Przegląd Prasy
Przewiń do artykułu
Menu

Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności, opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.

 

 

Wiatraki na wieżach

 

Stworzona przez inżynierów z Kalifornii, mierząca niemal 140 metrów, wieża dla turbin wiatrowych pozwoli na instalowanie ich w miejscach nie spełniających dotąd wymaganych warunków.


Nowa koncepcja zakłada wykorzystanie stalowych kratownic otulonych warstwą włókna szklanego. Dźwigary kratowe mogą być przewożone w kontenerach i składane w miejscu ostatecznego przeznaczenia. Wszystkie elementy konstrukcji cechuje wysoka wytrzymałość.

 

Prototyp powstały w ośrodku testów firmy GE Energy w Tehachapi (Kalifornia) składa się z pięciu filarów zapewniających mu szerszą podstawę i lepszą stabilność niż w przypadku tradycyjnych wież. Na jego szczycie zainstalowano wirnik o średnicy ok. 120 m oraz nową turbinę o mocy 2,75 MW. W projekcie wykorzystano także osłonę z włókna szklanego, która chroni wieżę przed działaniem czynników atmosferycznych.

 

Czytaj więcej...


Innowacyjny system geotermalny


Amerykanie podjęli nietypowe przedsięwzięcie, mające na celu produkcję czystej energii ze źródła geotermalnego i wtłaczanie jej do sieci.


Realizatorzy projektu o łącznej mocy 1,7MW, pracownicy firmy Ormat Technologies, wykorzystali nowoczesny system Enhanced Geotermal Systems (EGS). Umożliwia on odzyskanie ciepła z głęboko położonych, pozbawionych wód masywów skalnych.


Ta nietypowa instalacja, wbrew pozorom, nie jest skomplikowana. Do studni o głębokości 3 km wtłaczana jest woda, która stykając się z rozgrzanymi minerałami pobiera ciepło. Na powierzchnię wraca głównie w postaci pary, która napędzając specjalne turbiny powoduje powstawanie prądu.


Projekt zrealizowano na terenie istniejącej już wcześniej instalacji geotermalnej, dzięki czemu jej moc wzrosła o niemal 38 proc. Według ekspertów, wykorzystanie systemu EGS pozwoliłoby na pozyskanie kolejnych 100 GW mocy w USA.


Czytaj więcej...

 

Eko-materiały budowlane


Dla nikogo nowością nie jest już, że dobór odpowiednich i przyjaznych dla środowiska materiałów to kwestia, która wymaga dopracowania już na etapie tworzenia projektu budowy. Co zatem warto wziąć pod uwagę?


Aby budowa w konsekwencji przyniosła same korzyści, w planach warto uwzględnić materiały , które zagwarantują nowopowstałemu budynkowi wysokie oceny w systemie certyfikacji LEED. Jakie? Przede wszystkim lokalne i te, które pochodzą z recyklingu.


Najwyższym poziomem certyfikacji w amerykańskim systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) jest LEED Platinum, czyli uzyskanie powyżej 80 punktów. System ten pozwala ocenić budynek według siedmiu kryteriów: energia i atmosfera, wykorzystanie zasobów wodnych, lokalizacja, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność, priorytety regionalne oraz wspomniane materiały i zasoby.


Czytaj więcej...

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl