Rewitalizujemy Jastrzębie-Zdrój!
Przewiń do artykułu
Menu

 

Czym jest rewitalizacja?

 

W każdym mieście są miejsca lub obszary ulegające powolnej degradacji, niewłaściwie zagospodarowane lub pogrążone w stagnacji. Mówimy tu nie tylko o zdegradowanej przestrzeni miejskiej i niszczejących budynkach, ale także o miejscach, gdzie mieszkańcy nie czują się bezpiecznie, gdzie koncentrują się różnego rodzaju zjawiska patologiczne i następuje powolne wykluczenie całego obszaru wraz z jego mieszkańcami z normalnego funkcjonowania miasta. Miejsca te, nawet jeżeli jest ich niewiele, wpływają niekorzystnie na postrzeganie całej dzielnicy, a w skrajnych przypadkach taka negatywna opinia może rzutować na całe miasto.

 

Naturalną reakcją jest, iż mieszkańcy miasta zaczynają unikać danej lokalizacji, przedsiębiorcy nie chcą tam inwestować, a życie publiczne koncentruje się w innych miejscach, więc problemowy obszar podlega postępującemu wykluczeniu. Oczywiście, ten negatywny ciąg zdarzeń można zmienić lub – co jest wariantem najkorzystniejszym – jak najszybciej przeciwdziałać problemom i nie dopuszczać do ich eskalacji. Całokształt działań naprawczych na obszarze, gdzie koncentrują się zjawiska kryzysowe, nazywamy REWITALIZACJĄ. Rewitalizacja jest procesem bardzo złożonym i długofalowym, który dotyczy wszystkich sfer funkcjonowania miasta – począwszy od zjawisk społecznych, poprzez procesy gospodarcze, na tkance przestrzennej kończąc.

 

 

 

Należy jednak podkreślić, iż w centrum procesów rewitalizacyjnych zawsze znajdują się mieszkańcy – to od nich rozpoczyna się cały proces, i to właśnie oni powinni odnosić korzyści wynikające z wdrożenia działań naprawczych na danym obszarze.

 

Lokalny Program Rewitalizacji


Większe lub mniejsze problemy znajdziemy w każdym mieście, także w Jastrzębiu-Zdroju. Mamy pełną świadomość, że nasze miasto nie jest wolne od negatywnych zjawisk, którym jednak chcemy przeciwdziałać już na wczesnym etapie. Dlatego miasto rozpoczęło prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji (LPR). LPR jest dokumentem strategicznym, który porządkuje kwestie związane z ożywieniem obszarów, na których kumulują się zjawiska problemowe w mieście.


Można powiedzieć, iż Lokalny Program Rewitalizacji jest dokumentem trudnym dla miasta i – ze względu na poruszane w nim tematy – niewdzięcznym. W odróżnieniu od Strategii Rozwoju, nie snujemy tu dalekosiężnych wizji i wspaniałych perspektyw, a identyfikujemy problemy, trudności i weryfikujemy, gdzie owych negatywnych zjawisk jest najwięcej.

 

Dokument ten umożliwia także pozyskiwanie środków unijnych na realizację projektów ukierunkowanych na wspieranie obszaru podlegającego rewitalizacji. Docelową strukturę dokumentu i wdrażanych działań rewitalizacyjnych przedstawia poniższy schemat:

graf3101JZ

Na początek – konieczna dobra diagnoza


Obowiązkowym standardem powinno być prowadzenie diagnozy strategicznej dla miast Jastrzębie – Zdrój w podziale na jednostki urbanistyczne (poszczególne osiedla i stołectwa) zarówno w podsystemie społeczno-gospodarczym (ludzie i ich aktywności) jak i urbanistycznym (tkanka miejska oraz środowisko przyrodnicze).


Dane statystystyczne, podobnie jak informacje Urzędu Miasta oraz innych instytucji miejskich, pozwolą jedynie na częściową diagnozę. Aby obraz miasta i jego problemów był pełny, konieczne jest poznanie opinii mieszkańców. Tylko poznanie zjawisk i procesów zachodzących wewnątrz miast pozwoli na precyzyjne zaplanowanie procesów rozwojowych.

 

przedipo2201

Po i przed rewitalizacją parku przy ul. Żeromskiego w Jastrzębiu-Zdroju.


Współpraca kluczem do sukcesu


Na kolejnej stronie znajdziecie Państwo ankietę wraz z instrukcją jej wypełnienia. Prosimy o zgłaszanie problemów, jakie widzicie Państwo na terenie miasta wraz z podaniem ich konkretnej lokalizacji. Państwa opinie oraz nałożony na nie filtr w postaci danych statystycznych pozwolą nam określić, gdzie problemy koncentrują się w Jastrzębiu i czego przede wszystkim one dotyczą. Dzięki temu wytyczony zostanie tzw. obszar wsparcia, na terenie którego realizowane będą różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu poprawę sytuacji i usunięcie zarówno bezpośrednich przyczyn, jak i skutków zaistniałych zjawisk problemowych.


Chcemy, aby dialog z mieszkańcami oraz działającymi na terenie miasta firmami i organizacjami dotyczący problemów miasta był realny, a nie pozorowany, dlatego o Państwa opinie i propozycje rozwiązań będziemy prosili na różnych etapach powstawania Lokalnego Programu Rewitalizacji. Od grudnia zeszłego roku za pośrednictwem strony www.jastrzebie.pl oraz gazety Jastrząb mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, dodatkowo w holu Urzędu Miasta znajduje się skrzynka do której można wrzucić swoją opinię czy też propozycję.


Razem rewitalizujmy nasze miasto!

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl