Sokół i Gazela BIS powiększą stajnię programów NFOŚiGW
Przewiń do artykułu
Menu

Wraz z końcem października decyzją Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w stajni Funduszu pojawią się dwa kolejne źrebaki. Właściwie, to Sokół i Gazela BIS, bo tak nazywają się programy, o których mowa.


Na realizację nowych pozycji w ofercie NFOŚiGW przeznaczono łącznie 1,3 mld zł. Nabór wniosków rozpocznie się w 2016 roku.


Jak czytamy na stronie internetowej NFOŚiGW, program Sokół ma przyczynić się do ochrony środowiska oraz zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. O dofinansowanie będą się mogli starać przedsiębiorcy, których projekty wpisują się co najmniej w jeden z trzech obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Budżet programu to 1 mld zł, a okres realizacji przypadnie na lata 2015-2023.


– (…) W programie Sokół oferujemy pożyczki z możliwością częściowego umorzenia do 20 proc., również pożyczki na warunkach rynkowych, a ponadto – po raz pierwszy w naszej działalności – nowatorski instrument finansowy w postaci inwestycji kapitałowych – mówi Małgorzata Skucha,  Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


W swoim komunikacie Fundusz zapewnia, że z programu Sokół wsparcie otrzymają również technologie po etapie prac badawczych, a więc bardziej dojrzałe niż w programie Gekon, realizowanym wspólnie przez NFOŚiGW i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


Jeśli chodzi o program Gazela BIS – tu beneficjentami mogą zostać miasta regionalne i subregionalne, wskazane w Kontraktach Terytorialnych w obszarze niskoemisyjnego transportu publicznego. Umożliwi sfinansowanie zakupu nowego taboru oraz rozwoju infrastruktury transportowej. Realizacja została przewidziana na lata 2016-2023. NFOŚiGW udostępni beneficjentom w sumie 300 mln zł w formie preferencyjnych pożyczek.


– Transport drogowy wywiera negatywny wpływ na jakość środowiska, do podstawowych problemów należy zaliczyć zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w miastach. – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.


Szczegółowe informacje o programach Sokół oraz Gazela BIS można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: www.nfosigw.gov.pl.


oprac. DM


Źródło: nfosigw.gov.pl

 

Baner finanse 2

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl