Wentylacja nie byle jak
Przewiń do artykułu
Menu

Jak prawidłowo zaprojektować instalację wentylacyjną i grzewczą? Jakie wybrać do nich urządzenia, żeby dom można było nazwać energooszczędnym, a przy tym zdrowym?

 

 

Jak informuje portal ekobudowanie.pl, instalacja kotła kondensacyjnego oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to podstawa każdego budynku energooszczędnego.


Straty ciepła wynikające z wentylacji mają duży udział w bilansie energetycznym budynków. Aby osiągnąć standard domu energooszczędnego, konieczne jest ich ograniczenie. W tym celu, zamiast wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), stosuje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.


Tego typu wentylacja nie tylko pozwala na ograniczenie strat ciepła, ale i zapewnia stałą wymianę powietrza w budynku. Sercem tego systemu jest centrala wentylacyjna, zwana rekuperatorem, wyposażona w wymiennik ciepła (krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy), gdzie powietrze wywiewane z budynku oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu do budynku.


Chcąc poprawnie wykonać instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, konieczny jest profesjonalny projekt. Projektant instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powinien:


- zaplanować trasy kanałów wentylacyjnych (wykonanych z gładkich przewodów, przez które powietrze przesuwa się prawie bez szumów) - można je umieścić w sufitach podwieszanych, na poddaszu, w ściankach kolankowych lub odpowiednich szachtach instalacyjnych;


- dobrać średnicę przewodów i przepustnic regulacyjnych oraz rekuperator o odpowiednich parametrach: z płynną lub wielostopniową regulacją prędkości wentylatora (im większe możliwości regulacji, tym większe oszczędności energii);

 

- doprowadzić do każdego z pomieszczeń budynku co najmniej jeden przewód wentylacyjny;

 

- rozmieścić kanały wentylacyjne tak, by powietrze wywiewane było z łazienek, toalet i kuchni, a nawiewane do sypialni, pokoi dziennych, salonu i gabinetu;

 

- zapewnić swobodną wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniami, a więc zaznaczyć w opisie projektu, jakie podcięcia lub otwory wentylacyjne należy zapewnić w drzwiach;

 

- zaplanować ocieplenie kanałów przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane (piwnica, poddasze).


Czytaj także: zdrowy i energooszczędny dom - ekonomiczna instalacja

 

(ewka)

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl