Zmiany w uprawnieniach do emisji CO2. Niekorzystne dla Polski
Przewiń do artykułu
Menu

Decyzją Rady Unii Europejskiej z początku maja, utworzona zostanie tzw. rezerwa stabilizacyjna uprawnień do emisji CO2. Co będzie konsekwencją tej nowej regulacji?


Najistotniejszą zmianą, którą wprowadza powyższy przepis, jest przeniesienie wyższych opłat za emisję dwutlenku węgla na odbiorcę końcowego. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo znacznej podwyżki cen energii w przeciągu kilku najbliższych lat.


Zmiany najmocniej odczują odbiorcy prądu w Polsce. Nasz kraj, mimo nacisków państw „starej Unii”, pozostaje w znacznym stopniu uzależniony od węgla. Przepis pierwotnie miał wejść w życie w 2021 roku. Decyzja Rady UE skróci ten czas o dwa lata.


Wdrożenie rezerwy stabilizacyjnej (MSR), według analizy firmy Carbon Plus, spowoduje wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 (EUA) do 17 EUR za tonę około 2020 roku. Niektórzy analitycy twierdzą jednak, że będzie to nawet 20 EUR za tonę. Obecnie wartość 1 EUA oscyluje w okolicach 7,21 EUR.


Tak radykalna zmiana jest pokłosiem proekologicznej polityki, wspierającej technologie niskoemisyjne. MSR ma skłonić państwa należące do Unii Europejskiej do inwestowania w bardziej efektywne i wydzielające mniejszą ilość CO2 elektrownie, aniżeli obecnie funkcjonujące, za które ponoszą dodatkowe koszty. Komisja Europejska uznała, że obecna cena EUA jest zbyt niska i nie motywowała dostatecznie krajów UE do zweryfikowania swoich gospodarek energetycznych.


Podobnego zdania jest Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), które z optymizmem przyjęło zmiany wprowadzane przez MSR.


– Ustalenie daty na 2019 r. pokazuje, że państwa członkowskie są przygotowane do kompromisu. Dobrą wiadomością jest, że znacząca liczba pozwoleń nie wróci na rynek i w zamian trafi bezpośrednio do rezerwy. Jednak uznajemy, że państwa członkowskie i Parlament Europejski powinny być bardziej ambitne w reformowaniu rynku carbon i że potrzebna jest o wiele głębsza reforma, aby ten instrument był znaczącym sygnałem dla inwestorów – komentuje Ivan Pineda z EWEA.


Polska Agencja Prasowa zauważa z kolei, że o ile decyzja Rady UE musi zostać przegłosowana przez państwa członkowskie i Parlament Europejski, to szansa na powstrzymanie szybkiego wejścia w życie MSR jest znikoma. Zatwierdzenie daty uruchomienia nowego mechanizmu powinno nastąpić w czerwcu bieżącego roku.


Oprac. Dawid Marklowski


Źródło: gramwzielone.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl