Przegląd Prasy
Przewiń do artykułu
Menu

Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.

 

Energooszczędne ściany

 

Budowa domu energooszczędnego wymaga uwzględnienia w projekcie konkretnych rozwiązań technologicznych, zapewniających dobry współczynnik przenikania ciepła. Sukces gwarantuje użycie elementów wykonanych fachowo i ściśle według projektu.


Bardzo istotnym elementem są ściany. Przenika przez nie aż do 30 proc. ciepłego powietrza z pomieszczeń. W przypadku domów energooszczędnych optymalnym rozwiązaniem, zapewniającym pożądane parametry termoizolacyjności, są ściany trójwarstwowe. Największą bolączką inwestorów są mostki termiczne, czyli miejsca w ścianie, przez które ucieka najwięcej ciepła.


Jak zapobiegać mostkom termicznym


Przede wszystkim należy bardzo dokładnie wykonać zarówno warstwę nośną, izolację, jak i elewację. W ścianie nośnej ważne jest, aby murować tak, by zużycie zaprawy było jak najniższe, a jej warstwy nie były zbyt grube.

 

Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku pustaków ceramicznych kolejne bloki osadza się w zagłębienie pionowe sąsiedniego pustaka, czyli tak zwaną metodą pióro-wpust. Dzięki tym wyprofilowanym zazębieniom elementy szczelnie przylegają i zaprawę stosuje się na większości powierzchni muru jedynie w spoinach poziomych.

 

Spoiny pionowe wypełnia się zaprawą tylko w miejscach, gdzie pustaki były przycinane, przy łączeniu ścian kotwami oraz w narożnikach. Ponadto zaprawę trzeba dobrać specjalnie do rodzaju elementów konstrukcyjnych. Spoina powinna mieć grubość około 10 mm.

 

Dobrym rozwiązaniem będą też pustaki szlifowane, których główną zaletą jest możliwość zastosowania zaprawy klejowej, zamiast tradycyjnej zaprawy murarskiej, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo występowania mostków. Spoina z zaprawy klejowej ma zaledwie 2–3 mm.

 

Aby uniknąć powstawaniu mostków, należy starać się zapewnić ciągłość izolacji cieplnej i zwrócić na nią szczególną uwagę w miejscach, gdzie zostaje przerwana przez elementy konstrukcyjne.

 

Unikajmy wilgoci


Woda nie działa dobrze na energooszczędne materiały budowlane, dlatego ważne jest, aby unikać zawilgocenia ściany. Jeżeli przegroda jest mokra, wzrasta przepuszczalność ciepła i spadają jej właściwości termoizolacyjne.


W związku z tym, wykonując ściany trójwarstwowe zostawia się tzw. szczelinę powietrzną, aby możliwa była wentylacja skroplonej pary. Powinna mieć ona min. 20 mm, a ze względu na precyzję wykonania wygodna jest 30–40 mm, ponieważ umożliwia murarzowi lepszy dostęp i dokładniejsze czyszczenie fug od strony pustki powietrznej.


Murując elewację, należy także pamiętać, aby w odpowiednich miejscach powstały tzw. puste spoiny. W tym celu należy co 2–3 fugę pionową (w jednym z dolnych i górnych rzędów cegieł) pozostawić pustą lub zastosować specjalne puszki wentylacyjne, przez które powietrze będzie mogło przechodzić, osuszając wszystkie warstwy ściany.

Czytaj więcej...

 

Wykorzystanie pomp ciepła w modernizacji instalacji grzewczych


Systemy grzewcze pochodzące z lat 70. lub 80. mogą wymagać modernizacji ze względu na to, że generują bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Istnieją jednak nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem pomp grzewczych.


Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim dlatego, że dzięki zastosowanej w nich technologii pozyskują darmową energię z otoczenia, co czyni je ekologicznymi i bardzo oszczędnymi. Dodatkowym atutem jest fakt, że mogą zostać podłączone do już istniejącego budynku. To alternatywa warta rozważenia, na rynku dostępnych jest już wiele różnych modeli pomp ciepła, dlatego warto wiedzieć jak wybrać ten właściwy.


Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze jest zagospodarowanie terenu. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca – można zdecydować się na pompę gruntową, np. Caliane marki Sofath.


Na działkach, na których nie ma możliwości zastosowania kolektora gruntowego, dobrym rozwiązaniem będzie pompa powietrzna – np. model Lizea [Sofath]. To rozwiązanie posiada wiele zalet - do instalacji nie jest potrzebne pozwolenie, a dodatkowo pompa wyposażona jest w przydatne opcje, takie jak c.w.u., chłodzenie pomieszczeń, czy ogrzewanie wody w basenie.


Ważną kwestią jest też podjęcie decyzji, czy podejmujemy się modernizacji, czy całkowitej wymiany systemu ogrzewania. Model Caliane może pracować samodzielnie lub wspólnie z istniejącą już instalacją. Dodatkowy atut stanowi fakt, że dzięki zastosowaniu w tym modelu czynnika chłodniczego R410A, który nie wymaga wymiany, zmniejszają się koszty serwisowania urządzenia.


- Dzięki zastosowaniu zasobnika buforowego i integracji dwóch źródeł, otrzymujemy możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie bez konieczności wymiany całej instalacji – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.


W przypadku decyzji o modernizacji, wartą polecenia będzie znowu pompa Lizea – zawarty w niej zintegrowany system Inverter gwarantuje zużycie mocy optymalne w stosunku do potrzeb użytkowników. Minusem jest jednak to, że działanie tego modelu uzależnione jest od warunków atmosferycznych – im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej prądu zostanie zużyte.


Z tego powodu pompy powietrzne często stanowią wsparcie dla istniejącego już źródła ciepła – w przypadku dużych mrozów uruchamiane jest drugie źródło, zapewniając równowagę pomiędzy komfortem cieplnym domowników, a efektywnością całego systemu.

 

Zarówno Lizea, jak i Caliane może współpracować z istniejącą już w budynku wodną instalacją grzewczą. Dzieje się tak dlatego, iż w obu systemach instalację wewnętrzną stanowi układ hydrauliczny, a krążąca w nim woda może osiągnąć temperaturę do 55°C (Lizea) lub nawet do 65°C (w przypadku Caliane).

 


Czytaj więcej...

 

Trudny okres dla greckiej fotowoltaiki


Grecki rząd zapowiedział cięcia w dopłatach do paneli słonecznych, a także ogłosił, że w celu podreperowania krajowego budżetu wezwie właścicieli farm fotowoltaicznych do oddania znacznej części swoich przychodów za rok 2013.


Zapowiedziane cięcia obejmują odnawialne źródła energii objęte dopłatami w ramach greckiego systemu feed-in tariffs, jednak fotowoltaika ucierpi w największym stopniu. 

 

Propozycja greckiego rządu zakłada, że producenci energii z naziemnych farm wiatrowych oddadzą greckiemu regulatorowi energetycznemu LAGIE aż 35 proc. przychodów z ubiegłego roku. Celem takiego rozwiązania jest wypełnienie wynoszącej już około 700 mln euro dziury budżetowej.


W przypadku pozostałych instalacji OZE, producenci będą musieli oddać 10 proc. wypracowanego w 2013 przychodu. Bezpieczni natomiast są właściciele dachowych systemów fotowoltaicznych.


Dlaczego właśnie teraz? W ramach pakietu pomocowego otrzymanego od Unii Europejskiej, grecki rząd zobowiązał się m.in., że do końca 2014r. zlikwiduje deficyt LAGIE. 

 

W tym celu zapowiedziano także zastosowanie innych środków, jak np. ograniczenie taryf gwarantowanych dla OZE. Fotowoltaika ucierpi najmocniej - cięcia wyniosą średnio ok. 30 proc. Co więcej, będą one dotyczyć także już istniejących instalacji PV (również dachowych). W przypadku systemów PV o mocy do 20 kW redukcje wyniosą około 20 proc. Dla pozostałych technologii OZE cięcia będą dużo niższe, np. dla hydroelektrowni i farm wiatrowych wyniosą ok. 5-6 proc.

 

Grecki rząd postanowił także, że właściciele wszystkich systemów OZE sprzedających energię na podstawie umów PPA zawartych z LAGIE będą mogli je wydłużyć o 5 lat. Dostaną także możliwość wyboru w zakresie sposobu sprzedaży energii. Co więcej, OZE mają mieć priorytet przed innymi źródłami energii. 


Według planów, grecki system wsparcia dla OZE ma być skonstruowany tak, aby wszystkim technologiom zapewnić podobną stopę zwrotu z inwestycji.


Pomimo kryzysu finansowego, w 2013 roku Grecja znajdowała się w czołówce najlepiej rozwijających się europejskich rynków fotowoltaicznych. Zamontowano w sumie ponad 1 GW systemów PV, a ich łączny potencjał w tym kraju wzrósł do ponad 2,6 GW. Zaplanowane na 2014 r. zmiany mogą ten rozwój bardzo spowolnić.


Grecki rząd planuje ustalić maksymalny roczny potencjał instalacji PV do 2020 roku na poziomie 200 MW, co oznacza, że każda instalacja zamontowana w danym roku powyżej tej granicy nie zostanie objęta systemem taryf gwarantowanych. Co więcej, przydział nowych mocy w OZE ma się odbywać częściowo także za pośrednictwem aukcji.

 

Czytaj więcej... 

 

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl