Podczas, gdy w niektórych państwach producenci fotowoltaiki odnotowują wzrost sprzedaży – dzieje się tak np. w Polsce czy w Grecji – to w innych zaczynają mieć pod górkę. Najsmutniejsze jest w tym to, że kłody pod nogi dystrybutorom PV rzuca rząd.
Odkąd władzę w Australii przejęła konserwatywna partia kierowana przez premiera Tony Abbotta, australijską branżę energetyki odnawialnej spotyka seria cięć wsparcia i ograniczeń dla inwestorów. Kolejną decyzją australijskiego rządu jest zakazanie finansowania inwestycji w farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne rządowemu funduszowi, którego statutowym celem jest wspieranie OZE.
W ubiegłym roku australijski parlament na wniosek rządu zmniejszył cel produkcji zielonej energii na 2020 r. z 41 TWh (terawatogodzin) do 33 TWh. Teraz australijską branżę energetyki odnawialnej spotykają kolejne ograniczenia.
W wyniku niekorzystnych decyzji rządu Australii, według australijskiej rządowej agencji statystycznej Australian Bureau of Statistics, w latach 2013-14 w branży OZE w tym kraju ubyło 2,3 tys. miejsc pracy w porównaniu z danymi z lat 2011-12. W latach 2013-14 w australijskim sektorze OZE było zatrudnionych ponad 12,5 tys. pracowników, podczas gdy w latach 2011-12 tamtejszy sektor zielonej energii tworzył 14,9 tys. etatów.
Teraz konserwatywny rząd Tony Abbotta zakazał rządowemu funduszowi Clean Energy Finance Corporation (CEFC) finansowania projektów z zakresu energetyki wiatrowej i słonecznej, tłumacząc to faktem, że CEFC powinien wspierać tylko technologie niedojrzałe, które nie poradziłyby sobie na rynku bez publicznego wsparcia.
” |
Fundusz Clean Energy Finance Corporation został powołany przez poprzedni australijski rząd laburzystów w 2012 r. Jego statutowym celem jest przyznawanie publicznego, preferencyjnego finansowania dla inwestycji i projektów w OZE. Co do zasady CEFC ma nie generować zysku, a jedynie ułatwiać realizację projektów, przyciągając do nich kapitał prywatny i obniżając koszty finansowania. |
Do połowy 2014 r. CEFC zainwestował w projekty z zakresu czystej energii ponad 900 mln USD, finansując realizację inwestycji wartych ponad 3 mld USD. Do połowy ubiegłego roku 62% inwestycji CEFC było związanych z OZE, a 30% z efektywnością energetyczną. W zakresie OZE, 24% inwestycji dotyczyło energetyki wiatrowej, a 22% fotowoltaiki.
Teraz australijski rząd nie chce finansować już tych technologii ze środków CEFC, ponieważ jego zdaniem są one na tyle dojrzałe, że nie wymagają publicznego wsparcia i mogą poradzić sobie na rynku bez dodatkowych preferencji.
W odpowiedzi na informację o wstrzymaniu finansowania dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej CEFC odpowiedział, że nowa decyzja australijskiego rządu nie będzie skutkować wstrzymaniem już rozpoczętych projektów. Tylko w ubiegłym tygodniu CEFC informował, że przekaże 100 mln USD na program leasingu instalacji fotowoltaicznych realizowany przez lokalnego operatora Origen.
DM
Źródło: gramwzielone.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.