Azbest przez lata uważany był za znakomity materiał izolacyjny, aż w końcu wykryto jego właściwości rakotwórcze i kariera tego materiału w budownictwie definitywnie się skończyła.
Zanim jednak zastąpi się go innym, ekologicznym i nieszkodliwym dla zdrowia materiałem, np. włókno-cementem, stare azbestowe pokrycie dachowe należy usunąć. Co nie jest zadaniem prostym.
Z powodu udowodnionej rakotwórczości azbestu, od lat 70. ubiegłego wieku w całej Europie stopniowo zaczęto ograniczać produkcję eternitu. Mimo to w Polsce wciąż połowa wszystkich dachów domów mieszkalnych jest pokryta eternitem. Przyczyny takiego stanu rzeczy jest m.in. obawa przed samym procesem usuwania azbestu, koszty oraz brak wiedzy na temat dostępnych alternatyw.
Jak podaje www.wnp.pl, ze względu na szkodliwy charakter tego materiału, zaleca się powierzenie likwidacji starego dachu specjalistycznej firmie, co zapewnia profesjonalizm i bezpieczeństwo całej operacji.
Koszt usunięcia i utylizacji eternitu z dachu jest spory i zazwyczaj waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Istnieje jednak możliwość otrzymania dofinansowania z gminnego lub powiatowego wydziału ochrony środowiska.
Szczegóły:
Jak prawidłowo usunąć azbest z dachu?
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.