X Forum Nowej Gospodarki: nie ma odwrotu od OZE (relacja)
Przewiń do artykułu
Menu

Konsekwencje odchodzenia od węgla i transformacji energetycznej Polski Południowej odbyło się X Forum Nowej Gospodarki. Jubileuszowa edycja wydarzenia zorganizowanego po raz piąty w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum skupiała ekspertów debatujących o perspektywach energetyki odnawialnej na Śląsku i w całej Polsce.

 

Z okazji uroczystego powitania gości skorzystali Wiceprezydent Miasta Katowice Waldemar Bojarun oraz Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. Wśród zaproszonych znalazł się także Minister Ochrony Klimatu, Środowiska, Rolnictwa, Natury i Ochrony Konsumenta Nadrenii Północnej-Westfalii Johannes Remmel, który wygłosił podczas sesji plenarnej półgodzinną przemowę.

 

- Musimy działać całościowo, nie tylko w jednym obszarze – przekonywał minister, podkreślając, że nie ma odwrotu od zdecydowanego przestawienia energetyki na źródła odnawialne (OZE).

 

Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) Grzegorz Wiśniewski zauważył, że w ostatniej dekadzie globalne inwestycje w OZE osiągnęły większą wartość od inwestycji w sektorze paliw kopalnych, a tylko w 2015 roku na rozwój nowoczesnych metod pozyskiwania energii wydano na świecie 350 mld USD. Ocenił, że do osiągnięcia w Polsce wskaźnika na poziomie 15 proc. udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii, potrzeba wydać ok. 66 mld zł. Taką inwestycję szef IEO określił mianem „najlepszej, jaką sobie w ogóle możemy wyobrazić na lata 2016-20”.

 

xfng2

fot. Planergia

 

Minister Remmel uspokajał zatroskanych o los przemysłu ciężkiego twierdząc, że przejście z metod konwencjonalnych do źródeł odnawialnych nie oznacza pogorszenia sytuacji tego sektora, a w interesie samego przemysłu powinna leżeć ochrona klimatu. Szef komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej Herbert Leopold Gabryś kontrował niemieckiego oficjela zauważając, że u naszych zachodnich sąsiadów trwa właśnie liczenie kosztów i dyskusja o tym, czy OZE nie jest zbyt drogie. Podkreślał także przewagę Polski w ogólnym bilansie przypominając, że kraj jest zależny od surowców z zewnątrz w 22,5 proc., podczas gdy średnia unijna wynosi 64 proc.

 

Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik apelował z kolei, aby stworzyć program likwidacji energetyki opartej na węglu zamiast wprowadzać kolejny kosztowny plan restrukturyzacji. Propozycję argumentował cenami węgla na światowych rynkach, gdzie surowiec polskiego pochodzenia wyraźnie przegrywa z zagranicznymi odpowiednikami.

 

xfng3xfng4

fot. Planergia

 

Na jubileuszową edycję Forum złożyło się w sumie 12 sesji tematycznych, gdzie dyskutowano m.in. o transformacji energetycznej miast, lokalnych społecznościach energetycznych czy problemie ubóstwa energetycznego. Tradycyjnie wydarzeniem towarzyszącym konferencji był Piknik Nauki i Kultury, podczas którego od godziny 17:00 odwiedzającym prezentowali się na stoiskach tematycznych uczniowie i studenci śląskich szkół oraz uczelni wyższych. Swoje namioty wystawili także przedstawiciele lokalnego biznesu. W ramach wstępu wolnego organizatorzy umożliwili gościom uczestnictwo w koncercie celtyckiej grupy muzycznej Carrantouhill.

 

DM

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl