Szczecin wprowadza zachęty do ekologicznego budowania
Przewiń do artykułu
Menu

Decyzją radnych Szczecina budynki posiadające ekologiczne certyfikaty LEED i BREEAM będą zwolnione z podatku od nieruchomości. Stosowna uchwała została podjęta w tym tygodniu.

 

Jest to element strategii miasta Floating Garden 2050. Przyjęcie uchwały czyni ze stolicy województwa zachodnio-pomorskiego pierwszym w kraju i jednym z pierwszych w Europie miastem, które w zdecydowany sposób zachęca do ekologicznego budowania.

 

Jak informuje serwis portalsamorzadowy.pl, uchwała umożliwia przedsiębiorcom dokonującym nowych inwestycji w powierzchnie biurowe lub konferencyjne uzyskanie zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres do trzech lat. Zwolnienie będzie przysługiwało przedsiębiorcy po zakończeniu inwestycji.

 

Uchwała ma promować rozwój firm funkcjonujących już na szczecińskim rynku, jak również zachęcać przedsiębiorców działających na terenie kraju do tworzenia nowych zakładów w Szczecinie.

 

Strategia Floating Garden mająca na celu rozwój miasta oparty na wysokiej jakości życia sprawia, że Szczecin powinien promować budownictwo ekologiczne spełniające najwyższe standardy. Dlatego też w uchwale dodatkowo zaproponowano lepsze warunki zwolnienia dla budynków cechujących się wymienionymi certyfikatami.

 

Szczecin w ostatnich latach wzbogacił się znacznie w nowoczesne biurowce, co dało szansę na lokalizowanie nowoczesnych usług. Firmy z tej branży cechuje spora dynamika wzrostu zatrudnienia, wobec czego niezwykle istotne jest, aby na rynku była możliwość pozyskiwania nowej powierzchni biurowej. Wybudowane w latach ubiegłych biurowce są już wynajęte w znaczącej części, dlatego miasto wychodzi z założenia że należy wspierać i promować powstanie nowych obiektów biurowych.

 

Sektor nowoczesnych usług rozwija się bardzo dynamicznie. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 tys. miejsc pracy, w tym ok. 4 tys. w Szczecinie. Szacuje się, że do 2025 r. liczba pracujących w tej gałęzi w Polsce osiągnie 250 tys. osób.

 

Uchwała obowiązuje do 31 grudnia 2017 r.

 

Certyfikacja LEED jest uznanym na arenie międzynarodowej systemem certyfikacji ekologicznej budynków. Zapewnia właścicielom i zarządcom budynków narzędzia służące identyfikacji i wdrożeniu praktycznych i mierzalnych rozwiązań w zakresie proekologicznego projektowania budynków, ich budowy, użytkowania i konserwacji. Jest wystarczająco elastyczny, aby się dostosować do wszystkich rodzajów budynków – komercyjnych oraz mieszkaniowych. Działa w całym cyklu życia budynku – od projektowania i budowy, poprzez eksploatację i konserwację.

 

Certyfikacja BREEAM to wielokryterialny system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko, będący obecnie jednym ze standardów w branży nieruchomości w Europie i na świecie, stosowanym przez inwestorów, deweloperów oraz najemców. System BREEAM definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.

 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl