Ściany muszą być solidne
Przewiń do artykułu
Menu

Ściany zewnętrzne odpowiadają za ok. 20-30 proc. strat energii w budynku. Tymczasem koszt materiału do budowy ścian zewnętrznych to zaledwie ok. 5 proc. kosztów budowy domu. Pamiętajmy, że ściany w domu energooszczędnym i ich dobra izolacja to sprawa pierwszoplanowa.

 

 

 

Materiały budowlane to jeden z niewielu elementów naszego domu, którego nie da się wymienić, o tym też warto pamiętać.

 

Dlatego lepiej wybierać rozwiązania sprawdzonych producentów, którzy gwarantują jakość swoich produktów.


Gdy masz zarys bryły budynku, kolejnym krokiem jest wybór technologii, w jakiej zostaną wybudowane ściany.


Decydując się na ściany możemy wybrać spośród trzech podstawowych technologii:


- ściana jednowarstwowa
- ściana z ociepleniem (potocznie zwana dwuwarstwową)
- ściana szczelinowa (potocznie zwana trójwarstwową)


Mostek termiczny powstaje tam, gdzie stykają się materiały mające różną izolacyjność termiczną. Dlatego w domach energooszczędnych istotnym jest wykonanie pierwszej warstwy muru z bloczków o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Może do tego służyć np. beton komórkowy o niskiej gęstości. Tak wykonana pierwsza warstwa znacznie ograniczy ucieczkę ciepła z budynku.

 

Ściany jednowarstwowe

 

Ściana jednowarstwowa to obecnie najtańszy i najszybszy sposób na wykonanie ścian w energooszczędnym budynku.


Po wymurowaniu ściany powstaje gotowa przegroda, która może poprawnie funkcjonować i zapewnić niskie zużycie energii w budynku bez ocieplenia. Dodatkowo brak wykonania ocieplenia skraca czas budowy oraz obniża jej koszty.


Ściana jednowarstwowa, w porównaniu do ściany z ociepleniem, zyskuje niekwestionowaną przewagę także latem. Zapewnia nawet kilkukrotnie dłuższy czas oddawania ciepła w okresie letnim, chroniąc pomieszczenia przed przegrzewaniem.


Ściana jednowarstwowa zapewnia także twardą powierzchnię zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz budynku. Elewacja budynku jest zdecydowanie mniej podatna na uszkodzenia.

 

Ściany z ociepleniem

 

Ściana z ociepleniem to droższy i bardziej pracochłonny wariant w porównaniu do ściany jednowarstwowej. Polecana jest w przypadku domów pasywnych i domów, dla których wymagany współczynniki przewodzenia ciepła jest mniejszy niż U = 0,19 W/(m2K).


W odróżnieniu do ściany jednowarstwowej, osobne materiały pełnią tu rolę konstrukcyjną i izolacyjną.


Istnieje błędne przekonanie, że w ścianie z ociepleniem istotna jest jedynie izolacja, a warstwa konstrukcyjna muru jest nieistotna z punktu widzenia izolacyjności. Takie rozumowanie może też doprowadzić do późniejszych uszkodzeń w budynku, spowodowanych nienależytym wykonaniem ścian.


Zastosowanie dobrego materiału na warstwę konstrukcyjną pozwala na zmniejszenie grubości muru nawet o 7 cm, zachowując ten sam współczynnik przenikania ciepła. W ścianie z ociepleniem należy także pamiętać o dodatkowej izolacji słabych miejsc.


Ciężko wskazać najlepszy materiał do budowy ścian w technologii z ociepleniem. Jego wybór zależy od preferencji inwestora oraz uwarunkowań związanych z otoczeniem.


Dla budynków, które zlokalizowane są w uciążliwym sąsiedztwie, polecane są bloki silikatowe. Dzięki dużej wytrzymałości, ściana może mieć mniejszą grubość przy bardzo dobrej izolacyjności akustycznej.

 

Ściany szczelinowe

 

Jest to ściana, która posiada warstwę nośną, izolację oraz warstwę osłonową. Jej główną zaletą jest możliwość osiągnięcia oryginalnej, ceglanej elewacji.
Ściana posiada, tak jak przy wariancie jednowarstwowym, twardą, odporną na uszkodzenia elewację, ale jest bardzo pracochłonna w wykonaniu i - co za tym idzie - znacznie droższa.


Obecnie jest to rozwiązanie, które ze względu na koszty jest mało popularne.

 

24040751 l

 

Izolacje niemniej ważne

 

Straty energii cieplnej w budynkach zdominowane są przez ucieczkę ciepła przez przegrody zewnętrzne, czyli ściany.


Ilość traconego ciepła, a zatem ilość zużywanego do ogrzania budynku paliwa, jest wprost proporcjonalna do całkowitej powierzchni jego przegród zewnętrznych i odwrotnie proporcjonalna do ich właściwości termoizolacyjnych.


W ścianie ocieplonej od zewnątrz materiał termoizolacyjny ogranicza zasięg temperatur ujemnych, dzięki czemu konstrukcja nośna nie jest narażona na ich niszczące działanie.


Ponadto układ ten pozwala na zachowanie dużej pojemności cieplnej warstwy konstrukcyjnej, która łagodzi zmiany temperatur w przerwach ogrzewania, oddając zgromadzone ciepło do wnętrza pomieszczeń.


Metoda lekka-mokra, BSO i System Izolacji Cieplnej Ścian Zewnętrznych – ETICS - te trzy nazwy odnoszą się do tej samej technologii ocieplania budynków i są zapisane w kolejności chronologicznej ich pojawiania się w budowlanym słowniku.


ETICS jest obecnie najbardziej popularną metodą izolowania termicznego i wykańczania ścian zewnętrznych. Polega on na przymocowaniu do ściany układu warstwowego, składającego się z izolacji termicznej (styropianu), warstwy zbrojonej oraz cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej.


Układ ten jest mocowany do ściany za pomocą zaprawy klejącej i ewentualnie dodatkowo łącznikami mechanicznymi. Niedopuszczalne jest stosowanie elementów składowych z różnych systemów ociepleniowych.


Oprac. Monika Olizarowska

 

Poprawki banerow-12

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl