Przed startem zgromadź dokumenty
Przewiń do artykułu
Menu

Budowa domu zaczyna się od roboty… papierkowej. Trzeba zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, które pozwolą stać się tzw. inwestorem indywidualnym i rozpocząć wznoszenie własnego domu. Najlepiej energooszczędnego, ze źródłami odnawialnej energii.

 


Pod względem formalnym wyróżniamy trzy rodzaje przedsięwzięć oraz robót budowlanych.


Są to:


- Budowa i roboty budowlane nie wymagające uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę ani nie wymagające zgłoszenia właściwemu organowi;
- Budowa i roboty budowlane wymagające zgłoszenia właściwemu organowi;
- Budowa i roboty budowlane wymagające uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Budowa domu – bez pozwoleń

 

W tym przypadku możesz od razu przystąpić do robót.


Podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych, również instalacja ogniw fotowoltaicznych o wysokości nie przekraczającej 3 m nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru robót związanych z ich instalacją, z tym, że inwestycje te nie są dofinansowywane.


W przypadku przydomowych wiatraków kwestia, czy wymagane jest pozwolenie na budowę, związana jest z rodzajem zastosowanego urządzenia.


Jeśli turbina jest osadzona na maszcie, a ten z kolei jest powiązany za pomocą fundamentu z gruntem, to wtedy uzyskanie pozwolenia jest konieczne.


Jeśli natomiast maszt zostanie przytwierdzony do ściany budynku i będzie w odległości nie większej niż 3 m od niego, to wtedy nie jest konieczne ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie właściwemu organowi.


Instalacja przydomowych turbin wiatrowych nie jest aktualnie dofinansowywana.

 

Budowa domu – z pozwoleniami

 

W przypadku budowy wymagającej zgłoszenia musisz zgłosić zamiar przystąpienia do robót właściwemu organowi, a w zgłoszeniu określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.


Musisz także dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i w razie potrzeby szkice, rysunki oraz uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.


W przypadku budowy i robót budowlanych wymagających uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, musisz złożyć wniosek do właściwego organu.


Do wniosku dołączasz cztery egzemplarze projektu budowlanego – wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeśli jest wymagana i ewentualnie inne dokumenty wymagane przepisami odrębnymi.

 

 

 

Zarówno wymogi prawne, jak i dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę podlegają zmianom. Warto być na bieżąco z tymi procesami.

 

Śledź dzienniki ustaw, prasę i portale budowlane, rozmawiaj z fachowcami. Tekst Prawa Budowlanego znajdziesz na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych - zajrzyj tam przed rozpoczęciem budowy oraz w jej trakcie.

 

Niezbędne formalności

 

Należy pamiętać, że w przypadku budowy obiektów wymagających pozwolenia na budowę potrzebny będzie dziennik budowy, a na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem robót musisz zgłosić ten fakt właściwemu organowi.


Do grupy tzw. właściwych organów należą:


- starosta – jako organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę,
- organ administracji architektoniczno-budowlanej – dla zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę,
- organ nadzoru budowlanego – dla zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót wymagających pozwolenia na budowę.


Co jeszcze jest niezmiernie ważne przed rozpoczęciem budowy? Umowa z wykonawcą.


Umowa to tzw. bufor bezpieczeństwa zarówno dla ciebie, jak i wykonawcy. Określa bowiem szczegółowo zakresy obowiązków, terminy realizacji, wynagrodzenie, a także kary umowne, które są stosowane w razie niewywiązania się stron z postanowień umowy.

 

Poprawki banerow-12


Oprac. Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl