Sejm przyjmie ustawę o OZE do końca grudnia
Przewiń do artykułu
Menu

Jutro na zamkniętym spotkaniu posłowie i przedstawiciele rządu zajmą się ostatnimi poprawkami do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Sejm powinien przyjąć projekt do końca roku – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

 

 

– Jutro na prezydium podkomisji nadzwyczajnej zajmiemy się poprawkami zgłoszonymi przez opozycję i stowarzyszenia. W przyszłym tygodniu, w czwartek na posiedzeniu podkomisji chcemy już przyjąć sprawozdanie i na tym samym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu przegłosować ustawę – mówi w rozmowie z Obserwatorem Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl poseł Andrzej Czerwiński, kierujący sejmowymi pracami nad projektem.

 

Z naszych informacji wynika, że posłowie, rząd i zaproszeni eksperci zajmą się jutro kilkunastoma propozycjami, z których kluczowe to:


1. Okres przejściowy – propozycja wielu inwestorów z branży OZE, wspieranych m.in. przez Konfederację Lewiatan, przewiduje przedłużenie okresu przyznawania zielonych certyfikatów przynajmniej do końca 2016 roku, tak aby nowy aukcyjny system wsparcia OZE w tym czasie mógł zacząć normalnie funkcjonować.


2. Wsparcie "zielonego" ciepła – poprawka zgłoszona przez posła Naimskiego z PiS przewiduje rozszerzenie systemu zielonych certyfikatów także na ciepło produkowane w instalacjach OZE. Drugi pomysł to wsparcie inwestycyjne budowy takich instalacji o mocy do 5 MW przez dedykowany program NFOŚiGW.


3. Wsparcie mikroinstalacji – propozycja zmiany przewiduje podwyższenie z 80 proc. do 100 proc. ceny, za jaką osoby fizyczne, produkujące energię na własne potrzeby, mogą ją odsprzedawać lokalnym sprzedawcom energii (sprzedawcom z urzędu).


4. Wsparcie przedsiębiorstw energochłonnych – rząd ponownie pochyli się nad kwestią ulg dla przedsiębiorstw energochłonnych. Przyjęte w tzw. małym trójpaku energetycznym z 2013 roku ulgi (zmniejszone obowiązki zakupu kolorowych certyfikatów) do dzisiaj nie weszły w życie, ponieważ czekają na zatwierdzenie pomocy publicznej przez Komisje Europejską. Z dotychczasowych informacji napływających z Brukseli wynika, że polskie ulgi będą musiały zostać dostosowane do wytycznych Komisji w tej sprawie.


5. Lokowanie farm wiatrowych – na prośbę klubu PiS posłowie ponownie zajmą się pomysłem ustawowego określenia minimalnej odległości od domów, w jakiej lokowane mają być farmy wiatrowe.


6. Aukcje koszykowe – przedsiębiorcy zainteresowani budową instalacji o najwyższych kosztach, gł. fotowoltaiki, zabiegają o zmiany systemu aukcyjnego tak, aby wysokość wsparcia dla każdej technologii była określana na osobnej aukcji.

 

Które ze zmian mają szansa na przyjęcie przez posłów i kiedy ustawa powinna wejść w życie? O tym w dokończeniu analizy w serwisie WysokieNapiecie.pl

 

Bartłomiej Derski,

WysokieNapiecie.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl