Szybka ścieżka do środków na innowacje w firmach?
Przewiń do artykułu
Menu

InstrumentFast Track To Innovationw ramach  program Horyzont 2020 umożliwia przedsiębiorcom chcącym wdrażać innowacyjne rozwiązania pozyskanie wsparcia nawet do wysokości 3 mln EUR.

 

Szybka Ścieżka do Innowacji została zaplanowana jako rozwiązanie mające przynieść trwałe efekty w europejskiej walce o wyjście z kryzysu gospodarczego. Jak widać na poniższej grafice, istnieje korelacja pomiędzy tempem wzrostu gospodarczego i nakładami na działalność naukowo-badawczą. Co prawda Polska nie jest tu dobrym przykładem, gdyż relatywnie wysoki wzrost gospodarczy idzie w parze z niskimi nakładami na naukę, jednak w przypadku naszego kraju wzrost gospodarczy w analizowanych latach był dodatkowo stymulowany znacznymi środkami w ramach funduszy strukturalnych.


FTI grafika

 

Dla kogo jest Fast Track to Innovation?

W programie aplikować mogą konsorcja projektowe składające się z 3 do 5 podmiotów (niezależnych wobec siebie) z co najmniej 3 różnych krajów Unii Europejskiej lub krajów stowarzyszonych. Jednostki naukowo-badawcze mogą brać udział w projektach jednak podstawową siłą każdego konsorcjum projektowego muszą stanowić przedsiębiorcy.

 

Dlaczego „szybka ścieżka” i co nadaje się do wsparcia?

W ramach pilotażowej edycji „Fast track to Innovation” przyjęto założenie, iż okres od zamknięcia naboru do uzyskania finansowania nie będzie dłuższy niż 6 miesięcy, zaś sama ocena wniosku nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące. Maksymalna długość projektu to 36 miesięcy.

 

Program umożliwia pozyskanie wsparcia dla projektów badawczo-rozwojowych obejmujących wprowadzenie na rynek rozwiązań innowacyjnych. Wsparcie uzyskają projekty obejmujące fazę demonstracji, testów, aż do wprowadzenia na rynek, które musi się odbyć w ciągu 3 lat od rozpoczęcia projektu. Kluczowym celem projektu musi być podniesienie konkurencyjności rynkowej firm uczestniczących w projekcie dzięki wdrożeniu i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań (głównie technologicznych). Jako, że program ma stymulować rozwój europejskiej gospodarki, należy wziąć pod uwagę, iż aby projekt miał szanse powodzenia, musi on reprezentować odpowiednio wysoki poziom innowacyjności, a także znaczący potencjał komercyjny. Nie może on być ograniczony do jednego lub kilku krajów – nasz wniosek będzie przecież konkurował z inicjatywami z całej Europy.

 

Co istotne, program dotyczy rozwiązań dojrzałych, będących „blisko rynku” - rozwiązania objęte projektem muszą reprezentować przynajmniej 6 poziom poziom gotowości technologicznej (Technology ReadinesLevels - www.ncbir.pl ).

 

Jakie działania mogą zostać objęte wsparciem?
- zaawansowane badania i prace rozwojowe,
- standaryzacja oraz zaawansowane testy działania technologii,
- działania pilotażowe i demonstracyjne,
- potwierdzenie funkcjonalności rozwiązań w warunkach roboczych,
- weryfikacja modelu biznesowego.

 

Wysokość wsparcia

- prywatne przedsiębiorstwa: 70%
- podmioty non-profit: 100%

 

Do kiedy wnioski?

W 2015 przewidziano 3 rundy aplikacyjne:
- do 29 kwietnia 2015,
- do 1 września 2015,
- do 1 grudnia 2015.

 

W przypadku szczegółowych pytań dotyczących programu, proszę o kontakt mailowy (patryk.swoboda@planergia.pl ) lub telefoniczny (kom. 501 151 996).

 

Patryk Swoboda

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl