Optymalizatory mocy kontra mikroinwertery
Przewiń do artykułu
Menu

Optymalizatory mocy i mikroinwertery rozwiązują podobne problemy instalacji, które diagnozowane są zwykle już na etapie jej projektowania. O ile wykonawca jest w stanie doradzić, które rozwiązanie jest według niego lepsze, ostatecznie to do inwestora należy decyzja. Kiedy więc zdecydować się na jedno, a kiedy na drugie? Co trzeba wiedzieć, żeby wybrać właściwie i tym samym cieszyć się instalacją o najwyższej możliwej wydajności?

Decydując się na założenie instalacji w trudnych warunkach, tj. w miejscu narażonym na zacienienie lub na dachu o bardzo nieregularnym kształcie, zarówno optymalizatory mocy, jak i mikroinwertery pozwolą na podniesienie uzysków energetycznych z instalacji. Obydwa urządzenia pozwalają także na monitorowanie wydajności każdego modułu z osobna w dowolnej chwili. Mimo bardzo podobnych funkcji można jednak wskazać pewne różnice. Jakie?


Co wyróżnia optymalizatory mocy i mikroinwertery?

W przeciwieństwie do instalacji podłączonej do inwerterów stringowych, całkowita wydajność instalacji wyposażonej w optymalizatory mocy lub mikroinwertery nie jest zależna od wydajności najsłabszego modułu. Oznacza to, że w sytuacji, w której na przykład batalion gołębi zdecyduje się zbombardować któryś z modułów, to cała reszta wciąż będzie wydajna w stu procentach i dostarczy tyle energii, ile to możliwe w panujących akurat warunkach.


 

Przeczytaj także: Jak działają inwertery stringowe?

 


Szybkie porównanie


Główne cechy mikroinwerterów

Podstawową różnicą między oboma urządzeniami jest zdecydowanie łatwiejsze powiększenie już istniejącej instalacji o dodatkowe moduły, kiedy korzystamy z mikroinwerterów. To dlatego, że mikroinwertery nie są zależne od centralnego inwertera konwertującego prąd stały w prąd zmienny. Zamiast tego konwersja prądu ma miejsce z tyłu każdego modułu z osobna, przez co powiększenie instalacji o dodatkowe moduły nie stanowi żadnego problemu.

Dzięki tym urządzeniom zyskujesz też dodatkową przestrzeń w miejscu, w którym w innym wypadku musiałby znaleźć się centralny inwerter.

Do wad mikroinwerterów należy z kolei wyższa od optymalizatorów mocy cena, dość spore wymiary i złożoność układu elektronicznego. Warto zaznaczyć, że w przypadku awarii jednego z mikroinwerterów może zaistnieć konieczność demontażu całej linii. Wynika to z faktu, że mikroinwertery są zamontowane pod modułami, przez co trudno dotrzeć do wadliwego urządzenia.


Główne cechy optymalizatorów mocy

Optymalizatory mocy to świetne urządzenia dla systemów o skomplikowanym położeniu modułów wynikającym np. z wielospadowego dachu oraz dla tych borykających się z zacienieniem. Ich specyfikacja pozwala na maksymalny uzysk energetyczny nawet w trudnych warunkach, a cena instalacji z optymizatorami jest porównywalna do kwoty, jaką zapłacimy za system podłączony do tradycyjnego inwertera stringowego.

Do zalet optymizatorów trzeba zaliczyć niższy koszt tych urządzeń oraz podobne właściwości do mikroinwerterów. Przewagą optymizatorów może okazać się też to, co dla niektórych jest ich wadą, czyli konieczność podłączenia instalacji do inwertera centralnego. To inwerter konwertuje przekazany przez optymalizatory prąd stały w prąd zmienny, gdyż optymalizatory nie mają takiej funkcji. Dzięki temu użytkownik zajmuje się monitorowaniem sprawności tylko jednego inwertera centralnego, od którego jest zależny, zamiast od całej grupy mikroinwerterów narażonych na podobne usterki, do których dostęp może być utrudniony.


 

Przeczytaj także: Wszystko o optymalizatorach mocy oraz Mikroinwertery

 Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl