Sure House nie da się zdmuchnąć
Przewiń do artykułu
Menu

Obecnie projektowane domy mają być energooszczędne i same produkować prąd. Nie są jednak odporne na ekstremalne warunki pogodowe. Amerykańscy studenci postanowili to zmienić i zaprojektowali dom, który przetrwa nawet ciężki huragan.

 

Sure House, czyli Pewny Dom lub Dom, na którym można polegać, łączy w sobie innowacyjność rozwiązań z funkcją odporności na trudne warunki atmosferyczne. Zaprojektowała go grupa studentów Stevens Institute of Technology (www.stevens.edu), jednej z najstarszych uczelni w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na huragan Sandy z 2012 roku, który poczynił ogromne spustoszenia. Uszkodzonych zostało około 350.000 domów w New Jersey, gdzie uniwersytet się znajduje, a wiele osób musiało opuścić swoje nieruchomości z powodu zniszczeń.

 

Opracowany przy wsparciu Fundacji PSEG (www.pseg.com) projekt domu jest realizacją uczelni zgłoszoną do konkursu Solar Decathlon 2015. Uczestniczą w nim zespoły projektujące domy energooszczędne, wykorzystujące energię słoneczną, a przy tym ekonomiczne i atrakcyjne architektonicznie.

 

 

 

Sure House łączy w sobie wizję domu zrównoważonego, reagującego na zmienne warunki atmosferyczne, który może być budowany na obszarach podwyższonego ryzyka – na terenach nadmorskich i narażonych na gwałtowne zjawiska pogodowe, zwłaszcza huragany.

 

Dom ten zużywa 90 proc. energii mniej, niż budynek tradycyjny, jest w pełni zasilany energią słoneczną, a także nie straszne mu są awarie zasilania podczas burz, gdyż został wyposażony w tzw. elastyczny koncentrator energii (ang. resilient energy hub), który działa nawet w obliczu katastrofy.

 

Budynek jest niewielki, ma zaledwie 93 m2, ale zapewnia swoim mieszkańcom wygodę, jest architektonicznie innowacyjny, ma dużo otwartych przestrzeni przypominających nowoczesne domy letniskowe przy plaży z lat 60. Jego twórcy uważają, iż może z powodzeniem służyć rodzinom tak robotniczym, jak i z klasy średniej.

 

Dom posadowiony jest na czymś w rodzaju „nóg” - specjalnych podnośnikach, które w razie powodzi są w stanie unieść go wyżej. Ściany zewnętrze pokryte są specjalnym materiałem, który tworzy wodoodporną powłokę, chroniącą budynek w czasie silnych burz.

 

Okiennice także zapewniają podwójną protekcję – tak przed burzą, jak i przed palącym słońcem, tworząc barierę przed wodą i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. System rainsceen gwarantuje dodatkową ochronę elewacji budynku przed spływającą wodą, tworząc dodatkową poduszkę powietrzną uniemożliwiającą dostanie się jej do środka domu.

 

Specjalnej konstrukcji podłoga, wyposażona w sieć drewnianych mikrokanałów tworzących coś w rodzaju kratownic, pozwala na swobodną cyrkulację powietrza i zapobiega powstawaniu zawilgoceń, a w konsekwencji także zagrzybień tej powierzchni domu. Wodoodporny jest także korek i materiał winylowy, którym pokryta jest podłoga.

 

Zmniejszeniu „energożerności” budynku służy pokrycie jego ścian powłokami, których właściwości pozwalają zminimalizować ucieczkę ciepła z wnętrza. Dodatkowo dom wyposażono w system wentylacyjny z rekuperacją i kolektory słoneczne podgrzewające ciepłą wodę użytkową.  

 

Pompa ciepła efektywnie ogrzewa, osusza i chłodzi przestrzeń wewnątrz budynku, a dodatkowo kontroluje temperaturę w każdym pomieszczeniu.

 

Wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego w Sure House mają najwyższe klasy energooszczędności. Pralka Tutobwash o dużej pojemności zapewnia szybkie, a więc oszczędne, pranie odzieży, a suszarka hybrydowa odzyskuje utracone ciepło celem zmniejszenia zapotrzebowania na energię.

 

Dom zasilany jest w energię elektryczną przy pomocy paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem (BIPV), okiennice przeciwburzowe to także moduły pv, które pracują, gdy owe okiennice są otwarte.

 

W przypadku trudnych warunków pogodowych, gdy system ten nie działa, solarno-elektryczny podgrzewacz ciepłej wody, zintegrowany z pompą ciepła, może nadal niezależnie zapewniać dostawę ciepłej wody.

 

Sure House wyposażony jest w zewnętrzne wejścia USB, z których mogą korzystać także sąsiedzi, gdy zachodzi taka potrzeba.

 

Studenci Stevens Institute of Technology pracowali na tym projektem przez dwa lata. Obecnie jest on zgłoszony do konkursu Solar Decathlon 2015, którego rozstrzygnięcie nastąpi w Kalifornii w październiku. Potem Sure House stanie się centrum edukacji publicznej.

 

 Na tym filmie można zobaczyć, w jaki sposób zbudowany jest Sure House.

 

Oprac. Ewa Grochowska

 

Artykuł powstał na podstawie tekstu angielskiego, który w oryginale można przeczytać pod tym linkiem: thegreenenergyblog.com

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl