Publiczne i pasywne - szkoła w Budzowie
Przewiń do artykułu
Menu

Rozpoczynamy cykl prezentacji polskich budynków pasywnych użyteczności publicznej. Coraz częściej możemy w naszym kraju zauważać budynki różnego rodzaju instytucji, które pozwalają samorządom na spore oszczędności.

 

Na początek naszego zestawienia przyjrzeliśmy się budynkowi Szkoły Podstawowej w Budzowie, która jest jednocześnie pierwszą szkołą w Polsce, mieszczącą się w budynku pasywnym. Obiekt powstał w 2012 roku i kosztował blisko 3,5 mln zł. Dla małej gminy była to ogromna inwestycja, ale na pewno pociągnie ona za sobą znaczące oszczędności. Do szkoły uczęszcza 180 uczniów, a powierzchnia budynku to 800 m kw.

 

 

 

Podczas projektowania przeznaczonego na szkołę budynku pasywnego, obok korzyści ekonomicznych (niskie koszty eksploatacji), wzięto również pod uwagę aspekty ekologiczne - zmniejszoną emisję CO2. Władze gminy wyszły naprzeciw dyrektywie unijnej nr 31/2010, według której do 2020 roku wszystkie nowe budynki mają być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii, a po 2018 roku taki sam stan ma dotyczyć wszystkich nowych budynków użyteczności publicznej.

 

rys 3-budzow szkola

fot. spbudzow.pl

 

W szkole w Budzowie zastosowano szereg rozwiązań, typowych dla budynków pasywnych. Wykorzystane w obiekcie okna charakteryzują się niewielką stratą ciepła i pozwalają na nagrzewanie się wnętrza. Zastosowano też łamacze światła, dzięki którym zmniejszono zyski z nasłonecznienia. Jest to element architektoniczny, którego zadaniem jest rozproszenie światła padającego na okno lub na elewację szklaną, tak by budynek za bardzo się nie ogrzewał.

 


Podstawowe informacje o budownictwie pasywnym (zasady budowy, korzyści i wiele więcej) pozyskasz na naszej podstronie eko-budujacy.pl. Znajdziesz tam również kompleksowy poradnik dla osób chcących wybudować własny dom pasywny.


 

Najważniejsza jednak była izolacja, którą należało wykonać bez mostków termicznych.

 

Do ogrzewania szkoły używana jest pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym. Urządzenia zapewnia ogrzewanie budynku do komfortowej temperatury w zimie oraz chłodzenie w lecie. Do sprawnego działania szkoły i odpowiedniej wymiany ciepła i powietrza, należało zastosować odpowiedni system wentylacyjny.

Szymon Kamczyk

 

Źródła:

- spbudzow.pl

- zabkowice.express-miejski.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl