Prezentacja bloga “Pompy ciepła w istniejących budynkach”
Przewiń do artykułu
Menu

PORT PC we współpracy z Markiem Miara prezentuje blog “Pompy ciepła w istniejących budynkach”. Jego głównym założeniem jest dogłębne przeanalizowanie czy fakty popierają panujące przekonania dotyczące omawianego tematu, a w konsekwencji dostarczenie wiedzy niezbędnej do podejmowania decyzji w kierunku neutralności klimatycznej w sektorze grzewczym.

 

Przygotowana seria „Pompy ciepła w istniejących budynkach” powstała w dwunastu odcinkach. Jej celem jest rzetelna odpowiedź na pytane: czy pompy ciepła nadają się wyłącznie dla budynków nowych lub w pełni termomodernizowanych?

Choć ten pogląd jest często powtarzany, istnieje wiele dowodów, by uznać je za nieprawdziwe. Całe szczęście – można by powiedzieć, bo to właśnie istniejące budynki przesądzą o osiągnięciu neutralności klimatycznej systemów grzewczych w Europie, tak koniecznej dla przyszłości. Systemy grzewcze nieoparte na paliwach kopalnych należą wciąż do zdecydowanej mniejszości. Ta sytuacja musi ulec w najbliższych dekadach diametralnej zmianie. Nadrzędnym celem w ogrzewaniu budynków jest stosowanie rozwiązań niepowodujących emisji dwutlenku węgla. Pompy ciepła, zarówno w rozwiązaniach indywidualnych, jak i w sieciach ciepłowniczych, są technologią kluczową dla spełnienia tego celu.

Opracowania, scenariusze i prognozy Unii Europejskiej jasno mówią  o bardzo ważnej lub nawet decydującej roli pomp ciepła w dekarbonizacji systemów grzewczych. Tym samym pojawiają się pytania:

  • W jaki sposób pompy ciepła mogą być stosowane w istniejących budynkach?
  • Czy są one w stanie zapewnić wymagane wysokie temperatury zasilania układów grzewczych w przypadku zastosowania systemu opartego na grzejnikach?
  • Co z ich efektywnością w tego typu budynkach?
  • Czy można nazwać działanie pomp ciepła w istniejących budynkach /starszych jako ekologiczne?


Foto: Bundesverband Wärmepumpe (BWP) e.V.

Dwanaście planowanych odcinków serii ukaże się cotygodniowo na stronie www.portpc.pl. Artykuły bazują na wiedzy i doświadczeniu zebranym podczas dwudziestu lat badań nad pompami ciepła w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE. Badania te objęły ok. 300 rzeczywistych instalacji grzewczych z pompami ciepła w budynkach jednorodzinnych o różnych klasach i standardach energetycznych. Projekty z ostatnich lat poświęcone były budynkom starszym.

Uzyskane wyniki w sposób jednoznaczny wskazują na możliwość celowego stosowania pomp ciepła w budynkach niepoddanych termomodernizacji lub poddanych jej jedynie w sposób częściowy. Pompy ciepła są w stanie zapewnić wymagany komfort cieplny mieszkańców, jednocześnie pracując z efektywnością pozwalającą uzyskiwać korzyści ekologiczne w stosunku do instalacji na paliwa kopalne.

Z pewnością znalezienie odpowiednich rozwiązań oraz ich wdrożenie w praktyce będzie w niektórych przypadkach pewnym wyzwaniem. Nie znaczy to jednak, że należy generalnie poddawać w wątpliwość sensowność stosowania pomp ciepła w istniejących budynkach. Instalacja pomp ciepła powinna w przyszłości przebiegać szybciej i łatwiej, a działające systemy pracować z coraz większą efektywnością dla wzmocnienia zarówno ekologiczności, jak i ekonomiczności.

W kolejnych częściach prezentowanej serii omówiony zastanie szereg powszechnie panujących argumentów przeciw stosowaniu pomp ciepła wraz z analizą badań i pomiarów zaprzeczających często utartym przekonaniom. Zapraszamy do regularnego czytania bloga o pompach ciepła w istniejących budynkach.

Blog znajduje się na stronie: https://portpc.pl/pompy-ciepla-w-istniejacych-budynkach/

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
PORT PC

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) to platforma współpracy dla wszystkich zainteresowanych tematyką pomp ciepła. W głównych zadaniach koncentruje się na innowacyjności, badaniach, pracach rozwojowych oraz działaniach szkoleniowych. Ważnym zadaniem jest również tworzenie systemu zarządzania jakością, opracowywanie i wdrażanie standardów technicznych oraz certyfikacja i prowadzenie fachowego doradztwa technicznego na uznanym w skali europejskiej poziomie.

marta.burchat@portpc.pl