Rekordowa turbina nad Alaską
Przewiń do artykułu
Menu

Nad? To nie błąd w tekście. Turbina, która ma zaopatrywać w energię obszary trudno dostępne, nie tylko pobije aktualny rekord wielkości, ale także... ma unosić się 300 metrów nad powierzchnią ziemi.

 

 

Turbiny wiatrowe znajdujące się na lądzie, zamontowane na szczytach wysokich masztów – taką produkcję energii z wiatru najczęściej znamy. Takie wiatraki to wersja najbardziej popularna, jednak nie pozbawiona wad. Jej istotnym aspektem jest fakt, iż wiatr bliżej gruntu bywa niestały – spokojny lub porywisty – znacznie wpływając na efektywność turbin.

 

turbina2

 

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy zaprzestać korzystania z konwencjonalnie położonych turbin – nadal stanowią one praktyczny system pozyskiwania czystej energii. Możemy natomiast szukać lepszych rozwiązań i takim właśnie wydaje się zastosowanie turbin umieszczonych wysoko nad ziemią, gdzie będą mogły używać do pracy silniejszych i stałych wiatrów.

 

Firma Altaeros Energies zaprezentowała prototyp nadmuchiwanej turbiny wiatrowej (Airborne Wind Turbine), która miałaby wyprodukować dwa razy więcej energii niż konwencjonalnie usytuowana turbina przy o połowę niższych kosztach. Po modyfikacji planów, postanowiono umieścić turbinę nowszej generacji 300 metrów nad powierzchnią ziemi.

 


Nowa wersja turbiny otrzymała nazwę Buoyant Airborne Turbine (BAT) i po 18-miesięcznym okresie testowania projektu, twórcy oczekują ustanowienia przez nią nowego rekordu dla największej na świecie turbiny wiatrowej. Obecną rekordzistką jest Vestas V164-8.0 MW, zainstalowana w Narodowym Centrum Testowym dla Dużych Turbin Wiatrowych w Østerild (Dania).

 

Projekt BAT powstał, aby produkować energię w sposób stały, generując przy tym niskie koszty. Większe możliwości i podniesienie efektywności da korzystanie z silniejszych wiatrów, to zaś będzie możliwe dzięki wypełnieniu powłoki turbiny helem, co uniesie ją na duże wysokości. Stabilną pozycję utrzymają mocne uwięzi, które prześlą prąd na ziemię. Ma go być wystarczająco dużo, aby zasilić 12 gospodarstw domowych.

 

turbina3

 

Dzięki konstrukcji, która nie wymaga wytaczania ogromnych dźwigów do transportu turbiny, projekt wydaje się być idealnym i niezwykle opłacalnym rozwiązaniem dla miejsc niedostępnych, jak samotne wyspy, bazy wojskowe, platformy wiertnicze czy obszary dotknięte katastrofą.

 

Buoyant Airborne Turbine będzie pierwszym tego typu długoterminowym projektem. Planowanym miejscem jego realizacji jest południe od Fairbanks na Alasce.


Soraja Ougarete

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl