PV, zużycie własne to tylko około 25 proc. wyprodukowanego prądu.


Uruchomiony w lipcu przez NFOŚiGW program Prosument ma na celu ożywić rynek mikroinstalacji w Polsce, jednakże jest jeszcze za wcześnie, ażeby oceniać pierwsze efekty jego działania. Przedstawiciele rządu z kolei zapowiadają, że owe 80 proc. ceny to zaledwie pierwszy krok w kierunku energetyki prosumenckiej. Zobaczymy.


Jesteśmy więc w powijakach. Nie zmienia to faktu, że każdy, kto zdecyduje się zostać prosumentem musi wiedzieć, jak się za to zabrać.


Jeżeli jesteś odbiorcą końcowym energii i nie prowadzisz działalności gospodarczej oraz planujesz podłączyć do instalacji odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 40 kW (jest to mikroinstalacja) i jeżeli jej moc zainstalowana nie przekracza mocy przyłączeniowej dla obiektu, w którym mieszkasz (co określa umowa z dystrybutorem energii), to chcąc sprzedawać energię elektryczną wytworzoną w twojej mikroinstalacji nie musisz uzyskać żadnej koncesji.

 

 


Co więc musisz zrobić?


- Znajdź certyfikowanego instalatora, który zagwarantuje poprawny montaż mikroinstalacji oraz spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa pracy instalacji w obiekcie i sieci elektroenergetycznej.


- Poinformuj swojego dystrybutora energii o zainstalowaniu mikroinstalacji co najmniej 30 dni przed jej planowanym uruchomieniem (dostarcz zgłoszenie do Punktu Obsługi Klienta lub pocztą tradycyjną). Wzór zgłoszenia znajdziesz na stronie internetowej dystrybutora.


- Podpisz umowy regulujące dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej, w tym również sprzedaż prądu wytworzonego w twojej mikroinstalacji. Dystrybutor bezpłatnie zamontuje układy zabezpieczające i pomiarowo – rozliczeniowe, które umożliwią wprowadzenie do sieci energii elektrycznej generowanej w mikroinstalacji.


- W przypadku, gdy moc zainstalowana odnawialnego źródła energii planowanego do przyłączenia jest większa niż moc przyłączeniowa obiektu - wystąp z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia.


Wszystkie niezbędne informacje potrzebne do tego, ażeby zostać prosumentem, włącznie z możliwościami wsparcia finansowego, terminami i technologiami można znaleźć na naszej stronie.


Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl