Przegląd Prasy
Przewiń do artykułu
Menu

Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.

 

 

Energia z... hałasu


Głośno o energii – proszę bardzo, ale energia z hałasu? Okazuje się, że dla Francuzów to żaden problem. Zaprezentowali oni projekt wieżowca, który energię elektryczną będzie czerpał z miejskiego hałasu.


Francuski zespół opracował projekt wieżowca o wysokości 100 m, który, znajdując się w centrum miasta, byłby w stanie produkować energię elektryczną z hałasu. Jak to działa?

 

Soundscraper, wyposażony w 84 tysiące elektroaktywnych rzęsek, mógłby wychwytywać fale mechaniczne dźwięku, a następnie przekształcać je na energię. Czujnik PFIG zapewni budynkowi szerokie spektrum częstotliwości dźwięków, które będą stanowić źródło energii, która z kolei zaspokoi potrzeby własne wieżowca.

 

Dodatkowo, projekt pozwoli na tłumienie uciążliwego hałasu, dzięki czemu ma szanse na zdobycie szczególnej popularności w dużych miastach. Na razie pomysł wydaje się idealnym rozwiązaniem, jednak prawdziwy test przejdzie dopiero po wybudowaniu.

 

Czytaj więcej...

 

Gorące źródła w Międzyzdrojach

 

Gmina Międzyzdroje czeka na potwierdzenie odkrytych tam wcześniej złóż gorącej wody. Źródła geotermalne miałaby zostać wykorzystane m.in. do ogrzewania budynków.

 

Jak mówi Henryk Nogala, rzecznik prasowy gminy, strategia na lata 2014-2020 przewiduje poszukiwanie wód geotermalnych w celu pozyskania energii, na przykład na potrzeby ogrzewania mieszkań.

 

Gorące źródła na terenie gminy Międzyzdroje miały zostać znalezione już w latach sześćdziesiątych, podczas poszukiwania ropy i gazu.

 

Odwierty są kosztowną inwestycją, dlatego potrzebne będą podmioty zewnętrzne, które je sfinansują. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest potwierdzenie obecności gorących źródeł. Zajmie się tym operator wyłoniony w przetargu ogłoszonym w drugim lub trzecim kwartale tego roku.

 

Czytaj więcej...

 

Okno na świat – widoki na oszczędności

 

Samo ogrzewanie pochłania niemal 70 proc. zużywanej w domu energii. Nic więc dziwnego, że szukamy środków, które pozwolą oszczędzić na tych podstawowych wydatkach.


Najwięcej ciepła tracimy przez okna – tu wymiana energetyczna z otoczeniem jest największa, dlatego bardzo ważny jest wybór okien o wysokich współczynnikach izolacyjnych. Istotne są również rolety, które zimą ograniczą straty ciepła, a latem pomogą utrzymać wewnątrz budynku naturalny chłód.

 

Przed warunkami zewnętrznymi nie można się jednak ciągle bronić. Obecnie projektowane systemy potrafią inteligentnie wykorzystywać warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, temperatura czy wilgotność powietrza, kontrolując np. wymianę ciepła w zależności od pór roku.

 

Odpowiednie osłony zapewnią utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, a także uchronią przed oślepiającymi promieniami słonecznymi. Regulacja dopływu światła pomaga zadbać również o aspekt wizualny.

 

Nowoczesne napędy do rolet pozwalają na zatrzymanie ich w przypadku napotkania bariery czy oblodzenia. Zapobiega to zniszczeniu osłony i przegrzaniu napędu, a urządzenie połączone ze smartfonem przekaże natychmiastowy komunikat o problemie.

 

Zautomatyzowane rolety możemy zintegrować z systemem ogrzewania, co daje kompleksowe narzędzie do zarządzania temperaturą wewnątrz domu. To wiele korzyści – poszczególne strefy domu mogą być chronione przed zbędnym przegrzewaniem, a w trakcie wietrzenia mieszkania system po wykryciu otwartych drzwi lub okien wyłączy piec, minimalizując tym samym straty ciepła.

 

Technologie z każdym rokiem zaskakują, nie tylko pozwalając na oszczędzanie, ale także ułatwiając ten proces. Mimo, że wykorzystujemy w tym celu coraz bardziej złożone systemy, zawsze to my mamy ostateczną kontrolę nad urządzeniami i chcąc faktycznie odczuć różnicę w rachunkach, musimy pamiętać o ich odpowiednim doborze i zaprogramowaniu.

 

Czytaj więcej...

 

SO

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl