Wywiad z Grzegorzem Wiśniewskim dla radiowej Jedynki
Przewiń do artykułu
Menu

Plan Morawieckiego stawia na OZE. A co z węglem? Wywiad z Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej dla radiowej Jedynki.

 

W planie Morawieckiego nie ma odniesień do gospodarki węglowej, a w planach resortu energii brak perspektyw dla odnawialnych źródeł energii.

 

- Jedyny obszar energetyki odnawialnej, gdzie jeszcze mamy szansę na sukces, to jest energetyka prosumencka, bo tu jeszcze nie jest za późno – wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej w rozmowie z redaktorem Robertem Lidke z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

 

Wielu prosumentów zainstalowało mikroinstalacje do produkcji energii z odnawialnych źródeł dlatego, że liczyli na objęcie ich systemem taryf gwarantowanych. System taki miał wejść w życie z początkiem 2016 roku, jednak nie wejdzie szybciej niż w jego połowie.

 

Jakie są perspektywy przed prosumentami?

 

Prosumenci mieli produkować prąd elektryczny dla siebie, a nadwyżki sprzedawać do sieci. Ale czy rzeczywiście tak się dzieje?

 

– Prosumenci po raz pierwszy pojawili się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) sprzed prawie 5 lat. I teraz mamy już ustawę, uchwaloną rok temu, ale te przepisy, które miały dać podstawę do rozwoju prosumentów, nie weszły w życie tak jak było planowane 1 stycznia 2016 r., lecz wejdą dopiero 6 miesięcy później – przypomina Wiśniewski.

 

Co stanęło na przeszkodzie? – właściwie powodu oficjalnego nie ma. W uzasadnieniu do przedłużenia terminu wejścia w życie ustawy Sejm i Ministerstwo Energii informowali, że chodzi o weryfikowanie, sprawdzenie, poddanie ocenie skutków przepisów, które zostały uchwalone.

 

– Prawdopodobnie chodzi tu o dyskusję na temat, czy prosumenci mają się rozwijać, mają być na rynku. Czy mamy produkować energię lokalnie, czy też ta energia powinna być produkowana centralnie. Także z OZE, ale na wielka skalę – komentuje Grzegorz Wiśniewski.

 

Pełna wersja artykułu i audycji na stronie Polskiego Radia.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl