Wszystko o energii słonecznej
Przewiń do artykułu
Menu

Ten przewodnik po energetyce słonecznej opiera się na materiałach z przewodniej organizacji szkoleniowej zajmującej się energią słoneczną w Stanach Zjednoczonych - Solar Energy International. Na ich podstawie wyjaśnimy wszystko, co warto wiedzieć na temat energii słonecznej. Przyjrzymy się następującym aspektom:
• Dlaczego energia ze słońca jest tak ważna,
• Które miejsce zajmuje w rankingu odnawialnych źródeł energii,
• Jak może być wykorzystywana.

Kilka faktów na początek

  • W ciągu dwóch godzin na ziemię trafia więcej energii słonecznej, niż cała populacja ludzka jest w stanie zużyć w ciągu roku.
  • Żeby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne dużego kraju - przykładowo USA - wystarczy umieścić panele słoneczne na 0,5% jego powierzchni.

Poniższa grafika obrazuje, jak „duża” jest to powierzchnia:

Źródło: Good Inc.

Jedno jest pewne: ze słońca można wytwarzać zadziwiające ilości energii. Pójdźmy więc trochę dalej i zobaczmy, jak w ogóle działa energia słoneczna i do czego warto ją wykorzystać.


Znaczenie energii słonecznej w obliczu zmian klimatu

Nie da się ukryć, że ludzkość stoi w obliczu kryzysu, który sami wywołaliśmy. Nasz tryb życia jest uzależniony od dostępu do energii, jednak sposób, w jaki ją wytwarzamy, jest szkodliwy dla planety i zagraża życiu. Musimy więc jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy.

Ogólnie rzecz biorąc, energia elektryczna odgrywa niesamowicie istotną rolę w życiu współczesnego społeczeństwa. Potrzebujmy jej do pracy, transportu, rozrywki i do wykonania każdej innej czynności, jaka przyjdzie na myśl. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez łatwego i taniego dostępu do energii, bo współczesny tryb życia się na niej opiera.

Dotychczas energię pozyskiwaliśmy głównie poprzez spalanie paliw kopalnych takich jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel, ale energię możemy pozyskiwać z wielu innych, mniej konwencjonalnych źródeł. Tym najbardziej zasobnym jest słońce.

Dopiero teraz zaczynamy zdawać sobie sprawę ze skutków naszego uzależnienia od paliw kopalnych. Ich spalanie uwalnia do atmosfery CO2, czyli dwutlenek węgla, który jako główne źródło emisji, odpowiada za zmiany klimatu. Organizacje naukowe takie jak NASA i UN’s IPCC ostrzegają, że jeśli nie przerwiemy tego szaleństwa, to zmiany klimatu spowodowane tym uzależnieniem mogą poważnie zaszkodzić naszej planecie i wszystkiemu, co się na niej znajduje.

Zmiany klimatu to tylko jeden z problemów wynikających z korzystania z tradycyjnych źródeł energii. Faktem jest, że ropa czy gaz szkodzą jeszcze zanim zostaną użyte, ponieważ sam proces ich wydobywania ma destrukcyjny wpływ na człowieka i środowisko.

Kolejną istotną wadą paliw kopalnych jest to, że należą do nieodnawialnych źródeł energii, co oznacza, że jeśli dalej będziemy eksploatować je tak intensywnie, jak do tej pory, to w pewnym momencie wyczerpiemy ich złoża.

To jasne, że jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia odziedziczyły planetę przynajmniej w takim stanie, w jakim obecnie się znajduje, musimy radykalnie zmienić sposób pozyskiwania energii. Zastąpienie paliw kopalnych czystymi, naturalnymi i odnawialnymi źródłami energii będzie jednak wymagało zaangażowania na skalę globalną, radykalnych działań, które doprowadzą do przekształcenia systemów energetycznych.

W tym momencie wkraczają energia słoneczna i OZE, całe na biało.


 

Przeczytaj także: Zostawiamy go dla przyszłych pokoleń. Ślad węglowy - jak go zmniejszyć?

 


Energia słoneczna numerem 1

W ostatnich latach poczyniono ogromne inwestycje w OZE. Niemałą uwagę przyciągnęły energia wiatrowa, wodna i ta pochodząca z biomasy, ale źródłem energii stojącym na czele globalnej transformacji energetycznej jest energia słoneczna. W ciągu ostatnich dziesięciu lat słońce stało się jednym z najważniejszych źródeł energii, bijąc o głowę pozostałe – odnawialne, jak i nieodnawialne. I póki co, prawdopodobnie tak pozostanie.

Według Międzynarodowej Agencji Energii, do 2024 roku energia słoneczna będzie stanowić 60% udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii odnawialnej na świecie.

Przyrost mocy pochodzącej z fotowoltaiki przerasta moc pochodzącą ze wszystkich pozostałych źródeł łącznie. Źródło: Internationa Energy Agency forecasts 2019-2023.


Czym jest energia słoneczna?

Energia słoneczna pozyskiwana jest bezpośrednio z promieni słonecznych. Posługując się nieco bardziej technicznym słownictwem, promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące ze słońca jest wychwytywane, a następnie przekształcane w energię użytkową, czyli ciepło lub elektryczność. Energia elektryczna generowana jest dzięki efektowi fotowoltaicznemu, w którym ogniwa przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Ogniwa słoneczne to urządzenia zbudowane z materiału półprzewodnikowego – z reguły jest to krzem – który wytwarza energię elektryczną pod wpływem światła słonecznego. Energia wytworzona przez ogniwa to nic innego, jak prąd stały, który następnie musi zostać przetworzony na prąd zmienny za pomocą inwertera. Pełna instalacja fotowoltaiczna to kompletny zestaw części produkujący użytkową energię elektryczną. Instalacja może składać się z bardzo różnej liczby paneli i nieodłączną jej częścią jest konstrukcja wsporcza, okablowanie oraz towarzyszący temu osprzęt.


 

Przeczytaj także: Czy fotowoltaika ma sens? Kolejny rok instalacją PV

 


Jakie korzyści daje energia słoneczna?

Technologia wytwarzania energii słonecznej wykorzystywana jest praktycznie na całym świecie zarówno w rozwiązaniach on-grid (podpiętych do sieci) jak i off-grid (niezależnych od sieci). Dla wielu instalacje słoneczne mają znacznie więcej zalet, niż technologie służące do pozyskiwania energii ze źródeł nieodnawialnych.

1. Energia ze słońca to świetny pomysł na zasilenie domu
Jeśli chodzi o generowanie energii do użytku własnego – w domu czy biurowcach, to energia słoneczna jest tutaj świetną, jeśli nie najlepszą opcją. Dlaczego? Ponieważ panele łatwo zamontować, a cena jest całkiem przystępna i wciąż spada. W większości gospodarstw domowych energia produkowana przez panele słoneczne okazuje się być dużo tańsza, niż ta z sieci.

Inne źródła energii, takie jak hydroenergia czy energia wiatrowa sprawdzają się lepiej na większą skalę, ponieważ są zbyt drogie i mało praktyczne w użytkowaniu domowym:

  • Generatory elektryczne są łatwo dostępne i łatwe w montażu, ale ze względu na wysokie koszty paliwa, są bardzo drogie w eksploatacji.
  • Żeby korzystać z hydroenergii, przez naszą posiadłość musi przepływać woda. Co więcej, finansowy nakład początkowy jest bardzo duży.
  • Do energii wiatrowej potrzebujemy rzecz jasna wiatru o dużej prędkości – a turbiny są drogie.

2. Paliwo ze słońca jest darmowe

Za korzystanie z promieni słonecznych nie trzeba płacić. Jedyne, czego potrzeba, to otwarta przestrzeń, która umożliwi dostęp do słońca, które z kolei zasili system PV.

3. Słońce jest wszędzie

To prawda, że do niektórych miejsc światła słonecznego dociera więcej, niż do innych, ale to nie stoi na przeszkodzie, gdyż panele słoneczne są w stanie wytwarzać energię właściwie wszędzie. Przykładowo Niemcy, które znajdują się na tej samej szerokości geograficznej co Polska i gdzie temperatury są podobne do naszych, są liderem w pozyskiwaniu energii słonecznej w Europie. Wynika to z doskonałej polityki pro-solarnej i faktu, że latem mogą produkować ogromne ilości energii.

4. Żywtonośc paneli jest długa

Panele słoneczne są bardzo trwałe. Raczej nie zdarza się, żeby instalacja nagle przestała działać. Owszem, ich wydajność spada, ale tylko o 0.05% w ciągu roku. Moduły są robione w taki sposób, aby mogły przetrwać w ekstremalnych warunkach pogodowych typu opady gradu czy intensywne wichury.

Większość producentów oferuje 25 lat gwarancji na moc paneli słonecznych, ale szacuje się, że powinny one działać koło 30-40 lat.

5. Instalację słoneczną łatwo rozbudować

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów, co znaczy, że w każdej chwili możemy zmienić system dodając lub odejmując kolejne elementy. Daje to wiele ożliwości, ponieważ można zacząć od instalacji małej wielkości i powiększać ją wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię czy zasobnością naszego portfela.

6. Panele pracują cicho
Systemy fotowoltaiczne nie składają się z żadnych części ruchomych, więc nie hałasują, a kiedy pracują, możemy usłyszeć jedynie delikatny szum przepływającej przez nie energii elektrycznej. W nocy zaś nie wytwarzają energii, więc nie wydają żadnego dźwięku.


Jak na co dzień korzystać z energii słonecznej?

Wiemy już, że energia słoneczna to wszechstronna technologia, którą możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Możemy więc zadać sobie pytanie: Jak w życiu codziennym wykorzystać benefity, jakie daje energia słoneczna?

Odpowiedzi jest wiele. Czasy, gdy jedynymi urządzeniami na energię słoneczną były kalkulatory i zegarki, dawno minęły. Postępy w dziedzinie paneli słonecznych są tak duże, że sprzęt zasilany energią słoneczną jest coraz lżejszy, tańszy i zdolny wytwarzać więcej energii niż kiedykolwiek.


 

Przeczytaj także: Ciekawe urządzenia zasilane energią słoneczną

 


Największe oszczędności, czyli fotowoltaika dla Twojego domu

Jeśli jesteś właścicielem domu i chcesz zaoszczędzić pieniądze oraz zredukować swój ślad węglowy, to powinieneś rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej.

Teraz jest świetny moment, żeby przejść na energię słoneczną. Ceny modułów spadły tak drastycznie, że na ten moment są one tańsze niż kiedykolwiek. Do tego możemy skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, programów czy ulg podatkowych dostępnych w naszym kraju. Mając instalację fotowoltaiczną, rocznie zaoszczędzimy koło 2 tys. złotych, co przez cały okres żywotności paneli daje oszczędność rzędu około 40 000 złotych.


Zapraszamy do odwiedzenia naszej aplikacji - interaktywnego poradnika, z którego dowiesz się więcej nie tylko o fotowoltaice, ale też o pompach ciepła, czyli świetnie współgrającym z instalacją PV urządzeniu OZE. W aplikacji zawarliśmy przydatne informacje skierowane do inwestorów, w tym między innymi:

  • Wszystko o fotowoltaice oraz o pompach ciepła,
  • Rodzaje paneli fotowoltaicznych,
  • Jak działa inwerter i inne urządzenia,
  • Ile to wszystko kosztuje

Grafika:

Źródło:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl