Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznych – 10 istotnych zasad!
Przewiń do artykułu
Menu

Elementy instalacji samodzielnie nie wpływają na zwiększenie ryzyka pożaru i są one bezpieczne, ale nie ma całkowitej pewności, że ten nigdy nie wystąpi. Źródła ryzyka to: nieumiejętny montaż, uszkodzenia wewnętrzne, nieodpowiednia ochrona przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

SBF POLSKA PV, czyli Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, to grupa ekspertów zajmujących się fotowoltaiką, którzy postanowili podzielić się swoją wiedzą i zorganizowali kampanię informacyjną dotyczącą dobrych praktyk związanych z ochroną przeciwpożarową.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na najbardziej newralgiczne elementy instalacji, z których każdy monter powinien zdawać sobie sprawę. Popyt na fotowoltaikę rośnie, w związku z czym firmy montażowe nie narzekają na brak zajęć. Jednak przy natłoku obowiązków mogą nie przykładać aż tyle starań do wykonywanej przez siebie pracy. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznej? Poniżej 10 najistotniejszych aspektów, o których należy pamiętać przy pracy z instalacją.


1. Umiejscowienie instalacji PV na budynku
Montując instalację na budynku, należy zwrócić uwagę na prowadzenie tras kablowych przez ścianę oddzielenia pożarowego oraz na odległości pól modułów, które należy utrzymywać względem tej ściany. Ważne jest także odpowiednie posadowienie pól modułów fotowoltaicznych na dachu. Odpowiednie położenie paneli zapobiega dostaniu się ognia do wnętrza budynku, gdy płonie instalacja oraz chroni samą instalację przed zapłonem, gdy mamy do czynienia z pożarem budynku.

2. Wykonywanie połączeń za pomocą szybkozłączek
Pamiętajmy o tym, żeby używać szybkozłączek jednego typu i pochodzących od tego samego producenta. Połączenie ze sobą dwóch typów tych złączek jest bardzo ryzykowne, bo może skutkować wystąpieniem łuku elektrycznego. Nieprawidłowe zastosowanie szybkozłączek po stronie DC może przyczynić się do powstania zagrożenia pożarowego.

3. Badania termowizyjne
Warto zwrócić uwagę, aby części instalacji, które naturalnie mają wysoką temperaturę (takie jak falownik czy szybkozłączki przy falowniku i rozdzielnicach DC) były umieszczone daleko od materiałów palnych. Możemy również przeprowadzić inspekcję za pomocą kamery termowizyjnej – w ten sposób można zlokalizować najbardziej gorące punkty i tym samym wykryć uszkodzony element. Takie badanie pomaga w wykryciu miejsca, w którym wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do zapłonu instalacji.

4. Pomiary elektryczne
W tym punkcie interesują nas dwa pomiary: pomiar rezystancji izolacji oraz pomiar ciągłości. Zaleca się wykonanie pomiarów zarówno po stronie DC, jak i AC. Otrzymane wyniki powinny mieścić się w przyjętych wartościach – to zagwarantuje nam, że wszystkie połączenia zostały poprawnie wykonane.

5. Moment dokręcenia
Należy pamiętać o tym, aby aparaty elektryczne nie były dokręcone zbyt mocno ani zbyt słabo. Skutkiem tego pierwszego może być uszkodzenie przewodu, a tego drugiego wzrost rezystancji. Instalatorzy bardzo często to bagatelizują, a jednak odpowiednie dokręcenie aparatów elektrycznych jest bardzo istotne, ponieważ zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka powstania łuku elektrycznego.

6. Ochrona kabli i przewodów
Kable muszą być odpowiednio poprowadzone i zabezpieczone – jest to absolutna podstawa, jeśli chodzi o zniwelowanie zagrożenia pożarem. Powinny być ułożone luźno. Nie mogą być niczym obciążone ani naprężone. Podłoże pod nimi nie może być szorstkie, a same przewody nie powinny mieć kontaktu z ostrymi krawędziami.

7. Odpowiednie narzędzia
Użycie narzędzi dedykowanych do wykonania połączeń znacznie przyczynia się zwiększenia bezpieczeństwa całego układu. Doświadczony instalator zawsze korzysta z profesjonalnych narzędzi, co pozwala mu na wykonanie instalacji na wysokim poziomie.

8. Oznaczenia instalacji PV
Oznakowanie instalacji jest niezwykle ważne, ponieważ w razie niebezpieczeństwa pomaga szybko zweryfikować umiejscowienie poszczególnych elementów. Oznaczenia są przydatne również na co dzień – choćby przy pracach serwisowych czy nawet przy zwykłej eksploatacji urządzenia.

9. Przeglądy serwisowe
Mimo że instalacja działa w zasadzie bezobsługowo, trzeba o nią dbać. Konieczne jest więc przeprowadzanie okresowych przeglądów. Niektóre przeglądy jesteśmy w stanie wykonać sami, ale te regularne i kompleksowe powinny zostać wykonane przez doświadczonych serwisantów lub instalatorów. Przeglądy elementów instalacji muszą odbywać się we wcześniej określonych odstępach czasowych.

10. Dodatkowe zabezpieczenia PPOŻ
Wykrywanie łuku elektrycznego, okresowa konserwacja instalacji i stosowanie materiałów wysokiej jakości to dodatkowe rozwiązania, które przyczyniają się do ochrony przeciwpożarowej naszej instalacji. Możemy również zapewnić bezpieczeństwo strażakom i zminimalizować zagrożenia, co przyspieszy ewentualne działania z ich strony, a także pozwoli szybciej rozpoznać elementy instalacji i ich umiejscowienie.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV

 

Grafika

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
SBF

biuro@polskapv.pl