Śląsk będzie miał swoją uchwałę antysmogową?
Przewiń do artykułu
Menu

W piątek (15 kwietnia 2016 roku) na terenie katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego „Euro-Centrum" miała miejsce debata antysmogowa zorganizowana z inicjatywy marszałka województwa śląskiego, Wojciecha Saługi. Panel dyskusyjny poprzedzała konferencja prasowa, na której padła deklaracja wprowadzenia systemowych rozwiązań zmierzających do ograniczenia tzw. „niskiej emisji” na obszarze Śląska.

 

Chodzi o wprowadzenie uchwały na wzór obowiązujących od niedawna przepisów w regionie małopolskim. Wsparcie finansowe i merytoryczne zadeklarował prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), Andrzej Pilot.

 

- Nie mówimy już tylko o zdrowiu nas samych, ale także przyszłych pokoleń. Dlatego zdecydowałem się powołać zespół, który ostatecznie zbuduje założenia niezbędne do tego, aby województwo śląskie przyjęło uchwałę antysmogową dla całego swojego obszaru – mówił podczas konferencji Wojciech Saługa.

 

Ideę skonstruowania uchwały, która pogodzi interesy śląskiej gospodarki i potrzebę ograniczenia emisji szkodliwych pyłów do atmosfery rozwijano podczas debaty eksperckiej pod nazwą „Smog w województwie śląskim – jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem”. Oprócz marszałka i prezesa WFOŚiGW udział w niej wzięli m.in.: Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy), Andrzej Szczygieł (naczelnik w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach) czy prof. dr hab. n. med. Andrzej Lekston (Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu).

 

Paneliści w swoich wypowiedziach zgodnie przyznali, że całkowity zakaz palenia węglem byłby rozwiązaniem zbyt radykalnym i przede wszystkim ryzykownym z punktu widzenia ekonomii Śląska, toteż największy wysiłek powinien zostać włożony w edukację społeczności i wprowadzenie norm ograniczających możliwość palenia wątpliwej jakości paliwem w piecach. Zwrócono także uwagę na problem spalania śmieci, występujący stosunkowo często w zabudowaniach indywidualnych.

 

Problem jest naglący. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, w ciągu najbliższych lat negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza mają dać się szczególnie we znaki mieszkańcom małopolskich i śląskich miejscowości, przede wszystkim w miastach takich jak: Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice.

 

Zgodnie ze słowami marszałka Saługi, prace nad projektem uchwały ruszą niezwłocznie po powołaniu zespołu złożonego z samorządowców, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Nie jest znana dokładna data wprowadzenia zapisów antysmogowych. W kuluarach mówi się o przyszłym roku.

 

DSC01402

 

DSC01391

 

DSC01409

 

DSC01411

 

DSC01416

 

DSC01418

 

DSC01379

fot.: DM/Planergia.pl

 

Szczegółowe informacje nt. konferencji „Smog w województwie śląskim – jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem” dostępne są tutaj.

DM

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl