Zielona certyfikacja budynków w Polsce - raport
Przewiń do artykułu
Menu

Zrównoważone budownictwo jest tym kierunkiem, dzięki któremu Europa i świat są w stanie w znaczący sposób ograniczyć emisję CO2, zużycie nieodnawialnych zasobów, przyczynić się do poprawy jakości powietrza oraz sytuacji ekonomicznej, zdrowia i samopoczucia ludzi.

 

Jak tego typu budownictwo ma się w Polsce postanowiło zbadać Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council (PLGBC), a wyniki zostały opublikowane w raporcie pod nazwą „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach – raport 2016”.

 

Analiza koncentruje się na przedstawieniu stanu obecnego oraz dynamiki zmian zachodzących w obecnych w Polsce systemach certyfikacji, z naciskiem na BREEAM oraz LEED.

 

Przypomnijmy, czym charakteryzuje się zielone budownictwo, inaczej zwane zrównoważoną architekturą:

•    zmniejsza zużycie energii, stosuje OZE

•    zabezpiecza zasoby wody

•    minimalizuje produkcję odpadów, stawia na recycling

•    stosuje materiały nie emitujące szkodliwych związków, dba o dostęp światła dziennego

•    zachowuje zielony krajobraz

•    dostosowuje się do zmiennych warunków

•    tworzy harmonijną przestrzeń

•    zapewnia komunikację zbiorową i rowerową

•    obejmuje cały swój cykl życia

 

Według raportu, w Polsce jest już 328 certyfikowanych obiektów (budynki w fazie projektowej, wykonawczej oraz wybudowane) – to stan na luty 2016. W odniesieniu do roku 2015, w którym Polska miała 249 budynków z certyfikatami, przyrost wynosi prawie 32 proc. Przeważa certyfikat BREEAM – to 75 proc. wszystkich tych budynków. 77 obiektów z LEED stanowi około 1/4 całości.

 

 

-    W odniesieniu do rynku europejskiego, wypadamy w porównaniach całkiem ciekawie. Jeśli chodzi o łączną liczbę budynków podlegających certyfikacji lokujemy się od kilku lat na czwartej pozycji w Europie,

 

a dodatkowo wartym wspomnienia wydaje się fakt, że wszystkie kraje z podium (Wielka Brytania, Niemcy i Francja) posiadają własne certyfikaty wielokryterialne o aspiracjach międzynarodowych. Z całą pewnością mamy w Polsce ciekawe architektonicznie, bardzo zielone obiekty, którymi można się pochwalić – podkreśla Rafał Schurma, prezydent PLGBC.

 

Około 64 proc. certyfikowanych obiektów w Polsce to budynki nowe. W tym miejscu istotna staje się również dynamika wzrostu, według której notujemy 13 proc. wzrost ilości budynków nowych w stosunku do istniejących (w odniesieniu do danych za rok 2015 podawanych przez firmę Colliers).

 

Gdy przyjrzymy się certyfikatom z uwzględnieniem funkcji budynków, to tu przoduje sektor nieruchomości biurowych, który posiada 58 proc. wszystkich certyfikowanych istniejących obiektów. Dane te pokazują również, że branże hotelowa i nieruchomości przemysłowych nie są zorientowane na certyfikaty dla budynków istniejących.

 

W sektorze nowopowstających budynków również przoduje sektor biurowy – z 76 proc. udziałem biurowców i równie znikomą, co w poprzedniej analizie, ilością certyfikowanych hoteli.

 

W ciągu 14 miesięcy, od początku 2015 roku, liczba certyfikatów w branży nieruchomości biurowych wzrosła o 84 proc. w stosunku do wszystkich certyfikatów uzyskanych w przeciągu wcześniejszych 5 lat.

 

W sektorze handlowym również można zaobserwować bardzo podobny wzrost (w przypadku centrów handlowych należy pamiętać, że zaledwie 21 proc. certyfikatów dla tych obiektów to certyfikaty dla nowych budynków, pozostałe to certyfikaty BREEAM In-Use). Liczba certyfikowanych nieruchomości przemysłowych wzrosła w tym czasie o 47 proc.

 

Co istotne, jakość certyfikatów, rozważana pod kątem uzyskanych ocen, jest w Polsce bardzo wysoka. W obydwu systemach ponad 86 proc. projektów uzyskało oceny najwyższe i wysokie.

 

Z perspektywy rozwoju zielonego budownictwa bardzo ważny jest również podział terytorialny certyfikowanych budynków. 50 proc. z nich zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim, z czego 116 (z całkowitej liczby 165 w tym województwie) znajduje się w Warszawie.

 

Ta dysproporcja wskazuje, iż zainteresowanie zielonym budownictwem rośnie wolno w pozostałych województwach i uświadamia istotną potrzebę upowszechniania standardów zrównoważonego budownictwa i systemów certyfikacji poza stolicą.

 

-    Jeśli chodzi o przyszłość certyfikacji w Polsce, osobiście patrzę na to bardzo optymistycznie. Nie wynika to wyłącznie z faktu, że liczba certyfikatów niemal podwoiła się w porównaniu ze styczniem 2015, ale również z obserwacji krajów które znacznie wyprzedzają nas, jeśli chodzi o certyfikacje wielkokryterialne.

 

Jeśli porównamy się np. do piątki krajów z najliczniejszą ilością certyfikacji LEED, gdzie zaraz za USA znajdziemy Kanadę, Indie, Chiny czy UAE, to zauważymy, że nasze tempo wzrostu przypomina bardzo początkowe zachowania tamtejszych rynków. Liczby stawiają polski rynek zielonych budynków w miejscu, gdzie były one w latach 2004 -2007 – mówi  Rafał Schurma, prezydent PLGBC.

Oprac. Ewa Grochowska

 

Tekst jest opracowaniem raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach – raport 2016”, przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council (PLGBC).

Pełny raport do pobrania pod tym linkiem.

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl