System pv – budowa i koszty
Przewiń do artykułu
Menu

Fotowoltaika to w Polsce ten rodzaj odnawialnego źródła energii, który szybko zyskuje popularność i coraz więcej osób decyduje się na jego zainstalowanie. Z czego składa się więc system pv i jakie są orientacyjne koszty zakupu oraz montażu takiej instalacji?


System PV najczęściej składa się z:
·    modułów fotowoltaicznych,
·    struktury nośnej lub elementów mocowania,
·    komponentów elektrycznych,
·    regulatorów ładowania i przetwornic,
·    akumulatora lub innego urządzenia gromadzącego energię,
·    okablowania, konsoli podłączeniowej, izolacji.

 

Prąd stały, wytwarzany w modułach, zamieniany jest na prąd zmienny za pomocą inwertera. Natomiast falownik, czyli inwerter również dobiera niedobór energii z sieci lub oddaje nadwyżki do sieci energetycznej. Nowoczesne falowniki posiadają bardzo dużą sprawność, na poziomie nawet do 98 proc. Inwerter ma zasadnicze znaczenie dla ogólnej wydajności systemu i powinien być dopasowany do pozostałych elementów instalacji.


Jeśli rozpatrujemy mikroinstalację fotowoltaiczną, czyli taką do 3-4 kW, którą instaluje inwestor indywidualny, to koszty zasadniczych jej elementów będą kształtować się następująco:
1)   1 panel (o wymiarach 1,4 x 1 m) o mocy od 90 W do 300 W to, w zależności od jego typu:
·    polikrystaliczny – od 350 do 400 zł
·    monokrystaliczny – od 700 do 1.000 zł
·    cienkowarstwowy amorficzny – od 400 do 500 zł
2)   system sterowania (zwany falownikiem lub inwerterem) – od 800 do 10.000 zł
3)   system mocujący (konstrukcyjny) – jego cena zależy od konstrukcji dachu oraz od tego, czy elementy systemu mocującego mają certyfikat, czy też nie. Dlatego trudno określić dokładnie zakres cen w tym względzie, ale można stwierdzić, że różnica ceny między materiałem z certyfikatem i bez niego wynosi 100 proc.


Do tych zasadniczych elementów systemu fotowoltaicznego dochodzą, rzecz jasna, kable i złączki, ale ich cena również zależy od budowy dachu, preferencji firmy montażowej, możliwości inwestora, ilości potrzebnych elementów.

 

 

 

Warto jednak wiedzieć, iż instalacja pv o mocy 1kW to koszt od 4.000 do 6.000 zł – same jej elementy plus od 800 do 6.000 zł – koszt montażu, czyli tzw. robocizna.


Jeśli mowa o systemach fotowoltaicznych, to na koniec zauważmy, iż znane są dwa ich typy:
- autonomiczne - produkujące energię elektryczną dla odbiorcy, który nie jest podłączony do  sieci energetycznej. Generowana energia elektryczna gromadzona jest w akumulatorach i stamtąd jest pobierana.
- powiązane z siecią elektryczną - współpracujące z instalacją zasilaną z głównej sieci energetycznej. Inwerter przekształca napięcie z prądu stałego (DC) wytworzonego w panelach fotowoltaicznych na prąd zmienny (AC)  na potrzeby użytku domowego (230V).


Ewa Grochowska

 

Dziękuję Panu Rafałowi Matlakowi z firmy doradczej, montażowej i serwisowej Klimaterm za pomoc w realizacji tego materiału.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl