Zaplanuj własną elektrownię z OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Jednym z pierwszych kroków inwestora pragnącego zainstalować w swoim gospodarstwie odnawialne źródło energii jest wybór technologii. Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi się dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, wcale nie jest proste.


Instytut Energetyki Odnawialnej realizuje właśnie projekt Ozerise, skierowany do rolników, a mający pomóc im w założeniu własnej mikroinstalacji OZE.

 

 

 

 

 

Pierwszym do tego krokiem musi być kwalifikacja i oszacowanie zasobów energii z odnawialnych źródeł, które znajdują się w gospodarstwie rolnym.

 

 
- W przypadku wiatraków – mówi Piotr Dziamski, ekspert z Instytutu Energetyki Odnawialnej – oceniamy, czy w najbliższym otoczeniu gospodarstwa występują przeszkody terenowe, które zmniejszałyby wydajność elektrowni wiatrowej. Jeśli chcemy zainstalować panele słoneczne lub fotowoltaiczne, oceniamy odpowiednią orientację budynku względem słońca i powierzchnię dachu. Niektóre gospodarstwa produkują dużo odpadów z biomasy, które również można wykorzystać jako źródło energii. Ocena takich właśnie elementów jest bardzo ważna z punktu widzenia doboru instalacji OZE.


Równie ważne jest oszacowanie ocena zużycia  energii w gospodarstwie rolnym. Należy więc określić, ile gospodarstwo zużywa energii elektrycznej i ile ciepła w ciągu roku, a także czy zużywa go więcej latem czy zimą. Dobre określenie tego parametru pozwala uzyskać najwyższą opłacalność mikroinstalacji OZE.


Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, nie jest proste. Instytut Energetyki Odnawialnej, w ramach projektu Ozerise, opracował więc specjalne narzędzie doradcze, które ułatwi indywidualnym inwestorom dobór odnawialnych źródeł energii do własnych potrzeb i możliwości. Można z niego skorzystać wchodząc na stronę internetową www.obywatelzenergia.pl.


Decydując się na wykorzystanie w gospodarstwie rolnym energii z OZE warto też pomyśleć o więcej niż jednej inwestycji.


- Jest to tendencja, którą można od pewnego czasu zaobserwować zwłaszcza w krajach, w których energetyka odnawialna jest rozwinięta bardziej niż w Polsce – podkreśla Piotr Dziamski. – Aby zwiększyć opłacalność inwestycji, rolnicy decydują się na wykorzystanie kilku źródeł OZE. Są to tak zwane instalacje hybrydowe. Najczęściej łączone są instalacje fotowoltaiczne z małymi wiatrakami, a kolektory słoneczne z kotłami na biomasę.


Całej rozmowy, która odbyła się na antenie Polskiego Radia, można wysłuchać tutaj.


(ewka)

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl