Wycieczką po odcinkach (WIDEO)
Przewiń do artykułu
Menu

Jeśli nasz cykl filmowy sprowadzić do podróży, to należałoby powiedzieć, że właśnie osiągamy punkt „B”. A że tak się złożyło, że z punktu „A” wyruszyliśmy w styczniu, to podsumowanie, którego dokonujemy w ostatnim odcinku idealnie wpisuje się w końcoworoczny klimat.


Z tej okazji przygotowaliśmy małe résumé -  przekrój przez wszystkie 11 odcinków, jakie opublikowaliśmy w ramach cyklu „Śląsk – łączymy z energią”. Zdajemy sobie sprawę, że porcja wiedzy, jaką przekazaliśmy, może być dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z energooszczędnością dosyć ciężkostrawna. Z drugiej strony, mamy nadzieję, że osoby, które w temacie są już dość biegłe, po zapoznaniu się z naszymi materiałami wyruszą na poszukiwanie tego, czego nie zdążyliśmy przed nimi odkryć. A chcielibyśmy odkryć jak najwięcej. Niestety, naszym największym wrogiem pozostaje czas.


Rozmawialiśmy o budownictwie energooszczędnym, a temat kontynuowaliśmy od strony techniczno-prawnej, próbując uczulić na niewłaściwe praktyki w branży. Mówiliśmy o termomodernizacji w kontekście budynku nowego jak i liczącego sobie nawet kilka dekad. Omawialiśmy systemy grzewcze i poszczególne urządzenia pięknie zaopatrywane przez sprzedawców w nie zawsze idące w zgodzie z prawdą dane na etykietach.

 

 

 

Byliśmy w dwóch budynkach-kulach o monolitycznej konstrukcji. Zostaliśmy ojcami i matkami chrzestnymi dwóch budynków w Parku Naukowo-Technologicznym „Euro-Centrum”. Dzieliliśmy także pasje – zarówno do OZE jak i do przedmiotów związanych z nimi jedynie dzięki odpowiednim ludziom w odpowiednich miejscach.


Skoro klimat sprzyja podsumowaniom, przypomnijmy sobie to wszystko raz jeszcze i znajdźmy chwilę na refleksję. Czy nie warto czegoś w codziennym życiu zmienić? Może ta ekologia nie jest wcale taka zła? Może wystarczy ją po prostu odpowiednio dawkować? Może światło w pokoju nie musi palić się przez tyle godzin dziennie? Może nie musimy zostawiać ogrzewania włączonego na całą noc?


Małymi krokami wszyscy możemy łączyć się z energią. A może raczej: z energooszczędnością? Efektywne gospodarowanie zasobami nie musi oznaczać przyjęcia sobie jako filozofii życia ascezy. Wystarczy zdrowy rozsądek – samo to będzie pozytywne dla środowiska.


DM

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl