Australijski odpowiednik NFOŚiGW dostał zakaz finansowania OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Podczas, gdy w niektórych państwach producenci fotowoltaiki odnotowują wzrost sprzedaży – dzieje się tak np. w Polsce czy w Grecji – to w innych zaczynają mieć pod górkę. Najsmutniejsze jest w tym to, że kłody pod nogi dystrybutorom PV rzuca rząd.


Odkąd władzę w Australii przejęła konserwatywna partia kierowana przez premiera Tony Abbotta, australijską branżę energetyki odnawialnej spotyka seria cięć wsparcia i ograniczeń dla inwestorów. Kolejną decyzją australijskiego rządu jest zakazanie finansowania inwestycji w farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne rządowemu funduszowi, którego statutowym celem jest wspieranie OZE.


W ubiegłym roku australijski parlament na wniosek rządu zmniejszył cel produkcji zielonej energii na 2020 r. z 41 TWh (terawatogodzin) do 33 TWh. Teraz australijską branżę energetyki odnawialnej spotykają kolejne ograniczenia.


W wyniku niekorzystnych decyzji rządu Australii, według australijskiej rządowej agencji statystycznej Australian Bureau of Statistics, w latach 2013-14 w branży OZE w tym kraju ubyło 2,3 tys. miejsc pracy w porównaniu z danymi z lat 2011-12. W latach 2013-14 w australijskim sektorze OZE było zatrudnionych ponad 12,5 tys. pracowników, podczas gdy w latach 2011-12 tamtejszy sektor zielonej energii tworzył 14,9 tys. etatów.


Teraz konserwatywny rząd Tony Abbotta zakazał rządowemu funduszowi Clean Energy Finance Corporation (CEFC) finansowania projektów z zakresu energetyki wiatrowej i słonecznej, tłumacząc to faktem, że CEFC powinien wspierać tylko technologie niedojrzałe, które nie poradziłyby sobie na rynku bez publicznego wsparcia.

 

 

 

Fundusz Clean Energy Finance Corporation został powołany przez poprzedni australijski rząd laburzystów w 2012 r. Jego statutowym celem jest przyznawanie publicznego, preferencyjnego finansowania dla inwestycji i projektów w OZE. Co do zasady CEFC ma nie generować zysku, a jedynie ułatwiać realizację projektów, przyciągając do nich kapitał prywatny i obniżając koszty finansowania.


Do połowy 2014 r. CEFC zainwestował w projekty z zakresu czystej energii ponad 900 mln USD, finansując realizację inwestycji wartych ponad 3 mld USD. Do połowy ubiegłego roku 62% inwestycji CEFC było związanych z OZE, a 30% z efektywnością energetyczną. W zakresie OZE, 24% inwestycji dotyczyło energetyki wiatrowej, a 22% fotowoltaiki.


Teraz australijski rząd nie chce finansować już tych technologii ze środków CEFC, ponieważ jego zdaniem są one na tyle dojrzałe, że nie wymagają publicznego wsparcia i mogą poradzić sobie na rynku bez dodatkowych preferencji.


W odpowiedzi na informację o wstrzymaniu finansowania dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej CEFC odpowiedział, że nowa decyzja australijskiego rządu nie będzie skutkować wstrzymaniem już rozpoczętych projektów. Tylko w ubiegłym tygodniu CEFC informował, że przekaże 100 mln USD na program leasingu instalacji fotowoltaicznych realizowany przez lokalnego operatora Origen.


DM


Źródło: gramwzielone.pl 

Baner finanse 1

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl