Przyszłość oparta na OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Zgodnie z krajowymi założeniami planu gospodarki niskoemisyjnej do 2020 roku Brzeziny, podobnie jak inne samorządy w Polsce, są zobowiązane do wdrożenia na swoim terenie m.in. działań proekologicznych dotyczących powietrza.


Żeby były one efektywne trzeba dobrze poznać problematykę, z jaką musi się gmina zmierzyć. Stąd, zdaniem brzezińskich samorządowców,  kluczowym staje się opracowanie bazy danych zawierającej informacje pozwalające na ocenę gospodarki energią w gminie oraz przeprowadzenie w niej inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych.


Obecnie taka baza nie istnieje, a jest ona kluczowa dla określenia skali problemu oraz dla głównych obiektów emitujących niebezpieczne zanieczyszczenia na terenie miasta.


Baza podstawą

W ramach tworzenia wspomnianej bazy, przebadane zostaną poszczególne obiekty użyteczności publicznej pod względem efektywności energetycznej. W miarę możliwości badania zostaną również przeprowadzone dla największych potencjalnych prywatnych trucicieli powietrza.


Istnieje również potrzeba zbadania skupisk domów prywatnych, gdzie wyziewy substancji niebezpiecznych, głównie w miesiącach zimnych, są bardzo duże. Stworzenie bazy wraz z inwentaryzacją gazów cieplarnianych (przeprowadzoną w różnych częściach miasta), jest niezbędnym elementem dla powstania spójnego i skutecznego planu gospodarki niskoemisyjnej.


Przewiduje się, że zgromadzone w bazie informacje oraz określenie miejsc szczególnie narażonych na negatywne oddziaływanie gazów cieplarnianych w mieście, spowoduje spadek niskiej emisji na jego terenie i poprawę w nim jakości powietrza.


Władzom samorządowym zgromadzona w bazie wiedza pozwoli zaoszczędzić środki budżetowe na utrzymanie obiektów użyteczności publicznej oraz zmniejszyć nakłady na odtworzenia i remonty elewacji niszczonych przez substancje niebezpieczne emitowane w wyniku spalania.


Taka baza danych da także samorządowcom argument, by prowadzić szerszą edukację w zakresie upowszechnienia odnawialnych źródeł energii wśród odbiorców prywatnych i publicznych i tym samym przyczyni się do wzrostu świadomości mieszkańców w zakresie ochrony powietrza oraz środowiska naturalnego w ogóle.

 

brzeziny234

Pierwszym etapem w drodze do realizacji koncepcji „Smart City. Brzeziny stawiają na odnawialne źródła energii”  będzie montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na tych budynkach publicznych.


Bez planu ani rusz

Jeszcze jedna korzyść wypływa z takiej usystematyzowanej wiedzy. Na  podstawie stworzonej bazy danych łatwiej będzie skonstruować plan gospodarki niskoemisyjnej w mieście.


Zgodnie z założeniami, taki plan przyczyni się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj. do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia udziału energii pochodzącej z źródeł odnawialnych.


W planie wskazane zostaną mierniki osiągnięcia celów, źródła finansowania zamierzeń inwestycyjnych, plan wdrażania, monitorowania i ewaluacji. Zachowana zostanie spójność z innymi programami miasta oraz przepisami prawa w zakresie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.


Plan będzie kompleksowy i  przewidywać będzie działania w różnych obszarach (zużycie energii w budynkach, transporcie, gospodarce odpadami, produkcji energii). Myśli się o jak najszerszym włączeniu mieszkańców do jego tworzenia.


Zaprezentowane zostaną w nim metody zwiększenia efektywności energetycznej budynków (termomodernizacja, odnawialne źródła energii, oszczędność energii w domu i firmie). Wszystko po to, by do mieszkańców dotarło, że  ich postępowanie jest kluczowe dla wdrożenia i  w efekcie osiągnięcia jego celów.

 

Brzeziny foto 1

W ramach działań mających ograniczyć zjawisko niskiej emisji w mieście planuje się również budowę stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych i zakup na potrzeby Urzędu Miasta Brzeziny i jednostek organizacyjnych miasta samochodów elektrycznych. O tym jakie to mogą być auta oraz jak będą one ładowane mieszkańcy mogli się przekonać  podczas wystawy pojazdów elektrycznych, która odbyła się na początku września  2014 roku na terenie Muzeum Regionalnego w Brzezinach.


Ciekawa energetyczna perspektywa

Zanim jednak baza stanie się fundamentem kolejnych działań proekologicznych w kierunku  ograniczenia niskiej emisji, obecne działania miasta pokazują, jakie korzyści można już uzyskać, tak dla gminy, jak i dla środowiska naturalnego z realizacji konkretnych zadań.


Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o. o. w Brzezinach w 2014 roku dokonało modernizacji instalacji odpylania dla całej kotłowni, polegającej na wymianie baterii cyklonów na filtrobicyklony. Dzięki tej modernizacji zmniejszyła się emisja pyłów do powietrza z 400 mg/m3 do wartości poniżej 100 mg/m3.

 

To, co już się robi, w założeniu ma doprowadzić do tego, aby Brzeziny w ciągu kilku najbliższych lat stały się miastem samowystarczalnym energetycznie, poprzez m.in. wykorzystanie energii z odnawialnych jej źródeł.

 

Pierwszym etapem w drodze do realizacji koncepcji Smart City będzie montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych (dotacja w wysokości 765 072 zł uzyskana z WFOŚiGW w Łodzi).

 

Kolejnym etapem będzie budowa tzw. farmy fotowoltaicznej, która docelowo zaopatrzy w prąd nie tylko budynki publiczne, a uzyskaną w ten sposób energię elektryczną wykorzysta się nawet do podgrzewania wody basenowej. Przewiduje się, że dystrybucja prądu odbywać się będzie własną siecią energetyczną także do miejskich obiektów użyteczności publicznej.

 

Planuje się również budowę stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych i zakup na potrzeby Urzędu Miasta Brzeziny i jednostek organizacyjnych miasta samochodów elektrycznych.

 

W dalszej kolejności Brzeziny zakładają pozyskiwanie energii również z wiatru. Planuje się montowanie na nieruchomościach, będących własnością miasta, wiatraków o pionowej osi obrotu.

 

Turbiny o pionowej osi obrotu stają się coraz bardziej powszechne ze względu na korzyści ekonomiczne, jakie można uzyskać oraz możliwości zastosowania na obszarach silnie zurbanizowanych.

 

Przyszłość to również wymiana oświetlenia ulicznego na system LED i  inteligentny system LED oraz wybudowanie wieży służącej jako konstrukcja wsporcza do zjeżdżalni do basenu, z zamontowaniem wiatraków z osią pionową na dachu i montażem na elewacji paneli fotowoltaicznych.

 

Wincenty Bryński

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl