URE: potencjał OZE w Polsce większy o 860 MW w 3 miesiące
Przewiń do artykułu
Menu

Wbrew prognozom zapowiadającym znaczące spowolnienie i oczekiwaniom, że szczególnie wskutek zamieszania wokół odpowiednich regulacji może dojść do regresu, sektor odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce w 2016 roku znacząco urósł.

 

Urząd Regulacji Energetyki (URE) obliczył, że w I kwartale br. do sieci podłączono instalacje OZE o łącznym potencjale mocy równym 859,28 MW. Dzięki temu całkowita moc „zielonej” energetyki w Polsce to już 7.829,3 MW.

 

O ile jako spore zaskoczenie można rozpatrywać fakt, że wynik z pierwszych trzech miesięcy 2016 roku jest o niecałe 100 MW gorszy od tego odnotowanego za cały (!) 2015 rok (uruchomiono wówczas źródła OZE o łącznej mocy 941,39 MW), tak udział nowopowstałych farm wiatrowych w tym wyniku wypada nazwać prawdziwą sensacją.

 

Zgodnie z danymi URE, na koniec marca br. potencjał farm wiatrowych osiągnął równowartość 5.432,324 MW. Dla porównania, 2015 rok zamknął się dla tej technologii wynikiem o 850,28 MW niższym. Wygląda więc na to, że niepewność co do ostatecznego kształtu przepisów determinujących inwestycje w elektrownie wiatrowe w Polsce nie skutkuje rynkowymi perturbacjami.

 

Warto zauważyć, że informacje URE w kwestii całkowitej mocy przyłączonych w 2015 roku farm rozmijają się z liczbami zestawionymi przez Europejskie Stowarzyszenie Branży Wiatrowej EWEA (obecnie WindEurope). Urząd podaje, że wynosiła ona 748,2 MW, podczas gdy EWEA donosiła o powstaniu elektrowni o łącznej mocy 1,266 GW.

 

Rozwój energetyki wiatrowej był napędzany przez inwestorów, którzy uruchamiając nowe instalacje chcieli skorzystać z przywilejów systemu zielonych certyfikatów, które miały przestać obowiązywać z końcem grudnia 2015 roku. Zastąpienie go systemem aukcyjnym, przewidziane w zapisach ustawy o OZE, zostało ostatecznie odroczone do 1 lipca br., jednak jego wprowadzenie stoi pod znakiem zapytania wskutek doniesień o pracach rządu nad projektem nowelizacji.

 

W krajowym miksie energetycznym sukcesywnie wzrasta udział fotowoltaiki, choć i tu inwestorzy znaleźli się w trudniejszym położeniu po zainicjowanym przez nowy rząd odroczeniu wprowadzenia Taryf Gwarantowanych i wstrzymaniu naboru do programu „Prosument” wskutek decyzji nowej rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym przypadku URE podaje, że potencjał instalacji fotowoltaicznych wzrósł z 71,03 MW w 2015 roku do 87,71 MW na koniec marca br.

oprac. DM

Źródło: gramwzielone.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl