Każdy, kto chce się nauczyć prawidłowo segregować odpady, mądrze się z nimi obchodzi, jak również bliżej poznać Epokę Odpadową, powinien wstąpić do Akademii Odpadowej. Uczelnia już działa.
Gwałtowny rozwój zaawansowanych technologii oraz wygoda życia codziennego powoduje, że zwiększa się stale ilość śmieci trudnych do utylizacji. Wiele produktów wytwarzanych przez człowieka nie podlega samoistnemu rozkładowi, albo rozkłada się tak wolno, że ilość powstających odpadów przerasta możliwości ich przetworzenia i unieszkodliwienia.
Większość z tych odpadów należy traktować jako źródło wielu surowców: makulatury, metali, szkła, tworzyw sztucznych, które można ponownie użyć do produkcji przedmiotów codziennego użytku.
Co ważne, podczas wykorzystania w produkcji surowców wtórnych zużywa się znacznie mniej energii niż przy produkcji tych przedmiotów z surowców naturalnych, wcześniej nieprzerabianych.
Niestety, pomimo tak istotnych zalet segregacji śmieci, w Polsce nadal główną metodą unieszkodliwiania odpadów komunalnych jest składowanie. Jednak powoli się ma to zmienić. Nowe regulacje prawne z uwzględnieniem unijnych zasad racjonalnej gospodarki odpadami dają nadzieje, że już wkrótce wszyscy mieszkańcy kraju zostaną objęci zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych, a przede wszystkim systemem selektywnego zbierania odpadów.
W projekcie „Akademia odpadowa", realizowanym przez Stowarzyszenie Ekopsychologia, dzięki dofinansowaniu m.in. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a także wojewódzkich funduszy, każdy zainteresowany tematyką racjonalnego zagospodarowania odpadów, ale i odpowiedzialnej konsumpcji, nowoczesnych rozwiązań proekologicznych znajdzie coś dla siebie.
W ramach projektu organizowane są warsztaty, wydawane interesujące publikacje, przede wszystkim zaś prężnie działa portal internetowy, na którym można m.in. poznać smak zaciętej rywalizacji (i zdobyć cenne nagrody!) dzięki grze sieciowej Epoka Odpadowa.
Znajdziemy tam również m.in. elementarz recyklingu, gry memo i krzyżówki, a ramach Akademii Naukowej - co miesiąc ciekawe artykuły. Szczególnie przydatne dla nauczycieli będą materiały dostępne do pobrania - poradniki, plansze edukacyjne, plansze i karty pracy.
Szczegóły na http://www.akademiaodpadowa.pl/
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.