Termowizja – must have budujących, remontujących i kupujących dom
Przewiń do artykułu
Menu

Budujesz dom. Jak sprawdzić, czy firma realizująca to zadanie nie spartaczyła sprawy i nieszczelności występujące w budynku będą w sezonie grzewczym mocno bić cię po kieszeni? Kupujesz dom. Ile będziesz płacił za jego ogrzanie? Czy warto kupić tę nieruchomość, czy może poszukać innej, o wyższym standardzie energetycznym? Na te pytania pomoże odpowiedzieć termowizja.

Termowizja, zwana inaczej termografią, jest jedną z metod diagnostyki budynków (choć nie tylko, ale tutaj skupiamy się na domach), która polega na pomiarze promieniowania w paśmie podczerwieni (900-1400 nm), wykorzystująca detekcję promieniowania podczerwonego IR(z ang. Infrared). W ten sposób możemy zobaczyć to, co nie jest widoczne gołym okiem – na zdjęciu pojawia się rozkład temperatury (termogram) w domu, mierzony na jego powierzchni.

Do badania wykorzystuje się pirometry i kamery termowizyjne, przystosowane do bezstykowego pomiaru temperatury. Jest to więc metoda bezinwazyjna, bezkontaktowa, wykonywana na całej przestrzeni obiektu, a nie tylko punktowo, wynik pomiaru pojawia się natychmiast. Diagnostyczne badania termowizyjne w budownictwie podlegają normie PN-EN 13187, o nazwie „Właściwości cieplne budynków – Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku – Metoda podczerwieni".

 

Zdjęcie ujawni, czego nie zobaczycie

Jakie są praktyczne korzyści z badań termowizyjnych dla osób, które budują lub remontują dom, jak i dla tych, które nieruchomość chcą kupić?

Analiza termograficzna przegród budynków wyciąga na światło dzienne rzeczywisty stan techniczny izolacji cieplnej, czego nie jesteśmy w stanie ocenić tylko oglądając dom, nawet bardzo dokładnie. Termogram, czyli zdjęcie termowizyjne jest mapą cieplną badanej części budynku i pokazuje dokładną temperaturę każdego punktu powierzchni. Dzięki temu wiemy, gdzie znajdują się krytyczne pod względem cieplnym obszary na zbadanych elewacjach, poznajemy dokładną lokalizację wszystkich mostków termicznych oraz miejsc nieszczelnych. Termowizja pozwala również wykryć miejsca, gdzie w budynku występuje wilgoć, czyli partie ścian potencjalnie zagrożone pojawieniem się grzyba.

W przypadku inwestora budującego dom albo przeprowadzającego prace termomodernizacyjne, jest to znakomita okazja, ażeby zweryfikować rzetelność firmy wykonującej projekt oraz ocenić jakość jej pracy. W przypadku wykrycia, dzięki termowizji, jakichkolwiek nieprawidłowości, można domagać się poprawy niedoróbek. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy prace budowlane lub remontowe są już zakończone, elewacje otynkowane, koszty poniesione - wówczas bardzo trudno uzyskać ewentualne odszkodowanie od wykonawców.

Gdy dochodzi do remontu budynku, pomiar termowizyjny pozwoli ocenić stan ocieplenia domu i wskaże miejsca, które należy dodatkowo docieplić. Nie trzeba od razu przeprowadzać kosztownego remontu całej bryły domu. Być może warto wymienić tylko nieszczelne drzwi i okna oraz lepiej zaizolować załamania dachu, balkony i tym podobne miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się mostki termiczne.

źródło: materiały Bolix S.A.

Podobnie rzecz przedstawia się w przypadku potencjalnych nabywców domu (lub mieszkania, bo termowizję można z powodzeniem przeprowadzać w blokach, np. z wielkiej płyty, kamienicach i wszelkich innych budynkach wielorodzinnych), którzy na rynku wtórnym upatrzyli sobie jakaś nieruchomość. Dotychczasowy właściciel, chcąc sprzedać dom, nie musi do końca prawdziwie informować o rzeczywistych kosztach ogrzewania. Może też sam po prostu nie wiedzieć, gdzie ucieka ciepło i że w ogóle taka sytuacja ma miejsce. Jest jasne, że im starszy dom, tym ryzyko takie jest większe, ale i przy domach wybudowanych niedawno mogą wystąpić takie problemy, z uwagi na wspomniane wyżej partactwo ekip budowlanych.

Podczas zakupu nieruchomości przeprowadzenie badań termowizyjnych może zatem znacząco zmniejszyć wydatki. Pomiar rozkładu temperatur pozwala na zlokalizowanie miejsc utraty ciepła, a także wskazuje zawilgocenia. Ocena kosztów ogrzewania wadliwie ocieplonego budynku umożliwia korzystnie negocjować cenę ze sprzedawcą lub wstrzymać się z decyzją o zakupie.

Firma przeprowadzająca termowizję dostarcza zleceniodawcy drukowany raport z badania, komplet zdjęć IR oraz w świetle widzialnym, opis warunków, w jakich badanie zostało przeprowadzone (wraz z opisem zastosowanych urządzeń), szczegółową listę wykrytych wad oraz – co najważniejsze w tym wszystkim – zalecenia naprawcze.

 

Kiedy sprawdzać, co sprawdzać?

Kiedy najlepiej przeprowadzić badanie termowizyjne budynku? Najbardziej optymalne warunki to:

• w sezonie grzewczym, po ustabilizowaniu temperatury budynku, co najmniej tydzień po włączeniu ogrzewania;
• temperatura zewnętrzna powinna utrzymywać się na poziomie poniżej 0 st. C przez co najmniej 48 godzin, a temperatura wewnętrzna powinna wynosić ponad 16 st. C;
• budynek nie może być bezpośrednio nasłoneczniony;
• w dniu pomiaru nie może padać deszcz ani śnieg;
• prędkość wiatru w dniu pomiaru nie może być zbyt wysoka.

Termowizję przeprowadza się najpierw na zewnątrz budynku, badając i ujawniając:

• miejsca o zwiększonej przewodności cieplnej;
• mostki termiczne – liniowe i punktowe;
• nieciągłości termoizolacji;
• zawilgocenia i przecieki;
• jakość montażu stolarki drzwiowej i okiennej;
• jakość ocieplenia na ścianach, sufitach oraz stropach.

Badanie termowizyjne przeprowadza się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynku, kontrolując:

• jakość prac ociepleniowych, np. poddaszy użytkowych i elewacji;
• jakość montażu stolarki okiennej i drzwiowej;
• przyczyny występowania grzybów i pleśni, jeśli takie się w budynku ujawniły;
• przyczyny występowania zawilgoceń;
• miejsca o zwiększonej przewodności cieplnej – mostki termiczne;
• obciążone instalacje elektryczne;
• instalacje centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, ocieplenia rur, urządzeń grzewczych i chłodzących;

 

Ile to kosztuje?

Jeśli termowizja jest badaniem tak bardzo korzystnym, to pozostaje już tylko zadać pytanie: ile to kosztuje i czy możecie sobie na to pozwolić?

Poniżej przedstawiamy przykładowe cenniki dwóch firm działających na rynku termowizyjnym, wychodząc z założenia, iż odzwierciedlają one średni poziom cen tych usług w Polsce. Skupiliśmy się jedynie na badaniach obejmujących domy i mieszkania, bez obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej itd.

Firma pierwsza:

źródło: gpec.pl


Firma druga:

źródło: termo-efekt.pl

Jak łatwo zauważyć, ceny badań termowizyjnych, w porównaniu z budową, remontem lub kupnem domu są bardzo niskie, natomiast korzyści z takiej kontroli mogą nam w przyszłości przynieść bardzo konkretne oszczędności w wielu wymiarach użytkowania domu.

Ewa Grochowska

FOTO: explorer1001/wikipedia

Źródła:

- materiały dostarczone przez firmę Bolix S.A.

 - certenergia.pl

 - gpec.pl

 - termo-efekt.pl

-  ec-pro.pl (1)

ec-pro.pl (2)

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl