5 sposobów na ograniczenie marnowania żywności w te święta
Przewiń do artykułu
Menu

Jak wynika z badań, przeciętny Polak w ciągu roku wyrzuca aż 235 kg żywności! Przez marnowanie jedzenia tracimy nie tylko nasze pieniądze. Precedens ten powoduje również szereg problemów środowiskowych - od niepotrzebnej nadprodukcji po kwestię zagospodarowania wytworzonych odpadów. Z racji zbliżających się Świąt warto zastanowić się, czy aby na pewno nasze zakupy i przygotowania są odpowiednio przemyślane.

Mając na uwadze skalę problemu, przedstawiamy 5 praktycznych zasad, które pozwolą ci ograniczyć marnowanie żywności w te święta (i nie tylko), dzięki czemu nie tylko zaoszczędzisz swoje pieniądze, ale także zredukujesz swój ślad węglowy.

 

https://www.veganfoodandliving.com/features/top-tips-on-reducing-food-waste/


1. Planowanie jest kluczem

Podstawowym powodem wyrzucania jedzenia jest kupowanie ponad miarę. Organizując świąteczną kolację czy obiad, dobrze przemyśl, ile produktów musisz kupić, aby wystarczyło dla wszystkich gości. Nie kupuj więcej niż potrzebujesz "na wszelki wypadek"! Bardzo mało prawdopodobne, że przy odpowiednim przygotowaniu czegokolwiek ci zabraknie.

Jeśli uważasz jednak, że posiadanie małej "rezerwy" jest niezbędne, zwróć uwagę na trwałość produktów, które zamierzasz kupić i podać. W pierwszej kolejności serwuj to, co najszybciej może się zepsuć, zostawiając na później produkty i dania, które można z powodzeniem przechować dłużej w lodówce lub zamrozić.


2. Trzymaj się listy zakupów

Zanim postawisz nogę w supermarkecie, upewnij się, że masz ze sobą dokładnie przemyślaną listę zakupów. Podstawowa zasada - trzymaj się jej! Nie daj się zwieść promocjom typu "kup więcej, zapłać mniej". Takie okazje zazwyczaj nie są nawet tak atrakcyjne, jak ci się wydaje, a nie dając się skusić łatwiej będzie ci kupić tylko tyle, ile potrzebujesz. Dając się przekonać na więcej, bardzo prawdopodobne, że jedzenie to wyląduje w koszu. Tracisz na tym tylko ty.

Kupując świeże produkty, takie jak mięso, nabiał czy ryby, zwróć uwagę na datę przydatności do spożycia. Upewnij się, że jedzenie, które kupujesz, będzie nadawało się do zjedzenia w czasie, gdy planujesz je spożyć. Produkty nawet krótko "po terminie" mogą nie nadawać się już do spożycia, ze względu na szybko rozwijające się na nich bakterie.

 

https://pixabay.com/pl/photos/zakupy-wydatk%C3%B3w-a%C5%BC-do-po%C5%9Blizgu-879498/


3. W odpowiedni sposób przechowuj żywność

Większość owoców, warzyw lub innych produktów wytrzyma dłużej, jeśli przechowywane będą w odpowiednich opakowaniach i warunkach. Jeśli nie jesteś pewny, czy produkt powinien trafić do lodówki, zastanów się, w jaki sposób przechowywany jest na przykład na półkach sklepowych. Pełna misa świeżych owoców na stole z pewnością prezentuje się dobrze, ale bardzo prawdopodobne, że część z nich trafi do kosza, w momencie, gdy przestaną wyglądać świeżo i apetycznie.

Częściowo skonsumowane czy otwarte produkty powinniśmy włożyć do odpowiednich, zamykanych pojemników i przechowywać w lodówce. W warunkach obniżonej temperatury bakterie wolniej się rozwijają, co pozwala dłużej zachować zdatność naszego jedzenia. Zwróć jednak uwagę, że są również takie produkty, które nie powinny być przechowywane w lodówce (np. banany, awokado, ciasto czy melony). W przypadku wątpliwości warto więc sprawdzić w sieci, jakie warunki do przechowywania danego produktu będą dla niego najlepsze.

 

https://pixabay.com/pl/photos/butelki-%C5%BCywno%C5%9Bci-galon-wewn%C4%85trz-1868175/


4. Nie gotuj ponad miare

Ten punkt może wydawać się banalny, ale warto przed przygotowaniem świątecznych posiłków zastanowić się, ile zjedzą nasi goście i przygotować dokładnie taką ilość porcji. Nie gotuj więcej, gdy wiesz, że jedzenia wystarczy (więcej nie znaczy lepiej!). Pozwoli ci to przede wszystkim zaoszczędzić czas i pieniądze. Wiele osób podczas świątecznej kolacji czy obiadu nie jest w stanie nawet skosztować wszystkiego, przez co mnóstwo jedzenie zostaje na talerzach gości. Miej to na uwadze i nie zmuszaj nikogo, aby koniecznie czegoś spróbował. Świąteczne obżarstwo nikomu nie służy.


5. Bądź kreatywny, jeśli chodzi o resztki

Mimo szczerych chęci i przemyślanych przygotowań, może dojść do tego, że coś jednak nam zostanie. Gdy już upewnisz się, że jedzenie jest odpowiednio zabezpieczone, zastanów się co możesz z nim zrobić. "Resztki" można wykorzystać na przykład jako składniki innego dania. Jeśli sam nie jesteś w stanie wszystkiego przejeść, zaproś znajomych, rodzinę czy nawet sąsiadów, którzy ucieszą się z darmowego posiłku. Możesz również rozejrzeć się za instytucją, do której możesz oddać jeszcze świeże potrawy i produkty. Często schroniska dla bezdomnych, domy dziecka, fundacje czy darmowe noclegownie chętnie przyjmą i spożytkują świąteczne "resztki".

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl