Źródło ciepła a charakterystyka energetyczna budynku
Przewiń do artykułu
Menu

Prawo budowlane nakazuje sporządzenie świadectwa energetycznego nie tylko dla nowych budynków, ale także dla domów i lokali sprzedawanych oraz wynajmowanych. Dlatego ważne jest, ażeby umieć zinterpretować taką charakterystykę, także w kontekście odnawialnych źródeł energii.

 

Certyfikat energetyczny zawiera podstawowe dane dotyczące budynku. W środkowej części pierwszej strony świadectwa znajduje się tzw. suwak, czyli graficzne przedstawienie zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) w ocenianym budynku, w stosunku do wymagań zawartych w warunkach technicznych.

 

Oprócz strzałki odpowiadającej wskaźnikowi EP, na suwaku są przedstawione jeszcze dwie graniczne wartości: wymagań stawianych budynkom nowym i wymagań stawianych budynkom przebudowywanym. Na pierwszej stronie świadectwa znajduje się również bardzo ważny wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (EK).

 

Wskaźnik EP obrazuje roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do metra kwadratowego powierzchni ocenianego budynku. Energia pierwotna jest to suma energii zawarta w pierwotnych nośnikach energii, np. w węglu kamiennym, gazie ziemnym czy energii wiatru. Wartość wskaźnika EP jest otrzymywana poprzez pomnożenie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię końcową EK i współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie danego nośnika energii lub energii do budynku.

 

Zgodnie z tym wskaźnik EP będzie zależał od tego, jaką energię wykorzystamy. Wskaźnik ten zatem nie informuje o energooszczędności budynku, lecz jego wpływie na środowisko poprzez wskazanie, ile nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebuje.

 

Wskaźnik EK natomiast przedstawia ilościowe zapotrzebowanie na energię, czyli takie, które faktycznie będzie zużyte w danym budynku, biorąc pod uwagę sprawności systemu grzewczego, przygotowania ciepłej wody, systemu wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego, oświetlenia zewnętrznego itd.

 

 

 

Zmiana struktury zapotrzebowania energii końcowej w budynku w zakresie ogrzewania i wentylacji poprzez większe wykorzystanie OZE ma zasadniczy wpływ na wartość wskaźnika EP jednostkowego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej. Tym samym wsparcie instalacji wykorzystujących paliwa konwencjonalne (np. węgiel) instalacjami opartymi na OZE znacząco poprawia efektywność energetyczną budynków.

 

Zespół badawczy Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach, realizujący projekt „Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków”, przeanalizował wpływ wykorzystania zasobów OZE na charakterystykę energetyczną budynku, poprzez wykonanie wariantowych obliczeń zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną dla różnych opcji wyposażenia budynku w instalacje grzewcze wykorzystujące OZE.

 

Analizie poddano budynek mieszkalny jednorodzinny (MJ), budynek mieszkalny wielorodzinny (MW) i budynek niemieszkalny (BU), które zużywają ciepło na cele ogrzewania, chłodzenia i wentylacji oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

 

Poniżej przedstawiono podstawowe dane techniczno-użytkowe tych budynków:

Oznaczenie:
Rodzaj budynku:
Przeznaczenie:
Rok budowy:
Liczba kondygnacji:
Powierzchnia użytkowa

o regulowanej temperaturze:
Kubatura:
Liczba mieszkańców:

MJ
dom jednorodzinny
mieszkalny
1999
3
Af = 208,54 m2

921,05 m3
4

Oznaczenie:
Rodzaj budynku:
Przeznaczenie:
Rok budowy:
Liczba kondygnacji:
Powierzchnia użytkowa
o regulowanej temperaturze:
Kubatura:
Liczba mieszkańców:

MW
dom wielorodzinny
mieszkalny
1930
4
Af = 295,43 m2

1292,8 m3
8

Oznaczenie:
Rodzaj budynku:
Przeznaczenie:
Rok budowy:
Liczba kondygnacji:
Powierzchnia użytkowa
o regulowanej temperaturze:
Kubatura:
Liczba użytkowników

BU
przemysłowy/admin./produkcyj.
1972 (termomodernizacja w 2011)
2
Af = 885,36 m2
2775,66 m3

50

 

 

Następna tabela z kolei prezentuje warianty obliczeniowe dla różnych źródeł zasilania budynków.

 

 

Nr wariantu

Źródło energii na potrzeby c.o.

Źródło energii na potrzeby przygotowania c.w.u.

Nazwa

Oznaczenie

Nazwa

Oznaczenie

1

Ciepło wytworzone w kogeneracji

(z biomasy)

CHP-H

Ciepło wytworzone w kogeneracji

(z biomasy)

CHP-H

2

Ciepło z ciepłowni

(opalanej biomasą)

CH

Ciepło z ciepłowni

(opalanej biomasą)

CH

3

Kocioł opalany biomasą

B

Kolektor słoneczny,

Kocioł opaalny biomasą

SE+B

4

Pompa ciepła

HP

Kolektor słoneczny

we współpracy z pompą ciepła

SE+HP

5

Pompa ciepła we współpracy

z kolektorem słonecznym

HP+SE

Kolektor słoneczny

we współpracy z pompą ciepła

SE+HP

 

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do zasilania budynków w ciepło pozwala w większości przypadków znacząco obniżyć ich wskaźniki EP zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.

 

Poniżej różne warianty zastosowania systemów OZE oraz ich wpływ na zmiany jednostkowych wskaźników EP i EK.

 

 23012016a

Wskaźniki EP i EK dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego MJ.

 

 23012016b.jpeg

Wskaźniki EP i EK dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego MW.

 

 

23012016b.jpeg

Wskaźniki EP i EK dla budynku niemieszkalnego BU.

 

 Większe efekty oszczędnościowe uzyskuje się dla budynków starszych z uwagi na ich pierwotnie większą energochłonność. Dla większości przypadków jednak sama zamiana źródła konwencjonalnego na źródło wykorzystujące OZE jest wystarczająca, by wielkość wskaźnika EP dla budynku po przebudowie była niższa od wartości zalecanej.

 

Z przedstawionych analiz wynika ponadto, że uzyskanie korzystnego wskaźnika EP nie oznacza równocześnie korzystnej wartości wskaźnika EK zapotrzebowania na energię końcową i odwrotnie. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne, polegające na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii i modernizacji instalacji grzewczych w obrębie budynku, powinno być poprzedzone wykonaniem analizy techniczno-ekonomicznej dla wskazania wariantu najbardziej opłacalnego do realizacji.

 

Promowanie i rekomendowanie wykorzystania w budownictwie instalacji opartych na zasobach OZE, obok poprawy izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, ma istotny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcie wymaganych standardów wewnątrz budynków niższym kosztem eksploatacyjnym. Takie postępowanie daje optymalne i opłacalne ekonomicznie efekty.

Oprac. Ewa Grochowska

 

Źródła:

-                    termo24.pl

-                    www.ogrzewnictwo.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl