VIII Forum Energetyki Prosumenckiej
Przewiń do artykułu
Menu

W dniach 12-13 maja 2015 roku Instytut Energetyki Odnawialnej zorganizuje VIII Forum Energetyki Prosumenckiej. Wydarzenie odbędzie się w warszawskiej siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie będzie skupione wokół zagadnienia rynku fotowoltaiki w Polsce.

 

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) w Warszawie zakończył kolejne, cykliczne badanie rynku mikroinstalacji OZE: kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych i kotłów na biomasę.

 

Rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce

Według danych Instytutu, w ciągu ostatnich lat rynek systemów fotowoltaicznych w Polsce jednostajnie rośnie. Ubiegły rok oraz pierwszy kwartał 2015 roku przyniósł ponownie zdecydowany przyrost nowych mocy w fotowoltaice. Obecnie łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi 39,1 MW.


W 2014 roku na rynku krajowym sprzedano ponad 25 MW. Mimo, że panele importowane wciąż stanowią przeważającą większość, to zmniejsza się udział paneli produkowanych na rynkach azjatyckich. W 2014 roku niemal połowa sprzedanych modułów pochodziła z rynku niemieckiego. Największą sprzedaż paneli fotowoltaicznych odnotowano w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, podlaskim oraz łódzkim.

 

Moc instalacji rośnie

Pomimo dotychczasowego braku wsparcia legislacyjnego, w 2014 roku odnotowano przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaicznych instalacjach prosumenckich. Według danych URE, tylko w drugim półroczu 2014 roku przybyło niemal 600 mikroelektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci o łącznej mocy ponad 2,7 MW.


Według Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, pomimo znacznego przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice w ostatnim czasie, Polska nadal jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o udział tej technologii w miksie energetycznym.

 

 

 

Na statystycznego mieszkańca naszego kraju przypada niespełna 1W mocy z instalacji słonecznych, podczas gdy średnia UE to 170 W, a u lidera w rozwoju tej technologii, czyli Niemiec – niemal 500 W na osobę.

– szacuje Wiśniewski.


Jest nadzieja na lepsze

Ocenia, że porównywalny przyrost w kolejnych latach nie przybliży nas nawet do środka stawki europejskiej, czyli poziomu mocy dziś zainstalowanej w fotowoltaice w Austrii, Holandii lub Danii, które mają po ok. 800 MW w tej technologii - Takie przyrosty dałyby nam co najwyżej około 200 MW w 2020 r. – dodaje szef IEO.

 

Jego zdaniem, sytuację mogą zmienić taryfy gwarantowane w wysokości proponowanej w obecnej wersji ustawy o OZE - ale bez ich obniżania w czasie nowelizacji przez Ministerstwo Gospodarki.  Tylko one i wyraźny cel, jaki rządowi postawił ustawodawca, czyli 800 MW do 2020 roku, a nie doraźne i budzące wątpliwości dotacje, mogą przyczynić się do stworzenia polskiego przemysłu mikroinstalacji PV i kontrolowanego spadku kosztów. W konsekwencji doprowadzi to do takiego rozwoju branży, że większe instalacje - o mocy do 1 MW - wykorzystujące słońce do produkcji energii elektrycznej będą konkurencyjne wobec innych technologii podczas corocznych aukcji.


Dotacje „na zachętę”

Trzeba zauważyć, że ustawodawca przewidział na mniejsze projekty całkiem sporą pulę – 25 procent całego zamawianego każdego roku wolumenu. Dotacje z programu NFOŚiGW Wiśniewski traktuje jedynie jako pilotaż, który wzbudzi zainteresowanie, ale nie doprowadzi do znaczącego przyrostu mocy. W ramach 800 milionów złotych z budżetu „Prosumenta” może powstać co najwyżej 50 MW w różnych technologiach.

 

Najnowsze pełne wyniki badań sektora fotowoltaicznego oraz więcej informacji na temat rynku fotowoltaicznego, perspektyw jego rozwoju i źródeł finansowania inwestycji fotowoltaicznych zaprezentowanych zostanie podczas VIII Forum Energetyki Prosumenckiej.


Zobacz aktualny program Forum

 

 
ieo sponsorzy 0905

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl