Wybierz OZE, byle z głową
Przewiń do artykułu
Menu

Energia pochodząca z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej w modzie. Inwestor indywidualny może liczyć na cały system wsparcia finansowego w momencie podjęcia decyzji o budowie domu energooszczędnego. A na rynku znajdzie prawdziwy zalew urządzeń OZE. I może się w tym wszystkim pogubić. Powstało już jednak narzędzie, które pomoże mu się odnaleźć na tym rynku i określić własne potrzeby.

 

Dzięki projektowi strategicznemu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opracowano właśnie program komputerowy „AnalizatorOZE” – aplikację służącą do wspomagania analizy możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych.

 

Co zyskuje użytkownik tego programu?

 

Użytkownikowi daje on kilka bardzo przydatnych informacji, a mianowicie:
- możliwość określenia zapotrzebowania budynku na energię w skali roku;
- możliwość zdefiniowania instalacji odnawialnych źródeł energii oraz obliczenia procentowego pokrycia zapotrzebowania energii przez źródła OZE;
- możliwość bilansowania produkcji i potrzeb energii w budynku mieszkalnym;
- program ułatwia obliczenie korzyści ekonomicznych, technicznych, ekologicznych, itp., wynikających z zainstalowania źródeł zielonej energii;
- porównywanie i ranking różnych kombinacji OZE dla analizowanego budynku z uwzględnieniem preferencji użytkownika;
- program działa poprawnie na komputerze bez dostępu do internetu.

 

Ponadto inwestor szykujący się do budowy domu energooszczędnego zyskuje korzyści dodatkowe, do których należą:

- Zarządzanie danymi budynku, gdyż program przechowuje podstawowe dane obiektu (rodzaj, opis, adres, współrzędne geograficzne);
- Program przechowuje dane na nośniku trwałym (plik);
- Program udostępnia uśrednione dane klimatyczne do użycia w obliczeniach dla każdej stacji meteorologicznej (np. temperatury, nasłonecznienie, prędkości wiatru itp.).


Aplikację można pobrać TUTAJ

 

Duża funkcjonalność aplikacji

 

Obecnie na rynku istnieje wiele dostosowanych do warunków krajowych programów komputerowych, wspomagających analizy oceny jakości energetycznej budynków.
Zakres funkcjonalny tych programów dotyczy różnych zagadnień, takich jak:
- wspomaganie obliczeń obciążenia cieplnego pomieszczeń,
- obliczenia sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania i wentylacji budynków,
- wyznaczanie charakterystyki energetycznej budynków i sporządzania ich świadectw,
- opracowywanie audytów energetycznych dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych przeprowadzanych w budynkach.

 

Dotychczas nie było jednak programu kompleksowego z możliwością wyboru bądź zastosowania optymalnego systemu instalacji opartych na OZE, z charakterystyką dostępnych urządzeń, ich parametrami i kosztami inwestycyjnymi. 

 

W aktualnie dostępnych krajowych programach brakowało możliwości symulacji zastosowania różnych systemów zasilania budynków z zasobów OZE i analiz ekologicznych zużycia nośników energii pierwotnej.

 

Sprawne zarządzanie źródłami

 

Opracowany zintegrowany program komputerowy „AnalizatorOZE” jest innowacyjnym narzędziem wspierania i wdrażania instalacji wykorzystujących potencjał OZE dla pokrywania zapotrzebowania ciepła i energii elektrycznej w budynkach. Bilansowanie energii odbywa się odrębnie dla ciepła i dla energii elektrycznej.

 

Pytany o sposób działania programu, dr inż. Włodzimierz Boroń - szef zespołu opracowującego „AnalizatorOZE, wyjaśnia:
- Po wprowadzeniu przez użytkownika danych budynku oraz wybranych typów instalacji OZE potrzebnych do jego ogrzania i oświetlenia, program automatycznie wyliczy zapotrzebowanie na energię oraz ilość energii, jaką wyprodukują wskazane urządzenia. O ile użytkownik zadeklaruje obecność w instalacji odpowiednich modułów, bilanse energii uwzględnią także jej akumulację.

 

W efekcie użytkownik dowie się, jakie ilości energii produkowane są przez poszczególne źródła, jakie są wielkości nadwyżek i niedoborów energii oraz stopień wykorzystania urządzeń do akumulacji energii.

 

W programie „AnalizatorOZE” zastosowano, uwzględniającą wiele kryteriów, analizę możliwych do zastosowania wariantów. Narzędziem służącym do prognozowania i podjęcia decyzji przez użytkownika jest funkcja korzyści, która pozwala wskazać najlepsze rozwiązanie z grupy OZE w pokrywaniu potrzeb energetycznych w budownictwie.

 

Dr Stanisław Grygierczyk, promotor AnalizatoraOZE Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego, zachęca do obejrzenia filmu instruktażowego aplikacji, który pokazuje krok po kroku sposób jej użytkowania. 

 

 

Program komputerowy „AnalizatorOZE” jest efektem prac konsorcjum badawczego, realizującego zadanie pt. „Zwiększenie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł energii w budownictwie”.


Celem projektu badawczego było opracowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej, prowadzących do zmniejszenia ich energochłonności, a także zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym budynku.

 

Do konsorcjum należą: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum oraz Główny Instytut Górnictwa. 


Realizowane przez nich zadanie badawcze jest częścią projektu strategicznego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt.: „Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków”.

 

Ewa Grochowska

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl