Przez praktykę do teorii
Przewiń do artykułu
Menu

Często mówi się, że teorię potwierdza praktyka. Ale czy może być odwrotnie? Czy to poprzez działania praktyczne można kogoś przekonać do założeń teoretycznych? Tak. Przykładem może być tutaj gmina Zbrosławice, gdzie,póki co, nie ma zgody mieszkańców na budowę elektrowni wiatrowych, ale co do innych odnawialnych źródeł energii takiego sprzeciwu już nie ma.


Dlaczego to kolektory słoneczne czy pompy ciepła są akceptowane jako źródło taniej energii, a wiatraki już nie? Może dlatego, że te pierwsze są już sprawdzone w praktyce, a wiedzę o wiatrakach czerpie się z doświadczeń innych, nie zawsze, zdaniem mieszkańców, dobrych? Chyba potrzeba czasu, by i tutaj praktyka pokazała, że nie trzeba bać się turbin.


Z myślą o środowisku


Zbrosławice, jak i inne gminy w Polsce, są zobligowane do działań proekologicznych, które mają w konsekwencji doprowadzić do efektywnej gospodarki energetycznej z jednej strony i ograniczenia zjawiska tzw. niskiej emisji z drugiej strony.


Działania na tym terenie to nie tylko przyszłość. To także przeszłość i teraźniejszość pisana dziesiątkami zmodernizowanych kotłowni węglowych, zamontowanych kolektorów słonecznych i pomp ciepła oraz przeprowadzonych termomodernizacji, tak gospodarstw indywidualnych, jak i budynków użyteczności publicznej.


Pomocnym w realizacji tych zadań okazał się m.in. program: „Modernizacja źródeł ciepła wraz z termomodernizacją budynków indywidualnych w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Zbrosławice”.


W latach 2005-2008, korzystając ze środków własnych, środków z budżetu gminy, pożyczek i dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, mieszkańcy przeprowadzili szereg prac w swoich domach, które w efekcie przyniosły korzyści tak dla środowiska, jak i dla nich samych, m.in. w postaci niższych rachunków za prąd i ogrzewanie.


W sumie wymieniono 202 stare kotły węglowe na nowoczesne retortowe, zamontowano 17 kolektorów słonecznych, 10 pomp ciepła, wykonano 128 termomodernizacji i wymieniono 61 okien.

 

Zbroslawice foto 3

Tak po termomodernizacji wygląda przedszkole w Przezchlebiu.

fot. UG Zbrosławice


Ciąg dalszy nastąpił

Gmina nie ustaje w poszukiwaniu kolejnych środków na realizację działań proekologicznych, w tym tych ograniczających zjawisko niskiej emisji. Chodzi m.in. o pieniądze na termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej w gminie.


Takie prace przeprowadzone w trzech pierwszych budynkach: Szkole Podstawowej
w Czekanowie, Szkole Podstawowej w Ziemięciacach oraz Zespole Szkół w Wieszowie spowodowały, że nie tylko stały się one energooszczędne, ale i tańsze w utrzymaniu.


Pod koniec sierpnia 2013 roku rozpoczęto wykonywanie zadania pt: „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej mieszczących się na terenie gminy Zbrosławice”.


Było to możliwe dzięki pozyskanym na ten cel środkom finansowym. Pochodziły one z:Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (pożyczka - 920 646,72zł, dotacja - 174 807,00 zł), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Sytemu Zielonych Inwestycji (dotacja- 568 504,00 zł) oraz środki własne gminy (274 598,43 zł). W sumie - 1 938 556,15zł.

 

Zbroslawice foto 1

Na podstawie audytów energetycznych zostały wykonane projekty termomodernizacji. Na pierwszy ogień poszło m.in. przedszkole w Kamieńcu.

fot. UG Zbrosławice

 

Dwa etapy

Aby móc starać się o te fundusze, gmina musiała wykonać w pierwszej kolejności audyt energetyczny poszczególnych obiektów, który obejmował  m.in. doradztwo w zakresie podejmowania i realizacji inwestycji mających na celu racjonalizację zużycia energii.


Ta niezależna i obiektywna opinia pokazała, które modernizacje są opłacalne w badanym budynku oraz jakie produkty i rozwiązania techniczne są najkorzystniejsze. Na podstawie audytów energetycznych zostały wykonane projekty termomodernizacji.


Zgodnie z harmonogramem,projekty te zamieniły się w rzeczywistość. Dokonano tego w dwóch etapach. Pierwszy obejmował okres od końca sierpnia do końca listopada 2013 roku, drugi zamknął się w pierwszym kwartale 2014 roku.


Na pierwszy ogień poszły przedszkola w: Wieszowie, Kamieńcu i Przezchlebiu oraz Zespół Szkół w Zbrosławicach. Prace wykonane w tym 2014 roku objęły kolejne dwa przedszkola: w Zbrosławicach i Świętoszowicach oraz Budynek Użyteczności Publicznej w Kamieńcu.

 

Zbroslawice foto 4

Prace termomodernizacyjne wykonane w tym roku objęły m.in. Budynek Użyteczności Publicznej w Kamieńcu.
fot. UG Zbrosławice


To jeszcze nie koniec

W modernizowanych budynkach, obok ocieplenia ścian zewnętrznych, wykonano szereg prac, które przyczyniły się do tego, że stały się one efektywne energetycznie. Tym samym dołączyły one do obiektów, które nie są już źródłem niskiej emisji w gminie. Obecnie prowadzone są dalsze działania w celu pozyskania pieniędzy na kolejne modernizacje.


Także budynki indywidualne, które dzięki wcześniejszemu Programowi Ograniczenia Niskiej Emisji zostały poddane termomodernizacji oraz otrzymały nowoczesne kotłownie i odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła) wpisują się w nowoczesną gospodarkę energetyczną gminy Zbrosławice. Gminy, gdzie praktyka tłumaczy teorię.


Wincenty Bryński

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl