Stropy aktywowane termicznie
Przewiń do artykułu
Menu

Już znane ze średniowiecza budynki o grubych murach zewnętrznych, takie jak świątynie czy zamki, utrzymywały komfort termiczny wykorzystując wyłącznie właściwości akumulacyjne ścian. W okresie letnim, gdy panowały wysokie temperatury powietrza, chłodne, masywne elementy konstrukcji absorbowały obciążenia cieplne, zapewniając przyjemną temperaturę wewnątrz budowli.

 

 

Aby przenieść powyższą właściwość akumulacji energii do nowoczesnej architektury, stworzono system stropów aktywowanych termicznie, zwany też stropami chłodząco - grzewczymi.  Jest to odpowiedź firmy REHAU na problematykę ekonomiczności systemów klimatyzacji.


Istota funkcjonowania systemu polega na wykorzystaniu masy betonu do odbierania ciepła z pomieszczeń i do jego magazynowania. Zatopione w konstrukcji żelbetowej budynku, wypełnione czynnikiem chłodzącym rury z PE-Xa wspomagają przejmowanie przez konstrukcję budynku nadmiaru ciepła, obniżając jednocześnie temperaturę w pomieszczeniach. Odczuwalną zaletą dla użytkowników jest łagodne chłodzenie, bez przeciągów znanych z tradycyjnych urządzeń klimatyzacyjnych.  


Należy również wspomnieć o możliwości podwójnego wykorzystania systemu. W okresie zimowym w tych samych rurach może płynąć czynnik grzewczy, dogrzewając pomieszczenia. Stosowane tutaj rury to RAUTHERM S o średnicach 17 x 2,0 mm lub 20 x 2,0 mm. Są one wykonane z polietylenu sieciowanego metodą Engela PE-Xa i posiadają nieprzepuszczającą tlenu warstwę antydyfuzyjną. Rury te gwarantują dużą elastyczność przy układaniu nawet w stropach o nietypowych kształtach. Istotnym aspektem zastosowania PE-Xa jest wysoka udarność, co docenią instalatorzy pracujący w trudnych warunkach budowlanych.

 

System uzupełnia technika montażowa typu tuleja zaciskowa, która może być zalewana w stropie, gwarantując szczelność połączenia.

 

Stropy aktywowane termicznie są szczególnie polecane do biurowców i innych budynków użyteczności publicznej. W zależności od wielkości budynku, jego bryły, funkcji i przeznaczenia można zastosować różne warianty systemu:


1) układanie rur bezpośrednio na budowie, co daje możliwość łatwego dostosowania do kształtu każdego budynku,
2) dostarczenie na budowę gotowych modułów, składających się z rur ułożonych na siatce montażowej w postaci pojedynczej lub podwójnej wężownicy meandrowej, przy czym wężownica podwójna daje bardziej równomierne rozłożenie temperatury wewnątrz elementu konstrukcji i na powierzchni tych elementów.
3) najszybsze rozwiązanie montażowe, czyli gotowe prefabrykaty.

 

Aby w pełni korzystać z zalet stropów aktywowanych termicznie należy przy projektowaniu przestrzegać ograniczeń i parametrów technicznych:


- Jednakowe przeznaczenie pomieszczeń ogrzewanych i chłodzonych.
- Brak sufitów podwieszanych (uzgodnienia na etapie projektowym).
- Jednorodny system sterowania temperaturą oparty o centralne sterowanie pogodowe.
- Unikanie wiercenia w stropie żelbetowym poprzez odpowiednie zaprojektowanie w konstrukcji żelbetowej przejść instalacyjnych.

 

Do zasilania stropów aktywowanych termicznie wystarczają niskie temperatury zasilania, dzięki czemu system świetnie się sprawdza w powiązaniu z alternatywnymi źródłami energii, takimi jak pompy ciepła.

 

Stropy aktywowane termicznie zostały z powodzeniem zainstalowane w takich obiektach jak biblioteka filologiczna Uniwersytetu w Berlinie, Norddeutsche Bank w Hanowerze, budynek biurowy Euro-Centrum w Katowicach czy siedziba PLL LOT w Warszawie.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl