Skały Wybrzeża Morza Północnego magazynami energii?
Przewiń do artykułu
Menu

Najnowsze wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu sugerują, że skały znajdujące się na dnie wybrzeża Wielkiej Brytanii mogą zostać wykorzystane jako magazyny służące do długoterminowego składowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Pomysł ten opiera się na wykorzystaniu przestrzeni w porach piaskowców, które przy pomocy głębokich studni na powierzchni skał, silników elektrycznych i energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, zostałyby wypełnione sprężonym powietrzem. Zmagazynowana w ten sposób energia mogłaby zostać wykorzystana później, poprzez rozprężenie powietrza, które napędzałoby turbiny prądotwórcze.

Wyniki badań naukowców pokazują, że zastosowanie tej technologii na szeroką skalę pozwoliłoby na zmagazynowanie dostatecznej ilości sprężonego powietrza, które zaspokoiłoby potrzeby Brytyjczyków w czasie zimy, gdy popyt na energię elektryczną jest większy.

To nowatorskie podejście może pomóc z zapewnieniu stałych i niezawodnych dostaw zmagazynowanej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takich jak farmy wiatrowe czy turbiny wodne.

Geolodzi i inżynierowie z Uniwersytetu w Edynburgu oaz Uniwersytetu w Strathclyde przy wykorzystaniu matematycznych modeli oszacowali potencjał całego przedsięwzięcia, określonego mianem magazynu sprężonej energii wietrznej (CAES). Zespół naukowców obliczył, że pojemność magazynowa porowatych skał pod wodami wybrzeża wielkiej Brytanii może sięgać nawet 1,5 razy więcej, niż wynosi średnie zapotrzebowanie Brytyjczyków na energię elektryczną w styczniu i lutym.


 

Przeczytaj także: Ogniwa PV w przestrzeniach publicznych

 


W czasie deficytów energetycznych, sprężone powietrze byłoby uwalniane poprzez specjalnie skonstruowane studnie, zasilając turbiny generujące prąd trafiający do sieci energetycznej. Umieszczenie studni blisko źródeł energii odnawialnej, takich jak nabrzeżne farmy wiatrowe, umożliwiłoby zmaksymalizowanie efektywności instalacji, czyniąc ją również tańszą, dzięki redukcji ilości niezbędnych przewodów.

Dr Julien Mouli-Castillo z Uniwersytetu w Edynburgu (Wydział Nauk o Ziemi), który prowadzi badania powiedział “Metoda ta może umożliwić nam zmagazynowanie energii odnawialnej wyprodukowanej w czasie lata, a następnie wykorzystać ją w czasie chłodnych, zimowych nocy. Może to dać nam realną, aczkolwiek drogą, możliwość korzystanie z zielonej energii również pomiędzy sezonami. Dalsze badania pozwolą udoskonalić koncepcję magazynowania energii w skałach, co przełoży się również na ograniczenie kosztów związanych z tą inwestycją.”

Badania opublikowano zostały w czasopiśmie “Nature Energy”. Za ich finansowanie odpowiadają brytyjskie jednostki badawcze: Engineering and Physical Science Research Council, Scottish Funding Council, oraz Energy Technology Partnership.

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl