Real fiction w architekturze
Przewiń do artykułu
Menu

Z jednej strony malezyjska wieża wypełniona tropikalnymi ogrodami w jej środkowej części, z drugiej – hiszpańskie domy z betonu, lekkie jak piórko. Architektura przyszłości? Nie, ona jest już teraz.


W Kuala Lumpur w Malezji, tuż obok  słynnych wież Petronas Twin Tower, wyrośnie nowy drapacz chmur – wieżowiec, który prawdopodobnie nie ma swojego odpowiednika we współczesnej architekturze, zarówno pod względem projektu, jak i energooszczędności i ekologiczności.


Wieża Angkasa Raya, zaprojektowana przez Ole Scheerena, ma mieć 268 metrów, 65 pięter i 165 tys. m2 powierzchni. W założeniu projektanta wieża ta ma się stać symbolem różnorodności i wielokulturowości społeczeństwa Malezji, a będzie także zapewne nowym symbolem stolicy kraju. Symbolem, dodajmy, niezwykle ekologicznym.

Tropikalne ogrody w chmurach

Angkasa Raya będzie podzielona na trzy prostopadłościany, stanowiąc jednocześnie trzy różniące się między sobą, strefy funkcjonalne budynku.
Poziom najniższy, czyli „ground level” (poziom ziemi), stanowią połączone spirale przeznaczone zarówno dla pieszych, jak i dla samochodów. Tutaj zlokalizowane będą sklepy, bary i restauracje, punkty usługowe, parkingi, tarasy i miejsca do modlitwy. W to wszystko zostaną wkomponowane cztery piętra przeszklonych, tropikalnych ogrodów.


„Sky level”,czyli poziom nieba, zlokalizowany będzie na wysokości 120 metrów. I znowu na powierzchni czterech pięter znajdą się baseny, restauracje, bary, sale bankietowe i konferencyjne oraz wielofunkcyjne przestrzenie wypoczynkowe. Wszystko zaś, oczywiście, niemal „utopione” będzie w zieleni.
Trzeci, najwyższy poziom Angkasa Raya utworzy rodzaj „pływających” bloków, gdzie znajdą się apartamenty, penthousy oraz luksusowy hotel z biurami typu Premium.

Nie zatruje środowiska

Angkasa Raya został zaprojektowany zgodnie ze światowymi trendami odpowiedzialności za środowisko. Tak więc, jego elewacje będą pokryte aluminiowymi płytami, chroniącymi budynek przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a tym samym przegrzaniem pomieszczeń. Jednocześnie te same aluminiowe przesłony pozyskają energię ze Słońca i zamienią ją w energię elektryczną.


We wnętrzu wieży powstanie naturalnie wentylowane atrium, eliminujące potrzebę klimatyzacji i cyrkulacji powietrza. Elewacja drapacza będzie wyposażona w wielką liczbę świetlików, dzięki czemu do atrium dostanie się duża ilość naturalnego światła.


Wieża zostanie także wyposażona w specjalny system odzysku wody deszczowej, która posłuży do nawadniania tropikalnych ogrodów, co wraz z zielonymi tarasami i dachami zacieniającymi przestrzenie sprawi, iż radykalnie obniży się zapotrzebowanie budynku na energię i wodę. Naturalną konsekwencją tych rozwiązań będzie więc znaczne zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.

Beton lekki jak piórko

Na przedmieściach Madrytu znajduje się niezwykłe osiedle. Parterowe domy jednorodzinne mieszczą się na działce o wielkości 5000 m2, tylko jeden z nich ma imponującą powierzchnię 1600 m2. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że materiał, z którego wzniesiono te budynki, to barwiony na ciemnoszary kolor beton.


Osiedle zbudowano w 2010 roku, wg oryginalnego projektu pracowni architektonicznej A-Cero Architects, która specjalizuje się w niezwykłych realizacjach, wykorzystujących beton jako podstawowy budulec. (więcej o pracowni na www.a-cero.com)


Największy z domów, o powierzchni 1600 m2, w kolorze  ciemnoszarego betonu, kontrastuje z otaczającą go zielenią, ponadto nad jego środkową częścią ulokowany jest na dachu… ogród warzywny. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa – rośliny na dachu mają zastosowanie jako izolator ciepła i wilgoci. Sąsiadują z nimi panele słoneczne oraz system odzyskiwania wody, gdyż wbrew surowemu wyglądowi dom jest bardzo ekologiczny i przyjazny środowisku.


Od strony wjazdu budynek przypomina nieco schron lub bunkier, ponieważ usypany z ziemi kopiec obudowano betonowymi podporami, spomiędzy których wyrastają drzewa. Od strony ogrodu betonowe ściany zaopatrzone są już w duże okna i tam dom sprawia wrażenie bardziej przyjaznego, otwierając się na zieleń, która go wokół otacza. Domowego charakteru jeszcze bardziej budowla nabiera, gdy wejdzie się do środka – przyjemny klimat wnętrza zapewniają liczne przeszklenia, dużo światła oraz mnóstwo przestrzeni.


Wszystkie domy osiedla ukryte są pomiędzy betonowymi ścianami, a roślinnymi rampami, które rozciągają się aż po dach. Przeszkolone fasady budynku umożliwiają widok na cały dom i na jego otoczenie, nadając w ten sposób przyjazną twarz zimnemu w odbiorze betonowi.


Wszystkie budynki toną w zieleni, a na ich tyłach, gdzie znajduje się główna część dzienna, zaprojektowane zostało wyjście bezpośrednio na ogród. Ekologiczną funkcję spełnia również dach.

Ewa Grochowska


źródła: www.zdrowabudowa.pl i www.sztuka-architektury.pl ;

zdjęcia: www.zdrowabudowa.pl i www.buro-os.com

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl