Wody w kraju coraz mniej i zaczynają się spory o jej cenę.
Przewiń do artykułu
Menu

O tym jak nowe prawo wpłynie na polską hydroenergetykę w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówił Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Energii Odnawialnej.

 

Przewidziano w nim wprowadzenie opłat za pobór wód podpowierzchniowych i nad powierzchniowych m.in. przez hydroenergetykę. Projekt przygotowało Ministerstwo Środowiska. Zdaniem przedstawicieli branży hydroenergetycznej zmiana przepisów może w znacznym stopniu utrudnić, a nawet uniemożliwić funkcjonowanie firm operujących na rzekach, w tym również uzyskujących energię z wody.

 

Branża bije na alarm

Obciążenia dla przedsiębiorców mają znacząco wzrosnąć. - Zagrożenia są bardzo duże. Hydroenergetyka już ponosi znaczne koszty związane z użytkowaniem wód. Są to koszty przede wszystkim przepływu wody, koszty utrzymania obiektów, które są własnością Skarbu Państwa. Te koszty obciążają użytkowników, hydroenergetyków. Chodzi o koszty przepławek, umocnień, dzierżawy. Dziś hydroenergetyka ponosi bardzo duże koszty – wylicza Mieczysław Koch ze Stowarzyszenia Energii Odnawialnej.

 

Zmiany uderzą w najmniejszych

Dodatkowe koszty dla branży to duży problem. – Dodatkowe wymagania finansowe mogą spowodować, że hydroenergetyka przestanie funkcjonować w Polsce. A planowane inwestycje nie rozpoczną się – uważa rozmówca.

 

Zysk dla budżetu?

Ministerstwo zaś stawia przed sobą szczytne cele. Po pierwsze ochronę środowiska, po drugie dostarczenie Skarbowi Państwa dodatkowych wpływów. – Ministerstwo postawiło sobie cel przede wszystkim środowiskowy, z naciskiem na obowiązek utrzymania wód. W naszej ocenie jest to cel sprzeczny z zasadą zrównoważonego rozwoju – podkreśla gość. - Szacowane wpływy to około 0,5 miliarda złotych. Są to jednak wpływy teoretyczne. Gdyż brak dogłębnych analiz. Z naszych wyliczeń wynika, że po wprowadzeniu opłat część obiektów hydroenergetycznych zostanie wyłączonych. To spowoduje ograniczenie wpływu, a nie zwiększenie tego wpływu. Ponieważ te firmy przestaną płacić za dzierżawę i utrzymanie obiektów Skarbu Państwa – dodaje.

 

Rozmówca szacuje, że zmiany w prawie mogą spowodować wyłączenie ponad 300 obiektów.

Więcej: Program I Polskiego Radia

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl