Solarne i wiatrakowe drzewa
Przewiń do artykułu
Menu

Tak w Europie, jak i poza nią, zaczynają wyrastać w miastach niezwykłe drzewa. Nie są one dziełem natury, ale konstruktorów urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii – słońce i wiatr.

 

www.bristolpost.co.uk

Słoneczne drzewo, fot. www.bristolpost.co.uk


W Serbii, w Obrenovacu, już przeszło 4 lata temu pojawiło się Strawberry Tree – słoneczna ładowarka do urządzeń mobilnych. To stacja solarna i wi-fi, przy której przechodnie mogą za darmo naładować swoje smarfony, ipady, czy laptopy. Strawberry Tree składa się z paneli słonecznych, akumulatorów gromadzących energię i sznurów do ładowania sprzętu.

 

gmauthority.com

Słoneczna ładowarka, fot. gmauthority.com


Z kolei w Singapurze, w ogrodzie Bay South, „zakwitły” 25 do 50-metrowe drzewa, górujące nad okolicą. Energia słoneczna z systemów fotowoltaicznych, przetwarzana na elektryczną, kierowana jest kanałami wentylacyjnymi do pobliskich ogrodów zimowych. Pozwala także zasilać urządzenia do zbierania wody deszczowej.

 

www.londontourism.ca

Słoneczne drzewo, fot. www.londontourism.ca


Na każdym takim drzewie rosną tropikalne kwiaty, wspinają się rośliny pnące, a duże okapy działają jak regulatory zwykle bardzo wysokiej w Singapurze temperatury, poprzez pochłanianie i rozpraszanie ciepła. Ta oaza ekologii i nowoczesności jednocześnie jest od kilku lat jednym z ulubionych miejsc, masowo odwiedzanych przez turystów.

 

www.digitaltrends.com

Słoneczne drzewo, fot.www.digitaltrends.com


W północnym Izraelu z kolei, u stóp góry Karmel także wyrosło solarne drzewo. Ma brązowe metalowy pień i gałęzie przypominające akacje. Siedem szerokich „liści” to panele fotowoltaiczne, jednocześnie z energią elektryczną wytwarzające cień, w którym mogą schować się użytkownicy ładowarek i wi-fi.

 

en.wikipedia.org

Słoneczne drzewo, fot.wikipedia.org


Francuzi natomiast skonstruowali kilkadziesiąt małych elektrowni wiatrowych i zawiesili na „drzewobodobnym” projekcie. Instalacja, składająca się z 72 mikroturbin, przy prędkości wiatru 3 m/s może wytworzyć rocznie 1320 kWh energii elektrycznej rocznie. Przy prędkości 5 m/s – nawet ok. 3160 kWh. Wynalazek zostanie wprowadzony do użytku w miejscach publicznych we Francji w przyszłym roku.


Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl