Wszystko o energii słonecznej
Przewiń do artykułu
Menu

Ten przewodnik po energetyce słonecznej opiera się na materiałach z przewodniej organizacji szkoleniowej zajmującej się energią słoneczną w Stanach Zjednoczonych - Solar Energy International. Na ich podstawie wyjaśnimy wszystko, co warto wiedzieć na temat energii słonecznej. Przyjrzymy się następującym aspektom:
• Dlaczego energia ze słońca jest tak ważna,
• Które miejsce zajmuje w rankingu odnawialnych źródeł energii,
• Jak może być wykorzystywana.

Kilka faktów na początek

  • W ciągu dwóch godzin na ziemię trafia więcej energii słonecznej, niż cała populacja ludzka jest w stanie zużyć w ciągu roku.
  • Żeby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne dużego kraju - przykładowo USA - wystarczy umieścić panele słoneczne na 0,5% jego powierzchni.

Poniższa grafika obrazuje, jak „duża” jest to powierzchnia:

Źródło: Good Inc.

Jedno jest pewne: ze słońca można wytwarzać zadziwiające ilości energii. Pójdźmy więc trochę dalej i zobaczmy, jak w ogóle działa energia słoneczna i do czego warto ją wykorzystać.


Znaczenie energii słonecznej w obliczu zmian klimatu

Nie da się ukryć, że ludzkość stoi w obliczu kryzysu, który sami wywołaliśmy. Nasz tryb życia jest uzależniony od dostępu do energii, jednak sposób, w jaki ją wytwarzamy, jest szkodliwy dla planety i zagraża życiu. Musimy więc jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy.

Ogólnie rzecz biorąc, energia elektryczna odgrywa niesamowicie istotną rolę w życiu współczesnego społeczeństwa. Potrzebujmy jej do pracy, transportu, rozrywki i do wykonania każdej innej czynności, jaka przyjdzie na myśl. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez łatwego i taniego dostępu do energii, bo współczesny tryb życia się na niej opiera.

Dotychczas energię pozyskiwaliśmy głównie poprzez spalanie paliw kopalnych takich jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel, ale energię możemy pozyskiwać z wielu innych, mniej konwencjonalnych źródeł. Tym najbardziej zasobnym jest słońce.

Dopiero teraz zaczynamy zdawać sobie sprawę ze skutków naszego uzależnienia od paliw kopalnych. Ich spalanie uwalnia do atmosfery CO2, czyli dwutlenek węgla, który jako główne źródło emisji, odpowiada za zmiany klimatu. Organizacje naukowe takie jak NASA i UN’s IPCC ostrzegają, że jeśli nie przerwiemy tego szaleństwa, to zmiany klimatu spowodowane tym uzależnieniem mogą poważnie zaszkodzić naszej planecie i wszystkiemu, co się na niej znajduje.

Zmiany klimatu to tylko jeden z problemów wynikających z korzystania z tradycyjnych źródeł energii. Faktem jest, że ropa czy gaz szkodzą jeszcze zanim zostaną użyte, ponieważ sam proces ich wydobywania ma destrukcyjny wpływ na człowieka i środowisko.

Kolejną istotną wadą paliw kopalnych jest to, że należą do nieodnawialnych źródeł energii, co oznacza, że jeśli dalej będziemy eksploatować je tak intensywnie, jak do tej pory, to w pewnym momencie wyczerpiemy ich złoża.

To jasne, że jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia odziedziczyły planetę przynajmniej w takim stanie, w jakim obecnie się znajduje, musimy radykalnie zmienić sposób pozyskiwania energii. Zastąpienie paliw kopalnych czystymi, naturalnymi i odnawialnymi źródłami energii będzie jednak wymagało zaangażowania na skalę globalną, radykalnych działań, które doprowadzą do przekształcenia systemów energetycznych.

W tym momencie wkraczają energia słoneczna i OZE, całe na biało.


 

Przeczytaj także: Zostawiamy go dla przyszłych pokoleń. Ślad węglowy - jak go zmniejszyć?

 


Energia słoneczna numerem 1

W ostatnich latach poczyniono ogromne inwestycje w OZE. Niemałą uwagę przyciągnęły energia wiatrowa, wodna i ta pochodząca z biomasy, ale źródłem energii stojącym na czele globalnej transformacji energetycznej jest energia słoneczna. W ciągu ostatnich dziesięciu lat słońce stało się jednym z najważniejszych źródeł energii, bijąc o głowę pozostałe – odnawialne, jak i nieodnawialne. I póki co, prawdopodobnie tak pozostanie.

Według Międzynarodowej Agencji Energii, do 2024 roku energia słoneczna będzie stanowić 60% udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii odnawialnej na świecie.