UE wprowadza zakaz stosowania jednorazowych plastików
Przewiń do artykułu
Menu

Posłowie Parlamentu Europejskiego z końcem pierwszego kwartału tego roku podjęli decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży niektórych plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku na terenie całej wspólnoty. Nowe regulacje wprowadzone zostały przede wszystkim po to, by ograniczyć zanieczyszczenie mórz i oceanów.

10 produktów, których dotyczy zakaz to między innymi plastikowe talerzyki, patyczki do balonów, jednorazowe pojemniki na jedzenie i napoje, sztućce, słomki i mieszadełka. Przedmioty te znikną ze sklepowych półek już w 2021 roku.

Projekt rozporządzenia, wprowadzającego ww. zmiany został przedstawiony tuż po ustaleniu przez Komisję Europejską, że 85% śmieci zalegających w morzach i oceanach to właśnie plastik. Ten rodzaj sztucznego tworzywa został znaleziony w organizmach między innymi ryb, żółwi czy skorupiaków, a co za tym idzie, pośrednio trafia również do jedzenia spożywanego przez ludzi.

Uzupełniając zakaz sprzedaży jednorazowych plastików, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego przegłosowali również prawo, zobowiązujące państwa członkowskie do wprowadzenia przepisów, dzięki którym do 2029 roku na terenie UE ma być zbierane i ponownie przetwarzane co najmniej 90% butelek po napojach. Zmiany odczują również koncerny tytoniowe, które będą zobowiązane do pokrywania kosztów zbierania wyrzucanych niedopałków. Jak donosi Al Dżazira (katarska sieć telewizyjna), ten rodzaj śmieci znajduje się bowiem na drugim miejscu, jeśli chodzi o najczęściej wyrzucany przedmioty jednorazowego użytku produkowany z plastiku.


 

Przeczytaj także: Polityka klimatyczna UE szansą czy zagrożeniem dla Polski?

 


Model “kto zanieczyszcza, ten płaci” ma zostać rozszerzony również o pozostałych producentów przedmiotów jednorazowego użytku - przedsiębiorstwa wytwarzające plastikowe kubki, ręczniki sanitarne czy mokre chusteczki. Takie rozwiązanie ma wymusić na producentach większy nacisk na kwestię tłumaczenia konsumentom, w jaki sposób poprawnie pozbywać się zużytych produktów. Same opakowania będą także musiały zawierać ostrzeżenia dotyczące katastrofalnego wpływu na środowisko, w przypadku niewłaściwego postępowania z odpadami. Wprowadzone zmiany mają obarczyć większą odpowiedzialnością producentów plastikowych “jednorazówek”, którą obecnie obarczani są głównie konsumenci.

Nowe prawo przeciwdziałające zanieczyszczaniu środowiska jednorazowym plastikiem zostało przyjęte przez zdecydowaną większość członków Parlamentu Europejskiego. “Za” głosowało aż 560 posłów, “przeciw” było 35, a 28 wstrzymało się od głosu.

Amerykański tygodnik “Time” donosi, że ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem mogłoby zapobiec szkodom środowiskowym o wartości prawie 25 miliardów dolarów do 2030 r.

“Dziś podjęliśmy ważny krok w kierunku walki ze światowym zanieczyszczeniem oceanów i mórz” powiedział Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w swoim oświadczeniu. “Europa wyznacza nowe, ambitne standardy, przecierając ścieżki dla reszty świata”

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl