5 najciekawszych eko budynków, które warto poznać
Przewiń do artykułu
Menu

Budownictwo ekologiczne to stosunkowo nowy trend w Europie, którego celem jest dbałość o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami. W poniższym zestawieniu wybraliśmy 5 top eko budyków, znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii, które naszym zdaniem warto poznać.

1. Dalby Forest visitor centre, North Yorkshire

Centrum dla zwiedzających Dalby Forest, w Północnym Yorkshire. Opakowania po jogurcie, stare kalosze i telefony komórkowe. Co mają ze sobą wspólnego? Otóż każda z tych rzeczy wykorzystana została przy budowie recepcji w tym nadzwyczaj ekologicznym centrum dla zwiedzających. Stare opony i dętki pokrywają dach, a co więcej, budynek ten w całości może zostać poddany recyklingowi pod koniec okresu jego użytkowania.

https://www.yorkshire.com/view/attractions/dalby-forest/dalby-forest-visitor-centre-156957

https://www.trada.co.uk/case-studies/dalby-visitor-centre-lower-dalby-village-north-yorkshire/


2. Kingsmead primary school, Northwich, Cheshire

Szkoła Podstawowa Kinsmead, w Nortwich, w hrabstwie Cheshire. Jeśli chciałbyś, aby twoje dzieci uczyły się ekologii i dbałości o środowisko od najmłodszych lat, szkoła podstawowa Kingsmead byłaby idealnym wyborem. Jest ona zaprojektowana tak, aby być dla uczniów narzędziem, które pomoże im lepiej zrozumieć ideę ochrony środowiska. Szkoła posiada między innymi aktywny wskaźnik napięcia paneli słonecznych oraz miernik elektroniczny, który wskazuje ile wody deszczowej zebrało się na dachu odwróconym. Aby dzieci nie przysypiały na długich lekcjach wymagających skupienia, w szkole zainstalowano także system (zasilany oczywiście energią odnawialną), który automatycznie zwija i rozwija żaluzje oraz otwiera i zamyka okna rozwierno-uchylne i dachowe, wpuszczając do budynku świeże powietrze i zapewniając uczniom ochronę przed słońcem, gdy jest to potrzebne.

https://www.white-design.com/architecture/all-projects/kingsmead-primary-school/

https://www.firestonebpe.com/en/news/firestones-epdm-goes-back-eco-school-deliver-perfect-match


3. RSPB environment and education centre, Purfleet, Thames Gateway

Centrum Edukacji Ekologicznej Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Purfleet, Thames Gateway. Turbiny wiatrowe i ptaki nie są najlepszymi przyjaciółmi, ale Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zastanawia się nad instalacją turbiny na dachu ich najnowszego – i najbardziej ekologicznego – centrum dla zwiedzających w Thames Gateway. Neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla budynek używa między innymi owczej wełny jako izolacji, a niemal wszystkie materiały do jego budowy zostały pozyskane z terenów lokalnych. Dwa półprzezroczyste dachy w kształcie stożka wpuszczają światło dzienne do pomieszczenia, a także świecą w ciemności, służąc jako sygnały naprowadzające.

http://ww2.rspb.org.uk/our-work/rspb-news/news/418310-climbing-boulders-raise-nature-experience-at-rspb-rainham-marshes

http://www.vhh.co.uk/our-work/rspb-envrironment-and-education-centre


4. Honingham earth-sheltered social housing scheme, Norfolk

Dom Towarzysta Budownictwa Socjalnego typu earth-sheltered, w Honingham, w hrabstwie Norfolk. Gary i Keron Lawson, którzy mieszkają w jednym z czterech dwupokojowych domów parterowych, mówią, że żyją jak w bajce, płacąc tylko 3,80 funta tygodniowo za eksploatację budynku. Nie ma tam żadnego ogólnie przyjętego systemu ogrzewania ani klimatyzacji, a budynek nie emituje dwutlenku węgla. Domy są jakby zakopane w ziemi, co znaczy że ściany północna, zachodnia i wschodnia są przysypane gruntem, prawie tak jakby budynek był okryty swoim własnym płaszczem. Jedynie południowa ściana domu pozostaje odsłonięta, żeby wychwycić ciepło i światło słoneczne. Światło wpada przez okna sięgające aż do ziemi, a temperatura zimą utrzymuje się na poziomie 22°C.

https://insteading.com/blog/earth-sheltered-homes/

https://pl.pinterest.com/pin/438115869986066776/


5. BowZed, Bow, east London

Budynek zeroenergetyczny w Bow - wschodnim obszarze londyńskiej dzielnicy Tower Hamlet. Wschodni Londyn nie jest raczej miejscem, w którym można spodziewać się jednego z najbardziej ekologicznych budynków w całej Wielkiej Brytanii. A jednak! Ten czteromieszkaniowy, zeroemisyjny budynek tak bardzo zaimponował brytyjskiemu rządowi, że zarówno Ruth Kelly jak i Gordon Brown złożyli tam wizytę. Zaprojektowany przez pionierskiego eko-architekta Billa Dunstera, który wspierał budowę BedZed (Beddington Zero Energy Development - przyjazne dla środowiska osiedle w Hackbridge w Londynie), budynek jest tak dobrze zaizolowany, że w mieszkaniach nie ma systemów centralnego ogrzewania. Jego mieszkańcy – w tym jeden z architektów, który go zaprojektował – pozyskują 40% energii z paneli fotowoltaicznych, a 50% z mikro turbin wiatrowych zainstalowanych na wieży schodowej. Ciepła woda jest dostarczana jest przez bojler zasilany pelletem drzewnym, a rezydenci mówią, że 3 tony wystarczają na roczny opał wszystkich czterech mieszkań.

http://www.ellisandmoore.co.uk/our-projects/green-projects/bowzed/

https://www.mimoa.eu/projects/United%20Kingdom/London/Bow%20ZED/

 

Źródło:

Grafika główna:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl