Przegląd Prasy
Przewiń do artykułu
Menu

Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności, opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.

 


Konwencjonalne źródła energii podupadają


Według danych przedstawionych przez Polskie Sieci Energetyczne, wykorzystanie konwencjonalnych źródeł energii znacznie spada. Zupełnie odwrotna sytuacja dotyczy na przykład energii wiatrowej, której w pierwszym kwartale tego roku wytworzono aż o 60 proc. więcej niż rok wcześniej.


W pierwszym kwartale roku 2013 produkcja prądu z tradycyjnych źródeł spadła o 8,55 proc., a w bieżącym o 6,17 proc. Główną przyczyną tej tendencji jest wygaśnięcie z końcem 2012 r. wsparcia dla kogeneracji, tzw. żółtych certyfikatów, co najbardziej odbiło się na gazowniach. Obniża się także zużycie, za które odpowiedzialne są przede wszystkim zmieniające się w Polsce warunki pogodowe.


Istnieje jednak szansa, że zaistniała sytuacja ulegnie zmianie, ponieważ wsparcie dla wysokosprawnej kogeneracji zostało wznowione. Stosowna ustawa została już podpisana przez Prezydenta i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.


Czytaj więcej...


Energotwórcze wodociągi?


Złożona z kilku firm i stowarzyszeń grupa z Asturii (Hiszpania) postanowiła podjąć wzajemną współpracę i stworzyć innowacyjny projekt sieci dystrybucyjno-zaopatrzeniowych, w których przepływ wody skutkowałby produkowaniem energii.


Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza (na świecie) powstanie w asturyjskim mieście Mieres już w 2016 roku. System oparty będzie na wykorzystaniu energii kinetycznej wody krążącej w miejskim wodociągu. Będzie ona napędzać mini-turbiny, które w ciągu godziny – przy odpowiednim przepływie – mogą wyprodukować nawet 300kWh energii.


Autorzy pomysłu nie zapomnieli o kwestiach ekonomicznych. Cały system zaprojektowano tak, aby jego transport z fabryk oraz instalacja były jak najmniej kosztowne i czasochłonne.


Głównymi udziałowcami przedsięwzięcia są: Fundacja Prodintec, Rada Miasta Mieres oraz Asturiańska Fundacja Energii. Koordynator projektu Alejandro Fernandez Hernandez twierdzi, że mógłby on zostać wprowadzony w całej Europie, jednak pod warunkiem, że w miejscu instalacji występuje odpowiednie ukształtowanie terenu. Działanie energotwórczych wodociągów wymaga bowiem znacznych różnic wysokości miejsc wchodzących w jego obręb.


Czytaj więcej...

 

System aukcyjny pułapką dla OZE?


Rynek odnawialnych źródeł energii od roku 2005 rozwijał się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Inwestorów zachęciły głównie tak zwane zielone certyfikaty, które teraz zastąpione zostaną przez zupełnie odmienny system aukcyjny.


Będzie on działał w taki sposób, że potencjalnie zbyt wysokie oferty, pozwalające na osiągnięcie nadzwyczajnych zysków, mogą nie zostać wciągnięte do systemu wsparcia. W związku z tym wymagania co do zwrotu z inwestycji są ograniczone, a cena zróżnicowana dla każdego inwestora. 


Dorota Dębińska-Pokorska z Grupy Energetycznej PwC o nowym systemie mówi tak:


- Jego podstawową ułomnością jest ryzyko zbyt niskich wymagań dotyczących zwrotu z projektów. W przypadku, gdy warunki finansowania lub koszty inwestycyjne ulegną zmianie, niewielki margines zwrotu może być niewystarczający dla pokrycia wzrastających kosztów realizacji inwestycji. Ryzyku sprzyja spodziewana niska częstotliwość przeprowadzania aukcji przez URE – sprawia ona, iż inwestorzy dodatkowo minimalizują swoją cenę, gdyż zbyt wysoka oferta, niedopuszczająca do systemu wsparcia, oznacza wstrzymanie inwestycji do czasu następnej aukcji, najprawdopodobniej na rok.


Czytaj więcej... 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl