Przez efektywność energetyczną do realizacji pasji (WIDEO)
Przewiń do artykułu
Menu

Odnawialne źródła energii nie muszą być tylko pracą. Mogą być także sposobem na życie. Sposobem, który pozwala na realizację pasji.


W czwartym odcinku poznaliśmy Rafała Matlaka, właściciela firmy zajmującej się m.in. sprzedażą oraz montażem urządzeń grzewczych oraz OZE. Od Pana Rafała już wtedy dało się wyczuć pełne pasji podejście do profesji, którą wykonuje.


Kiedy podczas zakulisowych rozmów zaczął nam przybliżać plany związane z „uzależnieniem” swojego gospodarstwa domowego od zaawansowanych, efektywnie energetycznych systemów wiedzieliśmy, że ówczesne pierwsze spotkanie nie będzie ostatnim.


Przyszedł dzień, w którym ambitne plany Pana Rafała zaczęły nabierać kształtów. Zostaliśmy zaproszeni do miejscowości Kozy k. Bielska-Białej, gdzie na co dzień mieszka i pracuje właściciel unikatowego na skalę regionu budynku.


Pan Rafał zapragnął mieszkać w kopule. Podobnie jak Bogusław Nikliborc, z którym mieliśmy okazję rozmawiać w piątym odcinku cyklu „Śląsk – łączymy z energią!”, zaufał obłej bryle jako potencjalnie najlepszej w kontekście uzyskania standardu budynku pasywnego.

 

 

Choć mówimy tu o budownictwie prywatnym, Pan Rafał idzie ze swoimi zamierzeniami dalej. Na parterze budynku ma powstać centrum edukacyjno-szkoleniowe, skupione oczywiście wokół zagadnienia nowoczesnych systemów grzewczych. Patrząc na rozmach, z jakim właściciel podszedł do wyzwania – mamy tu m.in. turbinę wiatrową, fotowoltaikę zintegrowaną z systemem ocieplenia budynku, system pompy ciepła z rekuperacją – możemy w ciemno postawić, że uczestnicy warsztatów wyjdą stąd „obtrzaskani” nie tylko z teorii, ale przede wszystkim z praktyki.


W rozmowie okazuje się, że jest w tym jeszcze większy cel. Pasja. Pan Rafał jest zapalonym entuzjastą włoskiej marki samochodowej – Alfy Romeo. Wbrew pozorom hobby te ściśle łączy się z dążeniem do optymalizacji konsumpcji energii. Zyski z oszczędnej sfery „lifestyle’u” właściciela pomagają mu w sfinansowaniu kosztowniejszej części - marzenia o poszerzaniu kolekcji czterokołowych klasyków spod znaku krzyża i węża.


Dawid Marklowski

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl